متوتراکسات برای ریزش موی سکه ای


همانطور که قبلا گفتیم در ریزش موی سکه ای ، سیستم ایمنی بدن دچار اختلالاتی می شود و همین امر باعث می شود گلبولهای سفید بدن به اشتباه به تارهای مو به عنوان یک عنصر بیگانه حمله می کنند و آنها را دچار ریزش می کند. پزشکان برای از بین درمان این نوع ریزش مو از دارویی به نام " متوتراکسات" استفاده می کنند که این دارو درواقع سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند بطوری که گلبول های سفید نتوانند به موها حمله کنند و آنها را ازبین ببرند.
جالب است بدانید برای درمان نوع خاصی از سرطان سینه و پوست نیز از این دارو استفاده می شود.
معمولا وقتی داروهای دیگر، در ریزش مو جواب ندهد متوتراکسات را تجویز می کنند. این دارو اصولا یک یا دوبار در هفته مصرف می شود البته میزان دارو را پزشک باید مشخص کند . براساس گزارشات افرادی که هر روز از این دارو استفاده کرده اند فوت شده اند.
پزشکان توصیه می کنند اگر فرد باردار است یا بچه شیر می دهد از متوتراکسات استفاده نکند.
متوتراکسات می تواند به سلولهای خونی را که به بدن کمک می کند تا در برابر عفونت مقاومت کنند را کاهش دهد بنابراین بعد از مصرف متوتراکسات ممکن است براحتی دچار عفونت شوید. همچنینی این دارو می تواند به جگر، ریه و کلیه ها آسیب برساند بنابراین این دارو باید تحت نظر پزشک مصرف شود.
پزشکان توصیه میکنند اگر فرد آلرژی دارد، اگز بیماری هایی از قیبیل اعتیاد به الکل، بیماری های مربوط به جگر، کم خونی، فقدان گلبولهای سفید و یا اختلال در مغز استخوان دارید به هیچ وجه از متوتراکسات استفاده نکنید.
همچنین توصیه اکید می کنند که اگر بیماری خاصی مانند مشکلات کلیوی، عفونت، نارحتی معده و... دارید با دکتر خود درمیان بگذارید. مصرف متوتراکسات در زنان باردار می تواند باعث نقص در کودک شود پس قبل از مصرف حتما یک تست بارداری لازم است. جالب است بدانید اینکه متوتراکسات توسط پدر مصرف شود یا مادر هیچ فرقی نمی کند در هر صورت روی جنین تاثیر می گذارد و سبب نقص او می شود. مصرف متوتراکسات در افراد مسن نیز عوارض جانبی دارد.

نحوه مصرف متوتراکسات

متوتراکسات را دقیقا همانطور که پزشک می گوید مصرف کنید و پزشک میزان انرا تعین می کند. و معمولا یک یا دو بار در هفته و بطور منظم مصرف می شود.

عوارض جانبی مصرف متوتراکسات

اگر نسبت به متوتراکسات الرژی دارید ممکن است دچار تنگی نفس، ورم صورت لبها زبان و گلو شوید و یا کهیر بزنید. بنابراین اگر دچار تنگی نفس، سرفه، لکه های سفید روی زبان، خونریزی غیرعادی، ضعف، درد، خارش، احساس خستگی غیرعادی، ادرار تیره و زردی چهره شدید حتما با پزشک خود تماس بگیرید.
میزان مصرفی متوتراکسات در افراد مختلف با سنین مختلف متفاوت است.

آیا مصرف داروهای دیگر همزمان با متوتراکسات می تواند بر آن تاثیر بگذارد؟

داروهای زیادی می تواند با متوتراکسات فعل و انفعال داشته باشید بنابراین اگر داروی دیگری مصرف می کنید حتما به پزشک خود بگویید تا از اختلالات احتمالی آن با متوتراکسات آگاه شود.
بطور کلی می توان گفت در برخورد با بیماری های مو متخصصان توصیه اکید د ارند که خودسرانه عمل نکنید و حتما به مراکز معتبر و متخصصان حرفه ای مراجعه کنید.

اگر قصد دارید از مشاوره رایگان در زمینه کاشت مو ، ترمیم مو ، کاشت ابرو و  کاشت ریش را دارید می توانید با شماره های 02122088210 و 02188909050 تماس حاصل کرده و یا  عکس خود را از طریق تلگرام و واتساپ  به شماره 09122115442 ارسال کنید تا مشاورین ما به بهترین شکل ممکن شما را راهنمایی کنند