فولیکول مو

مو یکی از عناصر زیبایی در انسان می باشد و به نوعی تکمیل کننده چهره هر فرد به شمار می رود، به طور کلی مو از سه بخش ریشه، ساقه و فولیکول مو تشکیل می شود که در این قسمت سعی بر آن داریم که توضیحاتی را در مورد یکی از حساس ترین بخش مو (فولیکول مو) را برای شما عزیزان شرح دهیم:

ساختمان مو

ساقه مو: قسمتی که از پوست خارج شده و قابل رویت است.
ریشه مو: قسمتی که زیر پوست قرار گرفته است.
فولیکول مو: مسیری لوله مانند در ناحیه درم که ریشه مو در آن قسمت رشد می‌کند.

ساختار مو

هر شاخه مو از سه لایه موارد زیر  تشکیل شده: 
مِدولا داخلی ترین لایه نامیده میشود که فقط در موهای ضخیم وجود دارد این لایه نور را به خوبی منعکس میکند و باعث میشود رنگ مو درآفتاب نسبت به سایه متفاوت باشد. 
 کورتکس لایه میانی نامیده میشود و لایه ای است که استحکام و رنگ و حالت مو را مشخص میکند.
 کوتیکول خارجی ترین لایه نامیده میشود و این لایه نازک و بدون رنگ می باشد و نقش آن محافظت از لایه ضخیم و ملانین دار، کورتکس می باشد. 

چرخه رشد مو

آناژن ( رشد ): دوره رشد مو فعال، فولیکول است. مدت فاز آناژن برای موهای سر بین 2 تا 6 سال، موهای سایر نقاط بدن بین  1 تا 6 ماه میباشد. بطور متوسط 85 درصد موها معمولا در مرحله آناژن هستند.
کُلاژن( توقف ): این دوره کوتاه و گذرا است، طی آن رشد موها (تقسیم سلولهای ماتریکسی ) متوقف میشود. اندازه فولیکول کاهش می یابد و فولیکولهای مو از ناحیه پاپیلا جدا میشوند.
تِلوژن( آرامگیری): دوره‌ای است که حدود سه ماه طول می‌کشد و در این دوره همه فعالیتهای سلولی متوقف می‌گردد و موی مرده که همراه فولیکول دِژنره شده‌، موی چُماقی نیز نامیده می‌شود، حین شست و شو و یا در اثر فشار ناشی از رشد موی جدید می‌افتد.

فولیکول مو

اصطلاح واژه فولیکول از کلمه فولیس که یک لغت لاتین است گرفته شده و به معنای کیسه میباشد. همچنین فولیکول یک حفره در پوست است که در آن مو وجود دارد و یکی از مهمترین سلول و همچنین اعضای پوست سر می باشد.
ضعیف شدن فولیکول باعث ریزش مو و کم پشتی موها خواهد شد ( البته افزایش سن هم در این مورد تاثیر بسزایی دارد) این یک ساختار پیچیده است که مسئول تولید فیبر مو و رشد مو است.

ساختار فولیکول مو

اجزای فولیکول مو معرفی شده و نکاتی را در زمینه عملکرد و ساختارهر کدام از آنها آورده ایم:
Papila: این بخش که مبنای آن به فارسی "پستانک" ترجمه شده، در واقع به شکل حلقه های مویرگی است که شکل آن در واقع مانند یک بافت محکم می باشد. معمولا تقسیم سلولی در این بخش بسیار بندرت و یا اصلا اتفاق نمی افتد. اطراف "پستانک" را بخش دیگری بنام "ماتریکس مو"  (که به آن در اصطلاحات علم پزشکیtrichocytes   نیز می گویند و در اصل مسئول تشکیل سلول های پایه ای جهت ساخت مو است) بر گرفته است.
 Root Sheathیا غلاف ریشه مو:  همانطور که از نام این مورد  پیداست یکی از بخش های مهم و پایه ای موها به شمار می رود. این بخش در اصل دارای دو بخش داخلی و خارجی می باشد. بخش خارجی غلاف ریشه، زمانی که عمل رنگ آمیزی "هِماتوکسیلین و ائوسین" در ریشه موها صورت می گیرد که به شکل سلول های مکعبی ظاهر می شوند.

فولیکول مو واحد پوستی در پستانداران است که تولیدکننده مو محسوب می‎شود. چرخه رشد مو در چند مرحله، رشد مو یا (آناژن)، توقف رشد یا (کاتاژن)،  آرام‎شدگی یا (تلوژن) صورت می‎گیرد.