مشکلات و اختلالات پوست سر

مشکلات و اختلالات پوست سر

رایج ترین مشکلات پوست سر، پوسته ی سلول های مرده ی پوست (شوره)، چربی بیش از حد (seborrhea) و قشر چرب مسبب التهاب، خارش و مرطوب شدن پوست سر (seborrheic dermatitis) هستند. این مشکلات معمولا هنگامی شروع می شوند که فرد هنوز سری پر از مو دارد و اصرار می کنند که مویشان به دلیل کچلی آندروژنتیک (الگوی ریزش موی مردانه یا زنانه) شروع به ریزش کرده است .

شوره

مشکلی که به طور متداول شوره شناخته می شود، در بیشتر حالات ملایم و رایجش، کمی بیشتر از مقدار طبیعی ریزش سلول های مرده ی پوست سر است. وقتی ذرات سفید روی یقه و شانه ی لباس فرد می نشیند این فرد به شخصی غیر جذاب از لحاظ ظاهری تبدیل می شود. برخی از افراد توده ی بزرگتری از شوره ها را که به پوست سرشان چسبیده تجربه می کنند و که طی یک وزش باد شدید روی لباس، تختخواب، ملحفه و اثاثیه می ریزد. وقتی فردی چربی بیش از حد پوست سر دارد، توده ی عظیمی از شوره ها می تواند به برآمدگی های چرب پوست سر بچسبد و تکه های سفیدی روی مو نمایان شود. این مشکل اغلب زمانی اتفاق می افتد که تولید چربی پوست در دوران بلوغ و نوجوانی در اوجش قرار دارد یا هنگامی که تولید هورمون های آندروژنتیک (مردانه) از تعادل خارج می شود. "شوره ی چرب" که با التهاب و خارش همراه نیست حالت متوسطی از seborrheic dermatitis می باشد که در زیر راجع به آن بحث شده است .

ریزش رایج و ملایم شوره معمولا با استفاده از یک شامپوی ضد شوره ی ملایم یک یا دو بار در هفته کنترل می شود. شامپو های بدون نسخه دارای ketoconazole ، zinc pyrithione tar یا selenium oxide هستند که معمولا در کنترل شوره ی ملایم خوب عمل می کنند. شوره های حاد تر با چربی بیش از حد، پوسته پوسته شدن و خارش ممکن است حالتی از seborrheic dermatitis باشند و باید تحت نظر یک متخصص امراض پوستی یا پزشک کنترل شوند .

داروی بازسازی موضعی مو، minoxidil ، می تواند در برخی از بیماران باعث ایجاد یا بدتر شدن شوره شود. شوره ی سری که به این دلیل ایجاد می شود از ملایم تا حاد متغیر است. در برخی موارد minoxidil می تواند موجب تحریک، خشکی و خارش پوست سر شود و تا پارگی و خونریزی پوست سر پیشرفت کند. این مشکل ممکن است در زمستان که رطوبت کمتر است شدید تر باشد. وقتی یک تاثیر جانبی به این شدت اتفاق می افتد، بیمار باید با پزشکش تماس بگیرد. پوست شوره دار، خشک و تحریک شده همراه با minoxidil می تواند با شامپو های ضد شوره، کاهش دوز دارو از دو بار به یک بار در هفته یا قطع مصرف دارو درمان شود .