شوره سر

شوره سر یکی از مشکلاتی می باشد که ممکن است برای هر کدام از ما در طول روز رخ دهد شوره سردلیل خاصی ندارد و علت اصلی شوره سر هنوز ناشناخته است.

 اگرچه اغلب متخصصان پوست معتقدند که شوره سربعلت شرایط بهداشتی بد نیست. شوره سردر واقع در شرایطی است که در آن پوسته های سفید روی پوست سر ظاهر می شود و اغلب همراه با خارش است. در برخی مواقع، درمان شوره سر بسیار سخت و پیچیده است.

چه عواملی شوره سر را تشدید می کند؟

*تعداد زیادی از افرادی که دچار شوره سر هستند وقتی سن شان بالا می رود شوره سرشان خودبخود برطرف می شود.
*بر اسا گزارشات ارسالی، 50% از مردم اروپا و امریکا دچار شوره سر هستند.
*برخی مطالعات نشان داده ، رژیم های غذایی که زیاد شود، شیرین یا پر از فلفل و تندی است اگر همراه با مشروبات مصرف شود شوره سر را تشدید می کند.
بطور کلی عواملی مانند پوست چرب، برس نکشیدن کافی مو، پوست خشک، تمیز نکردن کافی مو ، شرایط خاص پوست مثل اگزما، برخی بیماری ها مانند پارکینسون، واکنش نشان دادن به محصولات بهداشتی ، رژیم غذایی، استرس های روحی و بیماری ایدز می تواند موجب شوره سر شود.

کنترل شوره سر و درمان آن

هنگام درمان کردن شوره سر باید 2 عامل سن و شدت شوره سر مد نظر قرار گرفته شود. هدف از درمان ، متوقف کردن شوره سر و یا کند کردن تولید مجدد سلولهای پوستی است.
برای درمان شوره سر، اغلب از یکسری شامپوهای ضد شوره استفاده می شود که این شامپوها حداقل حاوی یکی از مواد زیر است:
*شامپو کتوکنازول؛ که یک ماده بسیار موثر ضد شوره و عفونت قارچی است و اغلب افرادی که از این شامپوها استفاده می کنند از نتیجه آن راضی هستند. افراد در سنین مختلف می توانند از این شامپوها استفاده کنند.
*سولفیذ سلنیوم؛ که باعث کاهش تولید روغن های طبیعی بدن توسط غدد فرق سر می شود. 

جالب است بدانید تحقیقات نشان داده است که چای سبز خواص درمانی برای شوره سر دارد. 
بطور کلی متخصصان مو پیشنهاد می دهند که افرادی که دچار شوره سر هستند از شامپوهای ضد شوره استفاده کنند و استفاده از آنرا تا چندهفته ادامه دهند تا شوره سر برطرف شود اما اگر پس از این مدت برطرف نشد، باید به مراکز تخصصی مو و پزشکان متخصص مراجعه کنند.