سیاهی دور چشم را سوزن سوزن کنید

یكی از ویژگی‌هایی كه موجب می‌شود طب سوزنی چین با استقبال و اقبال عمومی مواجه شود فواید آن در درمان بیماری‌ها بدون عارضه جانبی است. این امر موجب شده این شیوه نه تنها در میان مردم كشورهای مشرق زمین بلكه در میان مردم كشورهای غربی و اروپایی نیز به عنوان یك شیوه درمانی بی‌عارضه شناخته ‌شود . این شیوه در درمان بیماری‌های ارگان‌های داخلی و همچنین  برای درمان و پیشگیری از ابتلا به ناراحتی‌های پوستی و بهبود كیفیت پوست و زیبایی آن نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. به گفته متخصصان طب سوزنی كلاژن‌سازی و افزایش میزان كشش‌ پوستی یا الاستیته پوست یكی از مهم‌ترین خاصیت‌های استفاده از طب سوزنی است كه می‌تواند به مرور به جوانسازی و افزایش نشاط و شادابی پوست كمك كند.  دكتر فرهاد صبری، متخصص طب سوزنی و درد توضیحاتی را درباره عملكرد طب سوزنی و چگونگی درمان برخی از اختلالات پوستی با این شیوه درمانی ارائه می‌كند.

رفع سیاهی دور چشم با سوزن
از دیدگاه متخصصان طب سوزنی چین سیاهی دور چشم به علت ركود جریان خون یا انرژی چی در این ناحیه ایجاد می‌شود. ركود جریان گردش خون و جریان انرژی چی با گذشت زمان به صورت مزمن در فرد ماندگار می‌شود و او به مرور با تیرگی قابل‌ملاحظه‌ای در اطراف چشم‌هایش روبه‌رو می‌شود. برای درمان این عارضه متخصصان طب سوزنی با زدن سوزن‌هایی به اطراف چشم به بهبود جریان گردش خون و انرژی چی كمك می‌كنند، به این ترتیب كه این سوزن‌های ظریف كمك می‌كنند مسیر عروق و سیستم لنفاتیك زیر پلك و دور چشم تحریك شده و به از بین بردن گرفتگی‌های كانال انرژی و جریان گردش خون كمك كند و سیاهی و چروك و حتی كك و مك‌هایی كه در این ناحیه وجود دارد به مرور رفع ‌شود. گاهی ممكن است متناسب با نوع تیرگی متخصص طب سوزنی از جریان خفیف یك میلی آمپری جریان الكتریسیته با فركانس 30 تا 50 هرتز در ثانیه استفاده كند و به این ترتیب ارتعاش‌های جریان الكتریسیته به باز شدن گرفتگی‌ها و درمان تیرگی پوست كمك می‌كند.

درمان چین و چروك دور لب
چین و چروك اطراف لب یكی دیگر از اختلال‌هایی است كه بسیاری از خانم‌ها برای رفع و درمان آن دست به دامن انواع و اقسام شیوه‌های درمانی مدرن می‌شوند. می‌خواهم یك شیوه درمانی سنتی و بدون عارضه را به آنها معرفی كنم. شاید برای‌تان عجیب باشد اما طب سوزنی می‌تواند به درمان چین و چروك اطراف لب و حتی چین و چروكی كه در اطراف چشم‌ها نمایان می‌شود، كمك كند. در این شیوه سوزن‌های ظریف طب سوزنی  در نقاطی از صورت زده می‌شود كه به تحریك كلاژن‌سازی و افزایش قدرت ارتجاعی پوست و محكم‌تر شدن آن كمك كند، بنابراین بعد از چند جلسه درمانی بیمار احساس می‌كند كه تا حد قابل‌ملاحظه‌ای از میزان چین و چروك صورتش كاسته شده است. البته باید توجه داشت كه مصرف مواد غذایی مناسب، ویتامین‌ها و خوراكی‌هایی كه به افزایش میزان رطوبت پوست كمك می‌كند نیز باید به برنامه غذایی روزانه افزوده شود.

 اگر منافذ پوست شما هم باز است
یكی دیگر از عارضه‌های پوستی كه می‌تواند زیبایی و جذابیت افراد را تحت‌تاثیر قرار دهد منافذ باز صورت است. خانم‌های بسیاری به دلیل درمان منفذ‌های باز پوستی به انواع و اقسام لایه‌برداری‌ها تن می‌دهند و از محصولات بهداشتی مختلفی استفاده می‌كنند اما كمتر آن‌طور كه باید و شاید به نتیجه دلخواه‌شان می‌رسند. اما در طب سوزنی چین درمانگران این شیوه با كمك سوزن‌های نازك و مویی خود با تحریك كلاژن‌سازی و پایانه‌های موجود در پوست به بهبود این عارضه كمك می‌كنند و شخص می‌بیند كه بعد از چند جلسه دریافت سوزن به مرور منافذ پوستش رو به بهبود رفته است.

لیفتینگ صورت به شیوه چینی‌ها
یكی دیگر از كاربردهای طب سوزنی تاثیر آن بر قدرت كشش پوست است. دریافت سوزن‌های نازك طب سوزنی در پایانه‌هایی كه توسط متخصص طب سوزنی مشخص می‌شود كمك می‌كند تا انرژی موردنیاز عضلات صورت بهتر و بیشتر شود و به این ترتیب سلول‌های پوست به مرور حالت الاستیكی خود را بازیابی كرده و به جوانسازی و بانشاطی پوست كمك كنند. علاوه بر این زدن سوزن بر نقاط مشخص شده بر مردین‌ها به بهبود جریان گردش خون و عروق پوست كمك می‌كند و این مسئله به بهبود خون‌رسانی و غذارسانی به سلول‌های پوستی منجر می‌شود كه خود می‌تواند بهترین شیوه برای جوانسازی پوست باشد. این شیوه از این جهت مورد توجه درمانگران و بیماران قرار می‌گیرد كه بدون هیچ عارضه‌ای و بدون آنكه داروی شیمیایی مصرف كنند به درمان پوست خود كمك می‌كنند.

در 10 جلسه زیبا شوید
دوره درمان و مدت زمانی كه فرد بعد از آن می‌تواند نتیجه درمانی دلخواهش را ببیند معمولا بین 10 تا 30 جلسه درمانی است. در حقیقت بیمار بعد از جلسه اول كه به متخصص طب چینی برای بررسی نبض، مزاج و طبع مراجعه می‌کند، متناسب با بیماری‌اش نیاز به 10 تا 30 جلسه درمانی دارد تا با دریافت سوزن برای درمان اختلالات و مشكلات پوستی مانند تیرگی دور چشم، بسته شدن منافذ پوستی، برجسته‌سازی صورت یا درمان كك و مك اقدام كند. در این شیوه درمانی بیمار لازم است 3 روز در هفته به مدت 20 تا 30 دقیقه سوزن دریافت كند. این سوزن‌ها یكبار مصرف هستند و بدون هیچ عارضه‌ای به شما كمك می‌كنند تا به نتایج درمانی خود برسید.

نكاتی كه باید جدی بگیرید
علاوه بر استفاده از طب سوزنی برای بهبود كیفیت پوست و درمان اختلال‌ها و بیماری‌های پوستی نكات دیگری نیز می‌تواند به بهبود پوست‌تان كمك كند:

- نوشیدن روزانه 5 تا 6 لیوان آب می‌تواند به تخلیه مواد زائد و سموم‌ بدن كمك كرده و همین مسئله می‌تواند علاوه بر نشاط پوست در پیشگیری از ابتلا به كك و مك نیز موثر باشد.

- استرس و تنش‌های روزمره از جمله فاكتورهایی است كه می‌تواند تاثیر مخربی بر پوست داشته باشد چراكه استرس و عصبانیت موجب بروز انقباض‌ها و اسپاسم‌هایی در عضلات صورت می‌شود كه خود می‌تواند به بروز چین و چروك در صورت منجر شود.

- خوردن خوراكی‌هایی مانند انواع فست‌فودها و غذاهایی كه در آنها انواع سوسیس و كالباس و موادغذایی حاوی افزودنی‌های خوراكی است نیز می‌تواند بر پوست اثر بگذارد.

- داشتن 7 تا 8 ساعت خواب عمیق و مناسب نیز به داشتن پوستی خوب كمك می‌كند. میزان ریلكسی و آرامش درونی نیز به داشتن پوستی سالم و بدون چروك كمك می‌كند.

- دوری از محیط‌های آلوده نیز مهم‌ترین شرط حفظ و سلامت پوست است. قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی آلوده، تماس با فلزات سنگین و آلوده و مواد شیمیایی مانند كودها هم می‌تواند در ابتلا به بیماری‌های پوستی موثر باشد.