موهایتان آسیب دیده؟ نرم‌کننده بزنید!

وقتی ساقه موها در اثر آسیب‌های محیطی، به‌خصوص رایج‌ترین آنها كه تماس با موادشیمیایی موجود در اکسیدان یا مواد قوی موجود در بی‌رنگ‌کننده‌ها و فر یا صاف‌کننده موها قرار‌می‌گیرد...

دچار تغییرات ساختاری و بافت آن تخریب می‌شود، موها خشک و شکننده می‌شوند و درخشندگی و طراوت سابق را نخواهند داشت. از نظر علمی برای ساقه مو که بافتی مرده است، هیچ اقدام درمانی‌ای وجود ندارد و نمی‌توان دوباره طراوت را به موی آسیب‌دیده برگرداند. در واقع برخلاف ریشه و فولیکول موها که بافت‌های زنده هستند و از عمق پوست و با عروق خونی تغذیه می‌شوند، نمی‌توانیم هیچ ویتامین خاص یا دارویی را به ساقه موها برسانیم و انتظار درمان داشته باشیم. با کمی توجه به این گفته درمی‌یابید هزینه کردن برای اقدام‌هایی چون ویتامینه کردن ساقه مو مبنای علمی ندارد و ویتامین‌های لازم و مفیدی چون گروه B باید از طریق رگ‌ها به فولیکول‌های مو برسد، نه از راه بافتی مرده به نام ساقه. از طرفی با اینکه ما متخصصان پوست نظر مثبتی درباره ویتامینه کردن و استفاده موضعی از سبزی‌ها و میوه‌ها روی موها نداریم و معتقدیم این کار مبنای علمی ندارد، توصیه می‌کنیم حتما همه کسانی که موهایشان را رنگ کرده‌ا‌ند یا از محصولات شیمیایی فر‌کننده، صاف‌کننده و بی‌رنگ‌کننده استفاده می‌كنند، از نرم‌کننده‌های مو استفاده کنند. پوشاندن ساقه موها با نرم‌كننده‌ها به دلیل بار الکتریکی مثبتی که دارند، مناطق آسیب‌دیده مو را به صورت موقت ترمیم می‌كند و از ریزش مو، خشکی بیشتر و ایجاد موخوره جلوگیری می‌شود.

در واقع مصرف نرم‌کننده‌های مو و حالت‌دهنده‌ها یا مواد درخشان‌کننده، باعث می‌‌شود موی آسیب‌دیده صدمه بیشتری نبیند و راحت‌تر شانه شود و لااقل ظاهرش هرچند موقت نمای خوبی پیدا کند. رسیدگی نکردن به موهای خشک و آسیب‌دیده آنها را دچار ریزش و موخوره می‌کند‌ بنابراین اگر توصیه به پرهیز از رنگ کردن مکرر مو را جدی نمی‌گیرید و حالا موهای آسیب‌دیده دارید، حتما استفاده از نرم‌کننده‌ها و رسیدگی به موها را جدی بگیرید.