ویتامین مو

به همان اندازه که رشد مو، مدل مو و حالت مو مهم می باشد ویتامین مو هم حائز اهمیت است. ویتامین مو برای آقایان و خانم ها الزامی بوده و باعث می شود مو سالم و سلامت باشد در ادامه سعی داریم ویتامین های مهم برای مو را به شما عزیزان معرفی کنیم

Vitamin A

همه سلولها برای رشد به ویتامین A نیاز دارند. در مورد مو نیز ویتامین A باعث رشد سریعتر بافت ها می شود همچنین به غدد پوست کمک می کند تا یک مواد روغنی تولید کند که این ماده روغنی پوست سر را مرطوب می کند و کمک می کند مو سلامت بماند. کمبود ویتامین A در رژیم غذایی چندین مشکل بوجود می اورد مثل ریزش مو. در است است که بدن به ویتامین A نیاز دارد اما زیاد ان نیز خطر ساز است تحقیقات نشان داده حتی باعث ریزش مو نیز می شود.
سیب زمینی شیرین، هویج، کدو تنبل، اسفناج و کلم پیچ حاوی موادی است که در بدن تبدیل به ویتامین A می شود. ویتامین A  در فراروده های حیوانی مثل شیر، تخم مرغ و ماست زیاد است.

Vitamin B

یکی از بهترین ویتامین ها برای رشد مو ویتامین های گروه B است . اگرچه تجویز ویتامین های گروه B در گذشته به عنوان یک گزینه درمانی ریزش مو استفاده می شده است.
ویتامین های گروه B کمک می کند تا گلبولهای قرمز خون تشکیل شود که این گلبولها مواد مغذی و اکسیژن لازم را به سطح چوست و تارهای حمل می کند و این فرایند برای رشد مو بسیار مهم است.
غذاهای حیوانی حاوی B12  هستند بنابراین اگر گیاه خوار هستید برای جلوگیری از ریزش مو حتما B12 را تامین کنید.

Vitamin C

آسیب دیدن رادیکالهای ازاد می تواند رشد موها را متوقف سازد ویتامین C یک انتی اکسیدان قوی است . از سوی دیگر بدن ما به ویتامین C نیاز دارد تا ویتامینی به نام کلاژن تولید کند. کلاژن در اقع بخش مهمی از ساختار مو است.
ویتامین C  همچنین به بدن کمک می کند اهن جب کند و همانطور که می دانید اهن نیز برای رشد مو بسیار مهم است.
فلفل، توت فرنگی و مرکبات منبع خوب ویتامین C  هستند. 

Vitamin D

میزان کم ویتامین D با طاسی ارتباط مستقیم دارد تحقیقات نشان داده این ویتامین می تواند به ایجاد تارهای موی جدی کمک کند.
درست است که ویتامین C در تولید مو نقش دارد اما نقش واقعی ویتامین D در رشد مو هنوز ناشناخته مانده است. اغلب افراد کمبود ویتامین D دارند . وینتامین D بدن عمدتا از تماس مستقیم با اشعه خورشید تامین می شود. ماهی، جگر و قارچ منبع غنی این ویتامین هستند.

Vitamin E

ویتامین E نیز مثل ویتامین C یک انتی اکسیدان است . تحقیقات انجام شده نشان می دهد افرادی که طی 8 ماه از ویتامین E استفاده کرده اند تا 34 درصد موهای ریخته شده شان مجدد رشد کرده است.
آووکادا؛ استفاج و تخمه افتاب گردان منبع غنی ویتامین E است.
در نهایت توجه داشته باشید که مصرف ویتامین با تجویز و نظارت پزشک توصیه می شود زیرا در اثر مصرف بیش از حد و یا به اندازه مصرف نکردن ویتامین احتمال مسمویت وجود داشته به همین دلیل توصیه می کنیم که ویتامین مو را از پزشک خود بخواهید