مو و پوست چرب

مو و پوست چرب

Seborrhea = مو و پوست چرب

احساس "چربی" یا "روغنی شدن" پوست و مو موردی است که بیشتر مردم دوست ندارند و معتقدند که در این حالت برای افراد دیگر غیر جذاب می شوند. تا حدودی احساس "چرب شدن" یا "روغنی شدن" شخصی است و ممکن است به طور عینی با تولید چربی عظیم پوست شناسایی شود. احساس چربی در مو ممکن است با تجمع یا تخریب محصولات آرایشی مو یا با تجمع مواد زائد ناشی از تعریق سنگین پوست سر همراه باشد. تولید چربی بیش از حد غالبا در دوران بلوغ اتفاق می افتد دوره ی اوجی که با افزایش سن معمولا تولید چربی کاهش می یابد .

در بسیاری از موارد آکنه تولید بیش از حد چربی یک ویژگی مهم بالینی است و درمان آکنه ممکن است شامل درمان کاهش تولید چربی نیز شود. در حالی که متداول است آکنه به عنوان یک بیماری دوران نوجوانی شناخته می شود در میلیون ها نفر این بیماری به دوره ی بزرگسالی نیز رسیده است .

Seborrhea می تواند موجب احساس چربی و روغنی بودن مو و پوست سر شود. هرچند برخلاف seborrheic dermatitis ، چرب شدن با پوسته پوسته شدن، التهاب و خارش زیاد همراه نیست. علت seborrhea شدید به منظور تعیین بهترین درمان به وسیله ی متخصص امراض پوستی تشخیص داده می شود .

Seborrheic Dermatitis

Seborrheic dermatitis یک مشکل مزمن رایج است که افراد را در همه ی سنین از نخستین دوره ی رشد تا میانسالی تحت تاثیر قرار می دهد؛ هرچند دو دوره ی اوج اتفاق افتادن این مشکل در سه ماه ی اول تولد وقتی seborrheic dermatitis به عنوان "cradle cap" شناخته می شود و در سنین 30 تا 70 سالگی می باشد .

معروف ترین مشخصات seborrheic dermatitis عبارتند از (1) چربی بیش از حد پوست و موی سر، (2) چربی های زرد رنگ که درون قشر قرمز، ملتهب و مرطوب پوست سر رشد می کنند و (3) خارش شدید. در موارد حاد تر این مشکل ابرو ها، گونه ها و چین خوردگی بینی را نیز درگیر می کند. خارش شدید ممکن است شما را به خاراندن شدید تشویق کند که التهاب را افزایش

می دهد و راه را برای عفونت ثانویه از طریق باکتری یا قارچ باز می کند. حالت های شدید تر seborrheic dermatitis

می تواند کاملا شبیه به psoriasis باشد و حتی ممکن است شرایطی به نام sebopsoriasis را موجب شود. علت seborrheic dermatitis ناشناخته است .

از بین این سه مشکل شوره ی ملایم ، seborrhea و seborrheic dermatitis – seborrheic dermatitis تقریبا حادترین مورد است و معمولا باید به وسیله یک متخصص امراض پوستی یا پزشک با تجربه در زمینه ی بیماری های پوستی تشخیص و درمان شود. درمان seborrheic dermatitis شامل استفاده از شامپو ها به صورت روزانه تا دوبار در هفته با

توصیه ی پزشک است. حالت دیگری از درمان به شدت بیماری تشخیص داده شده توسط پزشک بستگی دارد .

Seborrheic dermatitis به راحتی درمان می شود و معمولا با استفاده ی منظم از دارو های تجویز شده بهبود می یابد .