مصرف سیگار بعد از کاشت مو


   

ریزش مو با دلایل متعدد یک عامل طبیعی بوده که در همه افراد میتواند پیش بیاید. در بسیاری از موارد، به دلیل ریزش مو بالا و خالی شدن سطح سر تقویت مو، جوابدهی لازم را برای فرد ندارد و در نهایت شخص تصمیم به انجام کاشت مو میگیرد. امروزه کاشت مو به روش های رایج مخصوصا متد sut از مواردی است که طرفداران زیادی در ضمینه پزشکی و درمانی پیدا کرده است. معمولا در کاشت مو ابتدا گرافت(تار مو) از نواحی اهدا کننده و پرتراکم بانک مو برداشت و سپس تار مو ها از هم جداسازی شده و در ناحیه خالی شده از مو پیوند زده میشود.


مراقبت بعد از کاشت مو

نه تنها برای دستیابی به نتایج بهتر باید قبل و حین از کاشت مو اصول آن را با دقت کامل رعایت کنید، بلکه مراقبت بعد از کاشت هم میزان اثر بخشی و نتیجه گیری را بیشتر میکند. از جمله این مراقبتها به شرح ذیل میباشد:
1. فردای روز کاشت میتوان به کار های عادی خود بپردازید ولی اگر امکان استراحت وجود دارد حدود 3 تا 5 روز پس از کاشت مو استراحت کنید.
2. برای جلوگیری از تعریق و بروز عفونت،سطح سر و موهای خود را با صابون ملایم و آب بشویید.
3. روز اول بر روی ناحیه پانسمان کمپرس یخ برای رفع تورم قرار داده، سپس تا دو هفته در محل برداشت مو و ناحیه پشت‌سر در طول روز و شب به ‌طور مرتب گرم نگه دارید. 

پرهیزها

علاوه بر مراقبت ها و انجام آن نباید ها و پرهیزاتی است که فرد باید از انجان  آنها خودداری کند، همانند:
استفاده نکردن  از کلاه و یا روسری به صورت مداوم زیرا باعث آسیب رساندن به فولیکول ها و همچنین کند شدن روند بهبودی خواهد شد.
مراقب باشید به گونه ای از بالش برای استراحت استفاده کنید که از تماس سر با بالش فولیکول های مو آسیب نبیند و نریزند.
از شستن مو های خود به طور مداوم و با شامپوئی به غیر از شامپو بچه خودداری کنید.
تا 2 روز پس از کاشت در معرض تابش مستقیم خورشید قرار نگیرید.
از خوردن آسپرین پرهیز کنیدزیرا موجب رقیق شدن خون می گردد.
اگر ورزش یا تمرین خاصی سنگین انجام می دهید، به مدت یک هفته پس از عمل کاشت مو، از انجام آن خودداری فرمائید.
تا ۲ روز پس از کاشت مشروبات الکلی مصرف نشود.
پس از کاشت مو پوست سر خود را به هیچ وجه دست نزنید ونخارانید.


مصرف سیگار بعد از کاشت مو

به طور کلی مصرف سیگار بعد از کاشت مو توصیه نمی شود و افرادی که دخانیات مصرف می کنند کاشت مو را می توانند انجام دهند ولی قطع مصرف دخانیات یکماه قبل از کاشت مو بهتر از حتی یک هفته قبل از کاشت است.استفاده از دخانیات و الکل تاثیر بسزائی در قبل و بعد از کاشت مو دارد و بهتر است از 10 روز قبل از انجام کاشت مو از کشیدن سیگار تا 2 الی 4 هفته خودداری کرد زیرا مصرف سیگار باعث عواملی مانند:
سیگار باعث تاخیر در ترمیم زخم میشود. 
مصرف دخانیات به هر شکل، باعث کاهش جریان خون رسانی پوست سر می شود.
نیکوتین موجود در دخانیات باعث انقباض عروق میشود.
بدلیل افزایش مونوکسید کربن در خون، قدرت حمل اکسیژن خون کم می شود.
کشیدن سیگار بعد از کاشت مو نیز رشد موهای پیوند زده شده را مختل و کند می‌کند.


عوارض استعمال سیگار

در اصل  مصرف سیگار علاوه بر اختلال در کاشت مو ها که در موارد بالا نام برده شد، عوارض زیاد دیگری دارد. که به شرح زیر میباشد. مانند:
1. از دست دادن موها
2. چین و چروك
3. سرطان
4. بیماریهای قلبی
5. پوكی استخوان
6. خرابی دندانها
7. و غیره...

ما در کلینیک رنسانس نه تنها به مراجعین  توصیه میکنیم برای نتیجه گیری بهتر کاشت مو از مصرف سیگار پس از کاشت مو   اجتناب کند بلکه خواهشمندیم در حالیکه که اثرات سیگار کشیدن روی هم انباشته می شود امروز نسبت به ترک آن اقدام کرده.و به راحتی معکوس کردن و رفع این اثرات امکان پذیر است.