علت سفید شدن موی سر

سفید شدن موها یکی از عوامل و شرایطی است که  هرفردی در زندگی خود تجربه خواهد کرد ، که بیشتر افراد با افزایش سن و برخی نیز به دلایل مختلف آن را در جوانی  و زودتر تجربه خواهند نمود  . دلایل سفید شدن موها بسیار زیاد می باشد که هوزم در دست تحقیقات به سر می برد ، ما نیز در این مقاله بنابر درخواست های مکرر شما عزیزان مطالبی را در جهت علت سفید شدن موی سر تهیه دیده اییم ، با ما همراه باشید .

علت سفید شدن موی سر 

اولین و شایع ترین علت را میتوان بالا رفتن سن معرفی کرد که برای بیشتر افراد اتفاق می افتد و تقریبا پنجاه در صد مردم جهان در سن پنجاه سالگی پنجاه در صد از موهایشان سفید خواهد شد .
اما سفیدی موی سر شرایط دیگری را نیز در اختیار دارد که یکی از شرایط آن شرایط نژادی خواهد بود برای مثال تحقیقات ثابت کرده است که افراد سفید پوست زودتر سفیدی موها را تجربه خواهند کرد وهمچنین افرادی که موهای قرمز دارند نیز  زودتر شاهد دیدن موهای سفید در خود میشوند و آخرین رتبه در سفید شدن موها به اقوام امریکایی خواهد رسید .

علت سفید شدن موی سر چیست ؟ 

یکی از نگرانی های بیشتر افراد  سفید شدن موها می باشد که در این راستا به دنبال دلایل آن بوده تا حد ممکن بتوانند به وجود آمدن این موضوع را در خود از بین برده و یا به تعویق بیاندازند .
یکی از علل ها که بسیار هم شایع بوده و در ایرانیان رواج دارد استرس می باشد ، استرس عامل اصلی در سفید شدن موها به شمار می رود  و موها بعد از طی کردن  دورهای شدید استرس میتوانند زودتر تغییر رنگ داده و مستعد سفید شدن گردند  بنابراین  برای پیشگیری بهترین حالت ، دور کردن استرس و تنش های  عصبی در افراد می باشد .

 موادی که علت سفید شدن موی سر می باشند ؟  

عامل اصلی  که موجب سفید شدن موها در افراد میگردد کمبود ویتامین B  خواهد بود  بنابراین توصیه میشود افراد با خوردن مکمل های این ویتامین و همچنین مصرف غذاهایی همچو جگر و هویج این ویتامین را در خود تامین دهند تا از سفید شدن موهای خود بپرهیزند .

از دیگر عوامل میتوان به کشیدن سیگار اشاره کرد ، اگر به آدم های اطراف خود  دقت کرده باشید در میابید که افراد سیگاری سفید شدن موها را زودتر و همچنین بیشتر تجربه خواهند کرد و از طریق مصرف این  مواد ملانین موهای خود را تحت تاثیر قرار میدهند بنابراین برای جلوگیری از سفید شدن موها میتوان  عدم مصرف سیگار را در اولویت قرار داد .

همه ما میدانیم که تغذیه چقدر در سلامت بدن ما نقش اساسی دارد ،  تغذیه سالم و یا نا سالم در سفید شدن موها نیز نقش داشته است بنابراین توصیه ایی که این روز ها به افراد جهان می شود این است که غذاهای با ویتامین بالا ، مواد مغذی و آنتی اکسیدن دار ها  را در زنجیره غذایی خود قرار دهند و از مصرف غذاهای نا سالم بپرهیزند .

علت سفید شدن موی سر و چگونگی آن ؟ 

همانطور که راجب علت و عوامل سفید شدن موها پرداختیم به این موضوع هم میرسیم که چگونه موها  تغییر رنگ می دهند .
موها دارای رنگدانه در خود می باشند که وظیفه رنگدهی موها را در بر داشته و رنگ موها در  افراد متفاوت می باشد ، سلول های رنگدانه مو ، ملانوسیت نام دارد حال اگر ملانوسیت کمتر تولید گردد و یا  رشد آن متوقف شدن سفید شدن رنگ موها به وجود می آِید . علت سفید شدن موها در بخش زیادی بستگی به ارث و ژنتیک دارد و معمولا مسئله ایی موروثی خواهد بود و افراد به صورت خانوادگی سفید شدن موها را در جوانی کسب خواهند کرد .

 جلوگیری از علت سفید شدن موها

موهای  هر فردی با توجه به افزایش سن رو به سفیدی خواهد رفت  و نمیتوان از این عامل به طور کل جلوگیری کرد اما میتوان  زمان آن را به تعویق انداخت .

ملانین های مو برای رشد نیاز به پروتئین دارند بنابراین با مصرف خوب  لازم پروتئین میتوان از  سفید شدن موها در جوانی تا حدودی جلوگیر نمود ، مصرف روی ، غذا های دریایی ، امگا 3 ، آن ، کلسیم نیز همگی میتوانند  مفید واقع گردند که چه بسا با پیشرفت علم میتوان از مکمل ها و قرص های موجود و استاندارد نیز برای جلوگیری از آن استفاده کرد .