علت اصلی ریزش مو در مردان و زن ها

ریزش مو مسئله ایی است که در مرد ها و زن ها وجود دارد  و آن ها را به خود درگیر میکند که معمولا  این مسئله در مردان بیشتر به چشم میخورد  و دلیل آن الگوی طاسی مردانه ارثی و ژنتیک می باشد که سبب این مشکل در افراد خواهد داشت  ، ریزش مو در خانم ها معمولا  موقتی و خفیف تر نسبت به آقایان می باشد که همان  مقدار نیز آسیب های مخرب تری را بر روحیه و اعتماد به نفس خانم ها پدید می آورد .

معمولا علت ریزش در خانم ها به دلیل کمبود ویتامین ها ، مشکلات هورمونی ،  مشکلات سلامتی پیچیده می باشد ، به طور کل علت ریزش در مردان و زنان گوناگون و متفاوت می باشد و در این خصوص درمان های متفاوتی را نیز به خود اختصاص داده اند  و در این مقاله با توجه به درخواست شما عزیزان به علت اصلی ریزش مو در مردان و زنان پرداخته ایم .

دلایل اصلی ریزش مو چیست ؟

ریزش مو در مردن و زنان به دلایل بسیار متفاوتی بروز میکند که ما به برخی از این دلایل در این مطلب میپردازیم .

کم خونی 

کم خونی یک عامل اصلی در بروز ریزش مو خصوصا در زن ها می باشد ، کم خونی و یا کمبود آهن یک مشکل اصلی در بیشتر افراد است که علاوه بر ریزش مو ها ، خستگی ، سردرد و سردی را نیز در افراد به همراه دارد .
برای مطلع شدن از این عارضه باید به آزمایش خون بپردازید و در صورت وجود کمبود آهن در بدن مشکل را با مکمل آهن حل نمایید .

فشار جسمی و روحی 

 بیماری های جسمی و فشار های جسمی مانند آنفولانزا ، آسیب دیدگی بدنی ، تصادفات و ضربه ها میتوانند آسیبی مانند ریزش مو را بر بدن انجام دهند ، همچنین فشار های روحی و استرس عامل اصلی بروز ریزش مو در افراد می باشد که افراد زیادی را به خود درگیر کرده است .
برای رفع این مشکل باید به پزشک کاشت مو مراجعه کرد تا با درمان دارویی مشکل ریشه کن گردد .

کمبود پروتئین 

عدم مصرف  کافی پروتئین سبب ریزش مو در مردان  و زنان میگردد  ، افراد پس از سه  هفته مصرف نکردن پروتئین کافی  دچار ریزش مو میگردند ، راه درمان مصرف حبوبات ، گوشت ، ماهی و تم مرغ می باشد .

 الگوی طاسی مردانه 

 معمولا سه چهارم مردان ریزش مو را در زندگی خود تجربه می نمایند  و دلیل آن الگوی طاسی مردانه می باشد .
طاسی مردانه بر اثر ژنتیک ، ژن ها و هورمون ها پدید می آید  و سپس ناپدید شدن موها از ریشه میگردد برای درمان ریزش مو در مردان در چنین حالتی مصرف داروهایی مانند ماینوکسیدل و فیناستراید زیر نظر پزشک میتوانند میسر باشند و در صورت از بین رفتن بخشی از  فولیکول موها استفاده از کاشت مو توصیه میشود .

 بارداری 

 بارداری در زنان میتوانند ریزش مو را به همراه داشته باشد که در اثر فشار های جسمی شدید مادر می باشد که میتواند در هنگام بارداری و پس از زایمان پدید آید ولی جای هیچگونه نگرانی نیست چرا که پس از مدتی موها به رشد عادی خود باز میگردند .

هورمون های زنانه 

 تغییرات هورمونی در زنان میتواند  بروز ریزش موهای شدید را به همراه داشته باشد در  این صورت دادن آزمایش خون  ضروری بوده و با مصرف دارو های هورمونی و استاندارد کردن آن ها  رشد موها به حالت اول خود باز میگردد .

کمبود ویتامین ب 

زنان و مردان با توجه به داشتن کمبود ویتامین ب در بدن میتوانند ریزش مو را تجربه نمایند ، برای رفع این مشکل مصرف مکمل های ب ، و مصرف سبزیجات ، میوهای نشاسته دار ، مصرف ماهی و مصرف آجیل توصیه میشود .

کاهش وزن 

 کاهش وزن شدید در آقایان و زنان  سبب ریزش مو میگردد ،  که علل آن کمبود ویتامین ها و ایجاد شوک و فشار جسمی در بدن میگردد که ریزش مو را پدید می آورد  و معمولا شش ماه تداوم داشته و پس از آن افراد با مصرف مکمل های تجویز شده از جانب متخصص میتوانند ریزش خود را جبران نمایند .

 مشکلات خود ایمنی 

بیماری آلوپسی که بر اثر ضعف خود ایمنی بدن رخ میدهد به این صورت است که سلول های ایمنی  پیاز مو را عاملی بیگانه خطاب کرده واقدام به از بین بردن آن ها میکنند و موجب ریزش موها میشوند ، آلوپسی انواع مختلفی را دارد که سکه ایی ، ریزش کامل موهای سر و ریزش موی کل بدن را به همراه دارند . درمان برای ریزش موی سکه ایی و منطقه ایی امکان پذیربوده ولی تا کنون دارویی برای درمان دو گروه بعدی کشف نشده است .

 کم کاری تیروئید 

 غده تیروئید زمانی که ترشح های کافی را تولید نمیکند ، موجب ریزش مو میگردد  راه درمان برای این مشکل  دادن آزمایش خون و مشخص شدن مقدار کم کاری می باشد و پس از آن  با مصرف داروهای مخصوص میتوان مشکل ریزش مو را بر طرف کرد .

نکته

 به طور کلی علت ریزش مو به عوامل متعددی بر میگردند بهترین راه حل برای  پیدا کردن  علت ریزش مو در هر فرد مراجعه به متخصص پوست و مو می باشد تا علت را ریشه یابی نماید و فرد اقدام به درمان مشکل خود در بدن نمایند و سپس با داروهای تجویزشده از سوی متخصص پوست و مو ، رشد موی مجدد را داشته باشند .