شوره سر و درمان آن

یکی از شایع ترین مشکلات پوست سر که نرمال، غیر مسری و قابل درمان است، شوره سر می باشد. پوست سر بطور طبیعی در اثر لایه لایه شدن طبقه شاخی، لایه‌های شاخی قدیمی را ازدست داده و لایه‌ های جدید جایگزین آن می‌گردد و (در اثر جدا شدن سلول‌ های خارجی پوست سر ) شوره سر به وجود می‌آید.

علل ایجاد شوره سر

خشکی پوست: افرادی که پوست خشک دارند بیشتر از بقیه دچار شوره سر می شوند. سرما و گرما هوا یکی از دلایل معمول خارش و پوسته پوسته شدن پوست سر و در نتیجه شوره زدن می باشد.
برس و شانه نکشیدن به اندازه کافی: افرادی که مرتب موهای خود را شانه نمیکنند و یا برس نمی کشند، در خطر بیشتری برای ابتلا به شوره سر هستند، زیرا شانه و برس به ریختن پوست های مرده و جلوگیری از شوره زدن آنها کمک می کند.
پوست چرب و  تحریک شده (درماتیت سبوره): این مشکل یکی از شایع ترین دلایل شوره بوده و نشانه آن سرخی، چربی و پوشیده شدن پوست با شوره ها و پوسته های زرد و سفید می شود. درماتیت سبوره ممکن است بر پوست سر و سایر نقاط چرب صورت همچون کناره بینی و پشت گوش تاثیر گذارد.
استفاده ناکافی از شامپو: اگر شما مرتب سرتان را با شامپو نشورید، چربی و سلول های پوست جمع شده بر روی پوست سر باعث شوره زدن سر می شود.
سایر مشکلات پوستی: افراد دچار مشکلات پوستی همچون اگزما و یا پسوریازیس در خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری شوره پوست هستند
واکنش به محصولات مراقبت از پوست و مو: بعضی از افراد به بعضی از انواع شامپو و یا سایر محصولات مراقبت از پوست و مو حساسیت داشته و پوستشان به آن واکنش نشان می دهد. در ضمن شستن زیاد سر نیز می تواند باعث ابتلای فرد به شوره سر می شود.

درمان شوره سر

شوره سر قابل کنترل می باشد و به راحتی می توان آن را درمان کرد اما ممکن است ظاهر موها برای کسانی که دچاره این عارضه هستند خجالت آور باشد. ما در ادامه شمارا با چند نوع از نحوه درمان شوره سر آشنا می کنیم.
دقت فرمائید اگر پس از چند هفته درمان توسط خود فرد، شوره سر رفع نشود، باید به پزشک مراجعه کرد تا با بررسی دقیق، راهنمایی و درمان لازم را انجام دهد. 

1. درمان ساده و غیر دارویی

برس زدن مرتب موها در درمان شوره سر اهمیت زیادی دارد زیرا سبب می‌شود که جریان خون سریعتر شود و سلول‌ها تغذیه شوند. شانه کردن مرتب موها به ویژه در هوای آزاد و تمیز تاثیر بسیاری در درمان شوره سر دارد زیرا این کار موجب افزایش جریان خون و سلولهای بافت پوست سر می‌شود.
روزانه‌ یک‌ بار سر خود را به‌ خوبی‌ شامپو کنید. طریقه‌ شستن‌ سر با شامپو اهمیت‌ بیشتری‌ از نوع‌ شامپو دارد. ‌از شامپوی متناسب با جنس موهایتان استفاده کنید. می‌توانید به این شامپو برحسب نوع موها مقداری مواد تقویت کننده گیاهی یا حیوانی بیفزایید.

2. رژیم غذایی

به گفته بعضی متخصصین علل اصلی شوره سر بر اثر بد غذایی است. درصورتی که شوره سر در اثر عادت بد غذایی باشد، رژیم غذایی مناسب برای آن توصیه می‌شود. پرهیز از خوردن چربی‌های حیوانی، پرهیز از زیاده‌روی در مصرف شیرینی‌ها ، شکلات ، ‌‌آجیل ، ‌غذاهای سرخ شده و پر ادویه سلامت را به موها باز می‌گرداند. برای کسانی که با مشکل شوره سر رو برو هستند،‌ خوردن سبزیها و میوه‌ها و مواد پروتئین‌دار به مقدار فراوان تجویز می‌شود. 

3. درمان شوره بروش سنتی

بهترین درمان طبیعی برای شوره سر آب سیب است. برای معالجه موهایتان را با آب سیب ماساژ دهید. اسیدهای طبیعی موجود در این میوه سلولهای مرده را از سر جدا می‌کند. پس از چند دقیقه سرتان را با شامپو بشوئید. سرکه سیب همراه با آب گرم نیز می‌تواند بعنوان ضد شوره و ضد چربی عمل کند.

4. درمان شوره بروش دارویی

برای‌ رفع‌ شوره‌ مختصر سر می‌توانید از شامپوهای‌ ضدشوره‌ از جمله سلنیوم سولفید، کتوکونازول، پیریتنیوم زینک (پریتیون روی) و انواع شامپوهای پلی‌تار و شامپو های آنتی سپتیک مانند شامپو ستاولون و نیز لوسیون‌های‌ نرم‌کننده‌ پوست‌ استفاده‌ کنید.در موارد شدیدتر، امکان‌ دارد شامپوهای‌ حاوی‌ قطران‌ یا کرم‌ پوست‌ سر حاوی‌ کورتیزون‌ تجویز شود. برای‌ مالیدن‌ دارو روی‌ پوست‌ سر، موها را در قسمت‌ کوچکی‌ از سر هم‌ باز کنید و پماد یا لوسیون‌ را به‌ خوبی‌ روی‌ پوست‌ سر بمالید. این‌ کار را در سایر نقاط‌ مورد نظر تکرار کنید.