ریزش مو تا چه حدی طبیعی است؟

آیا می دانید ریزش مو تا چه حدی طبیعی است؟ 

ریزش مو مساله ای است که همه افراد به دنبال کسب اطلاعاتی در خصوص آن هستند. به صورت کلی ریزش مو تا حدی را می توان طبیعی و فاقد هر گونه مشکل دانست، اما در صورتی که ریزش مو بیشتر از این حد مشخص شود، باید برای درمان اقدام شود و به متخصص پوست و مو مراجعه شود تا از بروز مشکلات جدی جلوگیری شود.

جهت آشنایی بیشتر با این مشکل، گفتگوی زیر را با دکتر بهروز باریک‌بین، متخصص بیماری‌های پوست و مو و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی بخوانید.

چه زمانی می‌توانیم بگوییم فردی مبتلا به ریزش مو شده است؟ 

به‌طور کلی اگر فرد در طول روز بین 50 تا 100 تار موی خود را از دست بدهد، ریزش موی طبیعی دارد. این موها، موهای مرده هستند. اگر این موها را که معمولا با دست کشیدن به سر و شانه زدن به دست می‌آیند، نگاه کنید، متوجه می‌شوید که انتهای سفیدی دارند.

بعضی‌ها فکر می‌کنند چون موها مرده اند و می‌ریزند، دیگر جای آنها مویی در نخواهد آمد. در حالی که این‌طور نیست و جای موهای مرده ریخته، رویش مجدد مو خواهیم داشت و جای نگرانی نیست. ولی به طور کلی تا زمانی که 25 درصد تراکم موها کم نشود، فرد معمولا شکایتی از کم شدن موهایش ندارد.

چگونه می توان ریزش مو را شمارش کرد تا از طبیعی و یا غیر طبیعی بودن آن اطمینان حاصل کرد؟

بر اساس تحقیقات دکتر جیمز سی ماروتا برای شمارش موهای خود و اطمینان و از طبیعی و یا غیر طبیعی بودن آن باید حدود 60 تار موی خود را در دست بگیرید و به آرامی آنها را بکشید. در این صورت اگر تعداد 5 الی 8 تار مو در دست شما جمع شد، باید گفت که ریزش مو ها طبیعی است، اما در صورتی که تعداد 15 الی 20 تار مو در دست شما جمع شود، باید برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

آیا نوع ریزش مو در خانم‌ها و آقایان متفاوت است؟

بله، در آقایان معمولا ریزش مو بسیار شایع است، طوری که می‌گویند 90 درصد آقایان درجاتی از ریزش موی مردانه را دارند. این عامل هم به ژنتیک مربوط می‌شود و هم به مسایل هورمونی.

به‌طور کلی اگر فرد در طول روز بین 50 تا 100 تار موی خود را از دست بدهد، ریزش موی طبیعی دارد. این موها، موهای مرده هستند.

ریزش مو در آقایان به این شکل است که از قسمت شقیقه‌ها شروع می‌شود و به تدریج عقب‌تر رفته و حالت مثلثی شکل به خود می‌گیرد و در نهایت موهای فرق سر، کم و نازک می شوند.

در همه این ناحیه‌ها به هم می‌چسبند و ممکن است هیچ تار مویی روی سرشان نماند، به جز قسمت‌هایی که حساس به هورمون مردانه نیستند، مانند کناره‌های گوش و پشت سر.

ریزش مو

این الگو برای خانم‌ها به چه شکلی است؟

در خانم ها هم علت‌های مختلفی برای ریزش مو وجود دارد:یکی از شایع‌ترین علت‌های ریزش مو در خانم‌ها، کمبود آهن است. معمولا به دلیل خون‌ریزی‌های ماهانه و رژیم‌های لاغری سختی که بعضی از خانم‌ها می‌گیرند، یا دچار کم‌خونی شده و یا ذخیره آهن بدنشان کم می‌شود.

علت شایع دیگر در خانم‌ها مانند آقایان مسایل ژنتیکی است، یعنی خانم‌ها هم دچار ریزش موی مردانه می‌شوند اما طرح ریزش مو در خانم‌‌ها با آقایان فرق دارد.

در خانم‌ها معمولا خط جلوی سر حفظ می‌شود و تراکم موها در قسمت فرق و جلوی سر کم می شود و خانم‌ها احساس می‌کنند زمانی که فرق باز می‌کنند کف سرشان پیداست و موهایشان نازک شده اند.

گاهی این مساله آن‌قدر در خانم‌ها شدید است که قسمت جلوی سرشان مانند آقایان خالی می‌شود، ولی معمولا آنچه که در خانم‌ها دیده می‌شود، کاهش تراکم مو است نه طاسی.


آیا مصرف مواد مختلف برای شستشو، حالت دادن، رنگ کردن مو و ... در ریزش مو موثر است؟

استفاده از مواد خارجی، فقط جنس موها را خراب می‌کند و معمولا باعث ریزش مو نمی‌شود.گاهی ممکن است موادی مانند فرکننده‌های دایمی مو یا موادی که فرهای مو را باز می‌کنند، آن‌قدر قوی باشند که موها را کاملا از ته شکسته و ریزش موی شدیدی ایجاد کنند.

پس به طور کلی رنگ کردن مو، فر کردن، سشوار زدن، استفاده از برس‌های دندانه‌ریز که می‌توانند موها را بکنند، استفاده از ژل‌ها که می‌توانند موها را به هم بچسبانند، استفاده از گیره‌‌ها و کش‌های مو که موها را تحت فشار قرار می‌دهند، همه می‌توانند به موی سر آسیب برسانند و مقدار ریزش مو را بیشتر کنند اما این ریزش دایمی نیست و موهای تازه جای آنها را می‌گیرند.

ریزش مو


بیماری‌ها چطور؟

ببینید، فولیکول‌های مو کاملا زنده اند و تحت تاثیر شرایط عمومی بدن مانند بیماری‌های تب‌دار، حمله قلبی، زایمان، کشیدن سیگار و ... قرار می‌گیرند که این عوامل می توانند باعث ریزش مو شوند.

ریزش مو در هنگام شانه زدن مو

بسیاری از افراد پس از شانه زدن مو و مشاهده موهای باقی مانده در آن نگران می شوند. 
اما در این خصوص باید گفته شود که در زمان شانه زدن موها فقط موهایی در شانه جمع می شوند که در همان روز از فولیکول های آن افتاده باشند. بنابراین در صورت مشاهده این موضوع معمولا جای نگرانی نیست.
اما لازم به ذکر است که گاهی اوقات با شانه زدن بیش از حد مو باعث بروز مشکلاتی در مو می شود که می توان در این خصوص به شکستگی موها منجر شود.
به همین دلیل توجه داشته باشید که موهای خود را بیش از اندازه شانه نزنید و در زمان شانه زدن آنها را به آرامی شانه کنید.

آیا شست و شوی مو در ریزش مو تاثیر می گذارد و یا خیر؟

بر اثر شست و شوی مو نیز بسیاری از موهایی که از قبل از سر جدا شده اند، جمع می شوند.
برخی از مواد شیمیایی موجود در شامپو ها نیز می تواند برای موها مضر باشد و باعث شکستگی و یا افزایش ریزش مو شود.
به همین دلیل در صورتی که شخص در زمان استفاده از شامپو ها با ریزش موی غیر طبیعی مواجه شود، باید یک شامپو ملایم تر انتخاب کند و برای اطمینان بیشتر به پزشک مراجعه کند.

علت ریزش مو به صورت غیر طبیعی چیست؟

زمانی که فولیکول های تولید مو متوقف شوند، ریزش مو رخ می دهد. ریزش مو دارای عوامل مختلفی است که در این خصوص می توان به موارد زیر اشاره کرد:
استرس
زایمان در خانم ها
کاهش وزن زیاد
مبتلا شدن به بیماری با تب بسیار بالا
تغییرات قابل توجه در زندگی که باعث ناراحت شدن بیش از حد افراد می شود، مانند: طلاق، فوت و ...


افراد برای درمان و جلوگیری از ریزش مو چه باید کنند؟

چنانچه میزان ریزش مو بیشتر از حدی بود که در بالا ذکر شد، باید به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنند تا علت ریزش مو مشخص شود و درمان لازم صورت گیرد.