رنگ کردن مو در دوران بارداری

 

تاریخچه رنگ کردن مو

رنگ کردن مو در همه ادوار مخصوصا در  دوران بارداری از گذشته تا کنون راه و روش های متداولی داشته است.  یونانیان باستان از صابون های زبر و بی رنگ كننده و حنا برای تغییر رنگ موهای خود استفاده میكردند. چنین اقدامی در میان آنان نشانه شجاعت و شهامت تلقی میشد. رومیان رنگهای تیره را بیشتر میپسندیدند. آنها رنگ تیره را با جوشاندن پوست گردو و ترهفرنگی به دست می آوردند.

شرح رنگ کردن مو

در دنیای مدرن نیز بازار رنگ مو همچنان داغ است. بر اساس آمار، 95 درصد از زنان از رنگ مو استفاده میكنند. در چند دهه  پیش، عامه  مردان از رنگ مو استفاده نمیكردند و مردان با موهای رنگ شده اسباب تمسخر سایرین بودند. این روزها مردان هم به تبعیت از زنان برای پوشاندن موهای سفید خود از رنگ مو استفاده میكنند .

انتخاب نوع رنگ مو و فن استفاده از آن،  به موضوعی گیج كننده بدل شده است. عناصر تشكیل دهنده  رنگ مو از دو ماده شیمیایی تشکیل شده است که  ماده اول « پیروكسید هیدروژن » یا « اكسیدان » نام دارد. این ماده موجب حالت گرفتن مو و تثبیت رنگ مو میشود. استفاده از اكسیدان به مقدار زیاد، سولفور مو را خارج میكند. از دست رفتن سولفور مو نیز باعث زبری و نازكی تارهای مو میشود. ماده دیگر تشكیل دهنده رنگ مو آمونیاك نام دارد. این ماده  قلیایی، در نتیجه  تركیب شدن اكسیدان با رنگ اولیه  مو، به صورت كاتالیزور عمل و رنگ موها را روشن میكند. همچنین آمونیاك موجب جدا شدن كوتیكول و نفوذ رنگ به درون پوسته مو میشود.انواع رنگ مو شیمیایی امروزه برای موهای مختلف انواع متنوعی رنگ مو تولید شده است و شما میتوانید با كمی دقت رنگ موی مناسب موهای خود را بیابید. نكته  مهم آن است كه رنگ موهای شیمیایی، در صورت ناآگاهی شما از نوع رنگ، میتوانند مضر باشند. چگونگی واكنش پیروكسید هیدروژن و آمونیاك با موهای سر مستقیماً به نوع محصول انتخاب شده بستگی دارد.

انواع رنگ مو

رنگ موی نیمه دائمی : 

این نوع رنگ، بدون ایجاد تغییر در حالت طبیعی مو، رنگ را به لایه بیرونی آن اضافه میكند. رنگ مو مولكولهای زبری دارد. این مولكولهای كوچك پس از چندبار شستشو از غلاف تار مو خارج میشوند. این نوع رنگمو به مدت 50 تا 60  مرتبه شستشو با انواع شامپو دوام دارد و 100 درصد از موهای سفید را پوشش میدهد. همچنین، تقویت كننده مو و رنگ طبیعی مو نیز هست. رنگ موهای نیمه دائمی، موهای شما را روشن یا بیرنگ نمیكنند. زیرا عاری از تركیبات آمونیاك و پیروكسید هیدروژن هستند

 رنگ موی موقت :

اثر این نوع رنگ مو به مدت 20 تا 25 بار شستشو با شامپو در مو باقی میماند. مولكولهای این نوع رنگ غلاف دور تار مو را میپوشانند و به درون پوسته  آن نفوذ میكنند. سپس در محلی كه مولكولهای رنگ دانه طبیعی قرار دارند ساكن میشوند. آمونیاك رنگ موی موقت به اندازهای است كه رنگ دانه  طبیعی را روشن یا بی رنگ نمیكند. به علاوه، مقدار پیروكسید هیدروژن آن هم اندك است. با این وجود، موهای سفید را پوشش میدهد.


رنگ کردن مو در دوران بارداری

  توجه : خانم هایی که باردار می باشند از رنگ کردن موهای خود طی 3 الی 4 ماه اول خودداری کنند و رنگ کردن موهای خود را به ماههای آتی موکول کنند

دلیل اینکه توصیه می شود در ماه های اول بارداری  موهای خود را رنگ نکنید این است که همراه با رنگ موها مواد شیمیایی وجود دارد که از طریق پوست وارد جریان گردش خود بدن می شود تحقیقات و آزمایشات ژنتیکی نشان می دهد که مواد شیمیایی باعث نقص در جنین شده و در آینده مشکل ساز می شود. در نظر داشته باشید که اگر تعداد دفعات رنگ کردن موها 1 الی 2 بار باشد مشکل خاصی به وجود نمی آید اما رنگ کردن مو در دوران بارداری حساس می باشدنکات قابل توجه برای رنگ کردن در دوران بارداری:

-        در دوران بارداری می توانید از حنا و یا رنگ های طبیعی استفاده کنید

-        هایلایت به دلیل اینکه تماس کمتری با سطح پوست دارد به رنگ مو ترجیح داده می شود

-        اگر به دلایلی مجبور به رنگ کردن مو در دوران بارداری هستید حتما از دستکش استفاده کنید

-        رنگ را در مدت زمان کوتاه روی وهای خود قرار دهید

-        تهویه مناسب اتاق از دیگر نکاتی است که باید به آن توجه کنید