تاریخچه و تکامل علم کاشت مو

کاشت مو به طور چشمگیری در طی 15 سال گذشته دچار تحول شده است و امروز شاهد هستیم مو به روش هنری برداشت گرفتها از واحدهای فولیکولی تبدیل شده است. این تحول نتیجه خواست افراد متقاضی کاشت و خود پزشکان متخصصان مو برای طبیعی جلوه دادن موهای کاشت شده است.

از اوایل دهه 1950 تا 1980، تنها روش کاشت موجود، روش گرفت برداری استاندارد بود که در آن روش یک تکه بزرگ از پوست برداشته می شد و هر گرفت شامل 20 تا 30 مو بود. در این روش در یک جلسه تنها 50 تا 100 گرفت استفاده می شد. مشکل اساسی این روش این بود که به ناحیه دهنده بسیار آسیب زده می شد و خط زخم نازیبایی در ناحیه دهنده بجا می ماند. از دیگر معایب این روش این بود که در چند جلسه باید انجام می شد. این روش جزو روشهای منسوخ محسوب می شود که دیگر استفاده نمی شود.

در اواخر دهه 1980 و اوایل 1990 ، تکنیک دیگری رایج شد که در این روش تعداد موها در هر گرفت بین 4 تا 13 عدد است. در این روش از برشهای کوچکی در ناحیه دهنده استفاده می شد درنتیجه جای زخم کمتری بجا می ماند.

در اواسط دهه 1990، تکنیک استخراج واحدهای فولیکولی رایج شد. در این روش گرفتهای واحد وفلیکولی را در سوراخ هایی به اندازه یک سوزن جاد میداداند. دراین روش به دلیل نحوه چیدمان گرفتها کنار هم، موهای کاشت شده  طبیعی تر بنظر می رسید. این روش نیز کاستی هایی داشت از جمله اینکه در ناحیه دهنده باز هم جای زخم و اسکار بجا می ماند. در نتیجه پزشکان به فکر ابداع روشهای جدیدتری بودند تا بتوانند نواقص روشهای قبلی را جبران کنند. بطوری که امروز 2 روش نوین FUE و SUT با بیشترین بهره وری از علم روز، طبیعی ترین نتیجه و کمترین عوارض جانبی در دنیا باب شده است. در این روشها همچنین به دلیل استفاده از ابزارهای ظریف پزشکی و بروز شدن علم کاشت موهیچ جای زخم و اسکاری روی سر فرد بجا نمی ماند و همچنین فرد هیچ دوره نقاهتی را پشت سر نمی گذارد.


لازم به توضیح است که در ایران، مرکز تخصصی موی رنسانس به عنوان بنیانگذار روش SUT سالهاست به مراجعین خود خدمات ارائه می دهد.  برای ارتباط با مشاورین مرکز تخصصی موی رنسانس و استفاده از مشاوره رایگان تیم پزشکی این مرکز می توانید همه روزه بجز روزهای تعطیل با شماره های  02188909050 و 02188909051 تماس بگیرید. همچنین عزیزانی که امکان حضور فیزیکی در این مرکزرا ندارید اما خواهان کاشت مو هستید می توانید عکسهای خود را به شماره  09122115442 تلگرام کنید و از وضعیت موی خود، بهترین روش درمانی آن، هزینه های درمانی آن و مسائلی از این قیبیل مطلع شوید.