کاشت موی رنسانس ( FIT کاشت مو به روش غیر جراحی)

تفاوت این روش با روش جراحی FUT فقط در نحوه برداشت موها از پشت سر است وگرنه تعداد گرافت ها و نتیجه عمل تقریبا در هردو روش مثل هم است. البته به خاطر شکننده بودن گرفت ها نتیجه عمل خیلی به مهارت و دقت پزشک بستگی دارد.
در روش غیرجراحی FIT گرفت ها یک به یک بدون برش جراحی از ناحیه اهدا کننده یا Donor برداشته می شود. برای برداشت گرافت ها از وسیله ای فلزی به نام پانچ یا میکرو پانچ استفاده می شود. در زیر پوست به هر فولیکول مو عضله ای متصل است بنام   arrector muscleکه محکم ترین نقطه اتصال فولیکول با درم است. با بریده شدن این عضله توسط پانچ فولیکول مو آزاد شده و با فورسپس خارج می شود.

پانچ یک میلیمتری جهت برداشت مو از ناحیه پشت سر

ناحیه برداشت مو یا بانک مو در روش FIT و روش جراحی FUT یکسان است . پس از تراشیدن کامل موها درحالی که بیمار روی شکم درازکشیده است تحت بیحسی موضعی و زیر ذره بین گرفت ها از پشت سر برداشته می شود. البته باید دقت شود که پشت سر به خاطر برداشت زیاده از حد طاس نشود.
برای برداشت گرفت ها از پانچ های 1 میلیمتری یا کوچک تر استفاده می شود. استفاده از پانچ های بزرگ تراز یک میلیمتر منسوخ شده است زیرا ایجاد اسکار واضح می کنند. معمولا عمل 6 ساعت طول می کشد ولی ممکن است به روز دوم نیز کشیده شود.
تراکم موها در گرافت ها به سایز پانچ مورد استفاده بستگی دارد. به طور متوسط با پانچ 1 میلیمتری تراکم موهابیش از 2.5 و با پانچ 0.7 میلیمتری تقریبا 2.1 است.

مزایای روش  FITدر مقایسه با روش جراحی FUT

1- آسیب کمتری به پوست سر و عروق و اعصاب آن وارد می شود درنتیجه بیمار بعد از عمل درد و ناراحتی چندانی ندارد.
2- خط اسکار در پشت سر ایجاد نمی شود بلکه اسکارهای نقطه ای لابه لای موها ایجاد می شود که قابل دید نیستند.
3- زخم های کوچک پشت سر سریع تر از برش جراحی درFUT ترمیم شده و دوره نقاهت بیمار کوتاه تراست. البته باید مثل FUT تا دو هفته مراقب موهای کاشته شده بود.
4- نیازی به بخیه زدن و بخیه کشیدن نیست.
5- انتقال موهای بدن به سر که البته فقط در موارد خاص انجام می شود و بیشتر جنبه تئوری دارد تا عملی.

معایب روش FIT

1-چون درگرافت های FIT چربی محافظ اندکی در اطراف ریشه موها وجود دارد این گرفت ها بسیار شکننده و آسیب پذیر هستند. بنابراین دستکاری آنها هم در مرحله برداشت و هم در زمان کاشت باید با احتیاط انجام شود تا فشار اضافی به ریشه مو وارد نشود. به همین جهت نتیجه عمل خیلی به مهارت پزشک بستگی دارد.
2- کاشتن گرافت های FIT به خاطر نداشتن چربی و جدا بودن ریشه ها از یکدیگر مشکل تر از گرفت های FUTاست.
3-گرافت های FIT  به خاطر نداشتن چربی محافظ خیلی زود خشک می شوند که باید مراقب این مساله هم بود.
4- اگر ریشه موها صاف و موازی نباشد یا پوست سر خیلی سفت باشد با فشار پانچ از سطح پوست فولیکول ها صدمه دیده یا قطع می شود. عموما 10 درصد از فولیکول ها آسیب می بیند.
5-برای انجام FIT کل موهای سر باید از ته تراشیده شود. (بلندی موها حداکثر یک یا دو میلیمتر باشد).
در روش FIT پانچ های بسیار تیز استفاده می شود. در بیمارانی که موهای ضخیم با ریشه های صاف و موازی دارند احتمال آسیب دیدگی فولیکول ها حین ورود پانچ کم است و نتیجه عمل FIT رضایت بخش است ولی در بیمارانی که ریشه موهایشان خمیده و کج و معوج است احتمال آسیب دیدگی فولیکول ها زیاد است .به همین جهت تنها 60% از بیماران کاندید مناسبی برای روش FIT هستند. نکته مهم دیگر آن است که عموما زاویه رویش مو در سطح پوست کمتر(حاده تر) از زاویه آن در زیر پوست است. بنابر این لازم است پانچ به موازات بخش زیرپوستی فولیکول وارد پوست شود نه در امتداد خود مو.
برای جلوگیری از آسیب دیدگی فولیکول ها دکتر هریس Harris متد SAFE را ابداع کرد. در این روش از پانچ های کند استفاده می شود. به این ترتیب خیلی از بیماران که مناسب روش FIT نبودند(FOX negative) توانستند از روش FIT استفاده کنند. متدSAFE با دست یا میکروموتور انجام می شود. به این ترتیب که ابتدا هر گرفت را تا عمق 0.5 میلیمتر با پانچ تیز علامت گذاری کرده سپس توسط پانچ کند مخروطی تا عمق تقریبا 4 میلیمتر وارد پوست شده و گرفت را کاملا از پوست اطراف آن جدا می کنیم. پس از آزادسازی گرفت آن را با فورسپس از درون پوست خارج می کنیم .با سیستمSAFE 90درصد گرفت ها سالم بیرون می آیند.

تذکر مهم 

در طاسی های وسیع توصیه می کنم بیماران همزمان از هر دو روش موجود (روش ترکیبی ) استفاده کنند تا از مزایای هر دو بهره مند شوند و ریسک در نیامدن موها به حداقل برسد. با انجام دادن FUT+FIT تعداد گرفت های برداشته شده در یک جلسه به حداکثر می رسد(روش طلایی). از این روش می توان برای برای محوکردن اسکار ناشی از FUT قبلی نیز استفاده کرد.