مراقبت های بعد از کاشت ریش و سبیلروشی که برای هر گونه کاشت موی صورت (در ناحیه ریش، ابرو و یا مژه) استفاده می‌شود، FUT، و یا درمان‌های بسیار محبوب FUE و PRP هستند.
برای پیوند موی صورت، جراح نیاز به ارزیابی قدرت مو در ناحیه گیرنده و مطابقت آن با یک ناحیه اهدا کننده مناسب برای رسیدن به ظاهری طبیعی دارد، بنابراین اگر موی سر به عنوان ناحیه اهدا کننده مناسب نباشد، موها ممکن است از قفسه سینه، زیر بغل و سایر قسمت‌های بدن برداشته شوند. طول فرآیند با توجه به تعداد گرافت مورد نیاز

متفاوت است، اما معمولا 4 تا 8 ساعت می‌باشد و بیشتر فعالیت‌های روزمره می‌توانند به درستی پس از عمل از سر گرفته شوند.

بیشتر و بیشتر مردان می‌خواهند ریش ضخیم و مردانه داشته باشند. داشتن ریش می‌تواند ظاهر شما را تکمیل کند و احساس جوان و قوی‌تری برای شما به ارمغان آورد. البته، هر کسی رشد ریش پر ندارد 
خوشبختانه متخصصان در کلینیک تخصصی مو رونسانس، جراحی کاشت ریش را انجام می‌دهند. این روش به همان شیوه بازسازی مو برای طاسی الگوی مردانه عمل می‌کند.
دستیابی به بهترین نتایج حاصل از جراحی به مراقبت مناسب بستگی دارد. علاوه بر مراجعات پیگیری در مطب، نکاتی وجود دارد که بیماران بعد از عمل جراحی باید انجام دهند.


چه کسی می‌تواند از کاشت ریش بهره ببرد؟

هر کسی که آرزوی داشتن موهای ضخیم‌تر و پرتر صورت را دارد می‌تواند متقاضی خوبی برای کاشت ریش باشد. مردانی که دچار نازک شدن یا ریزش ناخوشایند ریش خود هستند و ظاهر استوارتری برای موهای صورت خود می‌خواهند، می‌توانند از این روش بهره مند شوند. کاشت ریش برای مردانی که دارای اسکار پس از جراحی، سوختگی و سایر آسیب‌ها هستند، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. موهای پیوند شده را می‌توان به طور مستقیم به اسکارها منتقل کرد تا هر علامتی را که روی صورت قرار دارد و ترجیح می‌دهید آن را پنهان کنید، را پوشانده و به طور دائم مخفی کند.
کاشت ریش ممکن است با استفاده از روش پیوند واحد فولیکولار (FUT) یا برداشت واحد فولیکولار (FUE) انجام شود. پس از مشاوره با پزشک خود، او قادر خواهد بود که فرم درمانی را که برای شما مفید اشت، پیشنهاد کند. هر روش مزایای خاص خود را دارد، و هر دو گزینه می‌توانند شما را به نتایج کاملا طبیعی برساند.
کاشت ریش همچنین گزینه مناسبی برای افرادی است که می‌خواهند موهایی را به سرشان منتقل کنند، اما بانک موی سر کافی ندارند. در چنین مواردی، مو از ریش برداشته می‌شود و از طریق یک روش FUE به سر منتقل می‌گردد.

فرآیند کاشت موی صورت چه مدت طول می‌کشد؟

مدت زمان انجام فرآیند کاشت موی صورت به طور عمده به تعداد واحدهای فولیکولی استخراج شده بستگی دارد. کوچکترین تعداد واحدهای مورد نیاز برای پیوند سبیل - فقط حدود 300-500 عدد است. در مورد پیوند ابرو با تکنیک  FUE،گرافت‌ها حتی می‌تواند تا 650 واحد باشد. کاشت ریش یک نوع متفاوت است - بستگی به منطقه مورد درمان دارد. اگر بیمار فقط یک ریش بزی بخواهد، این تعداد به طور طبیعی کمتر از زمانی است که او تمایل به ریش کامل داشته باشد. با این حال، فرآیند کاشت موی صورت ممکن است چند ساعت طول بکشد. در مورد پیوند FUT این زمان کوتاه‌تر است، اما در بسیاری از موارد، تکنیک FUE روش مرجح می‌باشد.

تنایج فرآیند کاشت ریش چیست؟

اکثر بیماران از ظاهر جدید خود پس از درمان کاشت مو و ریزش موهای اولیه راضی هستند. در مورد پیوند موی  FUE، مسئله کلیدی انتخاب متخصص مو مناسب است. متخصص دارای تجربه فراوان و ذوق هنری بیشتر در برداشتن واحدهای فولیکولی مناسب (90٪ و یا همین حدود از واحدها دست نخورده) موفق‌تر عمل می‌کند و همچنین در پیوند ایمپلنت‌های ریش، ایمپلنت‌های سبیل یا ایمپلنت ابرو موفق عمل می‌کنند.

بهبودی از کاشت ریش: بیماران چه چیزی را در مورد بهبودی باید بدانند

نواحی جراحی را تمیز نگه دارید

مهم است که بیماران صورت و محل اهدا کننده روی پوست سر را تمیز نگه دارند تا از عفونت و سایر عوارض جانبی بالقوه جلوگیری شود. دستورالعمل‌های تمیز کردن ارائه شده توسط جراح خود را به عنوان بخشی از برنامه مراقبت پس از عمل دنبال کنید. پماد آنتی بیوتیکی باید به صورت گفته شده، استفاده شود تا به روند بهبودی کمک نماید.

برای چندین روز آینده بعد از جراحی، حتما صاف روی پشت بخوابید یه جای اینکه روی شکم یا پهلو باشید. اطمینان حاصل کنید که برای کمک به فرایند بهبودی، سر خود را با چند بالش بالا نگه دارید.

فعالیت‌هایی که بعد از کاشت ریش باید از آن‌ها اجتناب کنید

پس از عمل جراحی کاشت ریش، تا زمانی که جراح‌تان توصیه کند، از فعالیت‌های زیر اجتناب کنید:
• لمس کردن، مالیدن، و خراشیدن چانه و گونه‌ها
• قرار دادن صورت یا پوست سر در معرض نور مستقیم خورشید 
• فعالیت بدنی شدید یا قوی
• استفاده از رقیق کننده‌های خون یا داروهای مشابه
• سیگار کشیدن و استفاده از محصولات تنباکو
• نوشیدن مشروبات الکلی
•شنا كردن
• استفاده از وان حمام داغ
• رفتن به اتاق بخار و سونا

اصلاح کردن بعد از جراحی کاشت ریش 

تقریبا 10 روز پس از جراحی، بیماران می‌توانند یکبار دیگر بدون نگرانی از آسیب رساندن به فولیکول‌های موی دائمی، اصلاح کنند. در حین انجام این کار مطمئن باشید که آرام کار می‌کنید، زیرا صورت شما ممکن است کمی حساس باشد.

از دست دادن موهای ناحیه اهدا کننده به طور موقت

حدود دو تا سه هفته پس از جراحی پیوند ریش، موهای پیوند شده می‌ریزند. این وضعیت طبیعی و موقت است. همین از دست دادن ناگهانی مو در جراحی کاشت موی معمول اتفاق می‌افتد. سرانجام مو دوباره رشد می‌کند و ریش شما را پر می‌نماید.

رشد احتمالی موی مجدد 

حدود چهار ماه پس از کاشت ریش، فولیکول‌های پیوند شده دوباره رشد می‌کنند. رشد موها طبیعی به نظر می‌رسد و شما ریشی ضخیم، پر و زیبا خواهید داشت.

چه مدتی باید از کار دور باشم

برای کاشت ریش موفقیت آمیز، بیماران نیاز به زمان اختصاصی برای بهبودی و مراقبت مناسب دارند. بیماران باید چند روز تا یک هفته مرخصی از کار داشته باشند تا اطمینان حاصل نمایند که آماده کار هستند و خطر عوارض جانبی عمده‌ای که ممکن است ناخوشایند باشند، گذشته باشد. در طی فرآیند مشاوره، جراح شما می‌تواند یک برآورد دقیق‌تر از میزان زمانی که باید از کار دور باشید، ارائه دهد. 

عوارض جانبی معمول کاشت مو به روش های رایج و سنتی

بعضی از عوارض جانبی معمول بعد از جراحی کاشت ریش عبارتند از:
• خارش و سوزش
• تورم در اطراف نواحی درمان شده
• درد در ناحیه صورت و پوست سر
• قرمزی صورت و پوست سر
• سفت شدن صورت و پوست سر


جدیدترین و بهترین تکنیک کاشت ریش در دنیا تکنیک SUT و FUE می باشد در این تکنیک می توان  کاشت ریش را با زاویه طبیعی انجام داد و تمامی مراحل در یک جلسه بدون جراحی، درد، خونریزی، درد، تورم و ... انجام می شود، مزیت آن نسبت به روش های دیگر در این است که برداشت در این تکنیک با دستگاه انجام شده و همین امر باعث می شود آسیبی به گرفت های برداشت شده وارد نگردد

بیماران باید روزانه به بهبود عوارض جانبی توجه کنند و این عوارض جانبی مانند تورم و قرمزی بعد از یک هفته کاهش پیدا می‌کنند. بیماران نباید هیچ گونه دلمه یا پوسته شدن که تشکیل می‌شوند را بکند، زیرا این حالات بخش طبیعی از بهبودی می‌باشد.