رنگ كردن مو از گذشته های دور متداول بوده است

رنگ كردن مو از گذشته های دور متداول بوده است. یونانیان باستان از صابون های زبر و بی رنگ كننده و حنا برای تغییر رنگ موهای خود استفاده میكردند. چنین اقدامی در میان آنان نشانه? شجاعت و شهامت تلقی میشد. رومیان رنگهای تیره را بیشتر میپسندیدند. آنها رنگ تیره را با جوشاندن پوست گردو و ترهفرنگی به دست میآوردند. در دنیای مدرن نیز بازار رنگ مو همچنان داغ است. بر اساس آمار، 95 درصد از زنان از رنگ مو استفاده میكنند. در چند دهه? پیش، عامه? مردان از رنگ مو استفاده نمیكردند و مردان با موهای رنگشده اسباب تمسخر سایرین بودند. این روزها مردان هم به تبعیت از زنان برای پوشاندن موهای سفید خود از رنگ مو استفاده میكنند . اما انتخاب نوع رنگ مو و فن استفاده از آن به موضوعی گیجكننده بدل شده است .

عناصر تشكیلدهنده? رنگ مو

دو ماده شیمیایی پایه در تمام فرایندهای رنگ كردن مو شركت دارند: ماده شیمیایی اول « پیروكسید هیدروژن » یا « اكسیدان » نام دارد. این ماده موجب حالت گرفتن مو و تثبیت رنگ مو آن میشود. استفاده از اكسیدان به مقدار زیاد، سولفور مو را خارج میكند. از دست رفتن سولفور مو نیز باعث زبری و نازكی تارهای مو میشود. ماده? دیگر تشكیلدهنده? رنگمو آمونیاك نام دارد. این ماده? قلیایی، در نتیجه? تركیب شدن اكسیدان با رنگ اولیه? مو، به صورت كاتالیزور عمل و رنگ موها را روشن میكند. همچنین آمونیاك موجب جدا شدن كوتیكول و نفوذ رنگ به درون پوسته? مو میشود .

انواع رنگ مو شیمیایی

امروزه برای موهای مختلف انواع متنوعی رنگ مو تولید شده است و شما میتوانید با كمی دقت رنگ موی مناسب موهای خود را بیابید. نكته? مهم آن است كه رنگ موهای شیمیایی، در صورت ناآگاهی شما از نوع رنگ، میتوانند مضر باشند. چگونگی واكنش پیروكسید هیدروژن و آمونیاك با موهای سر مستقیماً به نوع محصول انتخابشده بستگی دارد. در ادامه به معرفی چند نوع رنگمو میپردازیم :

? رنگ موی نیمه دائمی :

این نوع رنگ، بدون ایجاد تغییر در حالت طبیعی مو، رنگ را به لایه? بیرونی آن اضافه میكند. رنگ مو مولكولهای زبری دارد. این مولكولهای كوچك پس از چندبار شستشو از غلاف تار مو خارج میشوند. این نوع رنگمو به مدت ? تا ?? مرتبه شستشو با انواع شامپو دوام دارد و ?? درصد از موهای سفید را پوشش میدهد. همچنین، تقویتكننده مو و رنگ طبیعی مو نیز هست. رنگ موهای نیمه دائمی، موهای شما را روشن یا بیرنگ نمیكنند. زیرا عاری از تركیبات آمونیاك و پیروكسید هیدروژن هستند

? رنگ موی موقت :

اثر این نوع رنگ مو به مدت ?? تا ?? بار شستشو با شامپو در مو باقی میماند. مولكولهای این نوع رنگ غلاف دور تار مو را میپوشانند و به درون پوسته? آن نفوذ میكنند. سپس در محلی كه مولكولهای رنگدانه? طبیعی قرار دارند ساكن میشوند. آمونیاك رنگ موی موقت به اندازهای است كه رنگدانه? طبیعی را روشن یا بی رنگ نمیكند. بهعلاوه، مقدار پیروكسید هیدروژن آن هم اندك است. با این وجود، موهای سفید را پوشش میدهد .

? رنگ موی دائمی :

این نوع رنگ مو برای ایجاد تغییرات كلی در شكل ظاهری است. موهای سیاه را بور میكند و بالعكس. در رنگ دائمی، از آمونیاك و نیز پیروكسید هیدروژن برای رنگ كردن مو استفاده میشود. مولكولهای رنگ وارد پوسته? مو میشوند و با شستشو از بین نمیروند. این محصول بر رنگدانههای مو اثر میگذارد و آنها را روشنتر میكند. به همین علت است كه یك رنگمو روی موهای افراد مختلف به رنگهای متفاوت درمیآید. در حدود ? تا ? هفته زمان لازم است تا رنگ از ریشه مو خارج و رنگ طبیعی مو بر روی پوست سر ظاهر شود .

? انتخاب رنگ موی مناسب

یافتن رنگموی مناسب ساده نیست. انتخاب رنگ دلخواه از روی كاتالوگ رنگ فروشگاه و خریداری آن اقدامی نادرست است. رنگمو را با توجه به رنگ طبیعی مو، رنگ چشم و پوست خود انتخاب كنید. رنگی كه میبینید حاصل بازتاب نور از روی رنگدانههای رنگ شده است. بنابراین، یك رنگ یكسان روی موهای مختلف نمودهای متفاوتی دارد. رنگ موی طبیعی و مصنوعی در زیر نور فلورسنت یا نور طبیعی آفتاب متفاوت به نظر میرسند. سطح رنگها را از درجه? شماره ? تا ?? تقسیمبندی كردهاند. رنگ شماره ده مو را روشن و شماره یك آن را تیره میكند. رنگ موی سیاه، نور كمی را منعكس میكند و این درست برخلاف عملكرد رنگ موی بور است. وقتی كه رنگ موهای خود را روشن میكنید، هاله? گرمی از رنگهای زرد و قرمز دور شما دیده میشود. به یاد داشته باشید كه تركیب رنگهای زرد و قرمز، رنگ نارنجی را تولید خواهد كرد، نه رنگ دلخواه شما را. بهترین رنگها برای كسانی كه پوست گندمگون و برنزه دارند رنگهای شیری، گلبهی، مسی، كرم نخودی، قهوهای، زرد سوخته، قهوهای مایل به قرمز، قهوهای مایل به طلایی، و رنگهای آبی، سبزآبی، فندقی، عسلی، سبز كاهویی و زرد است. برای چشمهای كهربایی یا به رنگ قهوه، رنگموهای طلایی با هایلایت قرمز، قهوهای طلایی، قهوهای عسلی، فندقی، مسی و قهوهای سوخ _caه مناسب است. در مورد پوستهای روشن، هایلایت آبیقرمز و برای پوستهای صورتی و سرخ، رنگ كرم گلی، زیتونی تیره و قهوهای تیره با سایه? آبنوسی جلوه? خاصی ایجاد خواهد كرد. برای چشمهای آبی روشن، آبی خاكستری، آبی تیره، سبز تیره، قهوهای و مشكی، بهترین رنگ مو ارغوانی با هایلایت شرابی، پلاتینی، خاكستری، قهوهای، قهوهای تیره، مشكی و شیری است .

انتخاب رنگ مو به مرغوبیت رنگ، سلیقه و خواسته? شما و ارایشگر شما و مدت زمانی كه میخواهید آن رنگ مو روی موهایتان باقی بماند بستگی دارد .

اغلب زنان از رنگهای تیره شروع میكنند و هر بار، رنگ یك درجه روشنتر از قبل را برمیگزینند. اگر رنگ موی انتخابی موهای سفید شما را پوشش نمیدهد، از رنگ مرغوب تر و یك درجه بالاتر از رنگ موی اصلی خود استفاده كنید .

همیشه قبل از گذاشتن رنگ ، موهایتان را خشك كنید ، زیرا رنگ موی مرطوب ، رقیق شده و در نتیجه رنگ مطلوب به دست نخواهد آمد

در تابستان به علت تأثیرات مخرب نور خورشید و گرما ، رنگ موها ثابت نمی ماند ، بنابراین بهتر است كه برای درست كردن خلل و فرج مو و نرم كردن آن از نرم كننده استفاده كنید .

اگر موهای شما خیلی زبر و مقاوم در برابر رنگ است شاید لازم باشد كه قبل از رنگ كردن آنها را نرم كنید چون با نرم كردن ، لایه های كوتیكول رنگ را بهتر جذب می كنند .

موی رنگ شده در اثر مواد شیمیایی موجود در استخر شنا معمولا" تغییر رنگ می دهد . برای رفع این مشکل از کلاه شنا استفاده کنید البته شامپوهای براق كننده و شفاف كننده نیز بعلت ایجاد یک لایه روی مو ممكن است در رفع این مشكل کمی مؤثر باشند .

در بازار مواد ارایشی و بهداشتی معمولا" دو نوع رنگ مردانه و زنانه وجود دارد که بهتر است اقایان و خانمها از رنگ مو مناسب خود استفاده کنند رنگ موهای شامپویی و رنگ موهای کرم مانند نیز در بازار مواد ارایشی و بهداشتی نیز هست که کاربرد انها را ازداروخانه و فروشگاه های مواد ارایشی و زیبایی و ارایشگاه زنانه و مردانه می توانید بپرسید و استفاده کنید