رنسانس ( سلول های بنیادی در درمان طاسی سر کشت مو 02188943653)

سلول های بنیادی شامل همه سلول های موجود در بدن می باشند و تولید کلیه  سلول های بدن را به خود اختصاص داده اند به طور کلی سلول های بنیادی با عمل تقسیم شدن سلول های یگری را تولید میکند که  تقسیم سلولی منجر به رشد اندام و بدن خواهد شد  و جایگزین  سلول های آسیب دیده  بافت مورد نظر میگردد و نواقص و  مشکل بافت را بر طرف میکند .

وظیفه اصلی سلول های بنیادی ترمیم و بازسازی آسیب دیدگی قسمتی از بدن می باشند به این صورت که سلول های بنیادی منطقه مورد نظر با تقسیم کردن خود و منجر به زیاد شدن خود مشکل را حل و ترمیم می نمایند . لازم به ذکر است که سلول های بنیادی در تمام قسمت بدن وجود دارد از جمله سلول های خونی ، پوستی ،  غضروفی ، عصبی و . .  می باشند .

انواع سلول های بنیادی

1 سلول های تاتی پتانسیل : این سلول ها از طریق بند ناف و جنین به دست می آید و نوع آن جنینی بوده و میتوانند در تمام سلول ها تقسیم شوند .

2 سلول های مولتی پتانسیل :  این سلول ها در سلول های بالژ فولیکول مو و همچنین در سلول های مغز استخوان موجود می باشند و چندین نوع سلول دیگر را شامل میشوند .
زمانی که این سلول ها شروع به تقسیم و زیاد شدن خود کنند موجب رشد اپیدرم خواهند شد در حالتی که با  کاهش سبب رشد فولیکول مو میگردند . این نوع سلول ها  نایاب نبوده و در بدن انسان به طور کافی موجود است .

سلول های پلوری پتانسیل :  این نوع سلول از سلول هایی گرفته میشودد که دارای 8 مرحله سلولی باشند و منشا جنینی را دارا باشند .

پیوند سلول های بنیادی 

امروزه مسئله ریزش مو یک موضوع مهم در بخش زیبایی و اعتماد به نفس به شمار میرود که افراد زیادی را به خود  درگیر کرده است و افراد راهای متفاوتی را برای برطرف سازی این مشکل خود انتخاب می نمایند .
در همین خصوص پزشکان در تلاشند تا از طریق سلول های بنیادی ترمیم مو برای رفع ریزش موی سر را انجام دهند .

استفاده از کاشت مو به روش سلول های بنیادی به این صورت میباشد که تعدادی از فولیکول موی سر فرد برداشت و جدا سازی می شود و سپس به مدت  چند هفته در آزمایشگاه کشت ، کشت شده و مورد تکثیر قرار می گیرد و به صورت استریل نگهداری شده و بر نقاط خالی از موی سر فرد منتقل می گردد و موجب رشد مجدد موها خواهند شد  .

سلول های بنیادی در درمان طاسی سر کشت مو 

 همانطور که میدانید بیشتر ریزش موی ارثی می باشد و این اتفاق در مرد ها شایع تر می باشد ، علل بروز این اتفاق بر اثر هومون های اندروژنی  صورت میگیرد که ریشه در عملکرد ناکافی سلول های بنیادی آن ها دارد  در این خصوص دانشمندان و پزشکان در تلاش هستند با استفاده از سلول های بنیادی این مشکل را برای افراد بر طرف سازند تا رشد مجدد موهای آن ها را با استفاده از این روش  به دست آورند .

زمانی که برای رفع ریزش مو و رشد مجدد مو تنها از سلول های بنیادی کمک گیریم با عملکرد نا مطلوب سلول ها رو به رو میشویم به طوری که تکثیر موفقی دارند اما فعالیت و عملکرد صحیحی ندارند و رشد مناسب برای موها را به وجود نمی آورند .
 اما در کاشت مو که از سلول های بنیادی کمک گرفته میشود بخشی از فولیکول موهای سر   فرد مراجع را برداشت و جدا کرده و در آزمایشگاهای مخصوص کشت قرار میدهند تا تقسیم سلولی صورت گرفته و تکثیر مو انجام گیرد و سپس ما بقی مراحل مانند  دیگر روش های کاشت مو  انجام خواهند گرفت  و منجر به رشد مجدد موها میشوند .

اما نکته ایی که وجود دارد ، این است که استفاده از این شیوه درمانی ریزش موها همچنان در حال تحقیقات می باشد و بهترین و کامل ترین روش برای رفع ریزش موها و رشد طبیعی مو روش کاشت مو خواهد بود که منجر به رشد طبیعی موها میگردند .