رنسانس ( سلول های بنیادی در درمان طاسی سر کشت مو 02188943653)

سلول های بنیادی در درمان طاسی سر- کشت مو :


  حدود درصد از مردان و درصد از زنان به طاسی سر مبتلا هستند. درمان هایی که در حال حاضر برای طاسی وجود دارد شامل درمان های دارویی و کاشت مو است. داروها به صورت گذرا باعث افزایش رشد مو می شوند ولی این شیوه درمانی تنها برای ریزش موی خفیف موثر است و در درمان طاسی تاثیر قابل توجهی ندارد . تنها درمان قطعی طاسی سر کاشت موی طبیعی است. نقص اصلی کاشت موی طبیعی محدودیت تعداد فولیکول های مو ی مورد نیاز در طاسی های وسیع است. آیا می توان با کشت مو این مشکل را برطرف کرد؟ خوشبختانه پیشرفت های انجام گرفته در زمینه سلول های بنیادی امید های تازه ای را در استفاده از سلول درمانی برای درمان طاسی به وجود آورده است .کشفیات جدید در باره توانایی سلول های زایا سلول درمانی را یک قدم به واقعیت نزدیک تر کرده است ولی تا رسیدن به مرحله کاربردی در انسان راه درازی در پیش است.

  امروزه در دنیا ازمایشگاه های زیادی در حال مطالعه بر روی سلول درمانی برای تولید اعضای حیاتی بدن مانند کبد یا لوزالمعده یا کلیه هستند.این کار بر روی مو نیز در حال انجام است ولی هنور محققان موفق به تولید موی سالم در محیط ازمایشگاه نشده اند. در حال حاضر هدف از سلول درمانی آن است که سلول های زایا از فولیکول های موی سر جدا شده و کشت داده شوند ونهایتا تعداد زیادی سلول زایا مجددا به پوست سر تزریق گردد. در نتیجه یا فولیکول های جدید ساخته می شود و یا موهای پرز مانند قبلی به موهای زبر تبدیل می شوند. آزمایش های انجام شده بر روی نمونه های حیوانی نشان می دهد که با استفاده از سلول های فولیکولاردرمال پاپیلاFDP ، سلول های غلاف ریشه CTS و سلول های بنیادی اپیدرمال در ناحیه بالج مو تولید فولیکول جدید امکان پذیر است.سلول های FDP وCTS که هر دو منشا مزانشیمی دارند به خاطر داشتن پتانسیل زایش مو توجه زیادی را به خود جلب کرده اند. تحقیقات زیادی درباره شناسایی، جداسازی و کشت این سلول ها انجام گرفته است. این سلول ها هردو قادر به تولید فولیکول های موی جدید در حیوانات آزمایشگاهی هستند. در یک مطالعه بر روی موش ها تزریق سلول های FDP در زیر فولیکول های فاقدFDP موجب بازسازی فولیکول ها شد. بعلاوه وقتی این سلول ها را به پوست فاقد مو تزریق کردند فولیکول جدید تشکیل شد. به همین ترتیب خاصیت زایای سلول های CTS در موش ها و در انسان نیز اثبات شده است.

  کشت سلول ها ی زایا

  برای این که سلول ها ی زایا درمحیط کشت خاصیت زایش مو را از دست ندهند فاکتوررشد به محیط کشت افزوده می شود. افزودن پروتئین Wnt3a یا فاکتور رشد فیبروبلاستی یا یک نوع پروتئین استخوانی به محیط کشت خاصیت زایش مو را حفظ می کند. برخی از محققان نیز برروی تجمع سلول های FDP در محیط کشت تمرکز کرده اند. آنان متوجه شده ا ند که سلول های FDP کشت داده شده در ابتدا به صورت تجمعی رشد می کنند ولی این وضعیت به تدریج در جریان تکثیر سلولی از بین می رود.شاید به همین دلیل است که سلول ها پس از پاساژهای زیاد خاصیت زایندگی خود را از دست میدهند و با تجمع مجدد خاصیت زایشی نیز برمی گردد.

  امروزه اعتقاد بر این است که از بین رفتن خاصیت زایش مو مربوط به از بین رفتن ارتباط متقابل بخش های درمال و اپیدرمال در بیرون از بدن است. تشکیل مو نیاز به سیگنال های دوطرفه میان سلول های درمال بعنوان محرک و سلول های اپیدرمال در نقش جوابگو دارد. در مدل های جدید با کشت همزمان هردو نوع سلول ارتباط متقابل سلول های درمال و اپیدرمال بر قرار می شود.

  به طور کلی کشت سلول ها به دو شکل انجام می شود. در اکثر محیط های کشت برای رشد و تمایز سلول های فولیکول مو از کشت های تک لایه ای استفاده می شده است. کشت سلول های مزانشیمی درمال پاپیلا و کراتینوسیت های اپیدرمی با موفقیت زیاد همراه بوده ولی کشت سلول های ماتریکس و غدد سباسه با موفقیت کمتری همراه بوده است .نقص اصلی کشت های تک لایه ای آن است که بدون ارتباط متقابل سلول با سلول و سلول با ماتریکس ،خواص سلول ها به تدریج در نسل های بعدی محو می شود. برای رفع این مشکل متدهای کشت توام با سیستم های سه بعدی طراحی شده است .به این ترتیب امکان ارتباط متقابل سلول با سلول و سلول با ماتریکس فراهم شده و محدودیت های مدل های قدیمی برطرف شده است.

  مطالعه سلول های زایا در موش ها

  برای بررسی فعالیت سلول های زایا در رویش موهای جدید از متدهای گوناگونی استفاده می شود.

  1-در روش حفره یا chamber assay سلولهای درمال و اپیدرمال متعلق به نوزاد موش را تواما به حفره سیلیکونی که در پوست موش ها ی مبتلا به ضعف ایمنی قرار داده شده بود تزریق کردند. ظرف 4 هفته دسته های موی جدید در محل تزریق رشد کردند. نکته جالب توجه آن بود که این موها چندین بار وارد چرخه رشد شدند و تا مدت طولانی نریختند.

  2- در روش patch assay سلول های درمال و اپیدرمال متعلق به نوزاد موش به زیرجلد موش برهنه تزریق شد. در این متد از سلول های کمتری استفاده شد واین امکان فراهم شد که تا 10 نمونه تنها در یک موش تست شود. پس از ده روز فولیکول های مو ی جدید با اندازه شکل و رنگ مناسب تشکیل شد.از لحاظ بافت شناسی موها ساقه های ضخیم و غدد چربی بالغ داشتند. نکته مهم تر این است که موهای جدید مراحل چرخه رشد مو را نیزطی کردند.

  3-برخی از محققان هم سلول ها ی زایا را در زیر کپسول کلیه ویا در نای تزریق می کنند.

  نحوه تشکیل فولیکول های جدید

  در باره تشکیل فولیکول های جدید توسط سلول های زایا سه مدل یا سه مکانیسم مختلف پیشنهاد شده است:

  1- مدل نوسازی 1 : در این مدل تزریق سلول های درم و اپیدرم منجر به تشکیل کیست می شود که به عنوان سکوی اتصال برای سلول های درم عمل می کند.به این ترتیب ستون بلندی از سلول های اپیدرمی تشکیل می شود که به تشکیل ساقه مو منتهی می شود.سپس سلول های اپیدرمی در مرکز کیست بعلت اپوپتوز ازبین می روند. اگر این کیست در مجاورت اپیدرم واقع شده باشد امکان اتصال عناصر اپیدرمال کیست با اپیدرم پوست میزبان فراهم شده و ساقه مو خارج می شود.

  2-مدل نوسازی 2: علیرغم اهمیت ارتباط متقابل درم و اپیدرم در رژنراسیون فولیکول مو برخی از محففان گزارش کرده اند که تزریق تنها یک نوع سلول(سلول های CTS)در گوش موش ها ی مبتلا به نقص ایمنی شدید منجر به تشکیل فولیکول مو می شود.در این مدل رویش فولیکول های جدید نیاز به تشکیل کیست ندارد.در واقع سلول های درمی با تحریک سلول های اپیدرمی میزبان منجر به رشد رو به پایین سلول ها ی اپیدرمی و تشکیل فولیکول جدید می شود.

  3-مدل تغییر شکل یا Morphological switch: در این مدل سلول های درم یا اپیدرم و یا هردو وارد فولیکول های موی نازک شده و موهای نازک را به موهای زبر تبدیل می کنند

  انتقال مجدد سلول های زایا به پوست سر

  هدف از سلول درمانی رشد مو در پوست سر است. اما سلول های کشت داده شده را در چه عمقی از پوست سر باید تزریق کرد.این موضوع به مکانیسم مورد استفاده بستگی دارد. اگرانتقال مخلوطی از سلول های زایای درم و اپیدرم مد نظر باشد باید سلول ها به صورت سطحی تزریق شوند تا سلول های اپیتلیال فولیکول جدید با اپیدرم پوست سرجوش بخورد. این روش از لحاظ نحوه توزیع تک تک موها شبیه کاشت موی طبیعی است . اما اگر هدف ما این باشد که سلول های زایا وارد ساختار فولیکولهای پرز مانند شوند و انها را به موهای زبر تبدیل کنند باید سلول ها را در درم فوقانی در نزدیکی فولیکول های پرز تزریق کرد. مزیت این روش آن است که تراکم ،جهت و توزیع موها کاملا شبیه موهای طبیعی خواهد شد.

  کاشت مو , پیوند مو در خانمها - kashte moo :

  ریزش مو در خانم ها نیز همانند آقایان رخ می دهد و روز به روز بر تعداد زنانی که دنبال یافتن روش های درمان دارویی و یا جراحی مناسب برای خویش می باشند افزوده می گردد. دیگر از زمانی که خانم ها میلی به جدی گرفتن ریزش موی خود نداشته و یا آن را پدیده ای اجتناب ناپذیر ناشی از افزایش سن می دانستند سال های زیادی گذشته است.

  امروزه پیوند موی طبیعی به عنوان یکی از روش های درمانی ریزش مو در خانم ها به ویژه در کسانی که ریزش موی آن ها اساس ژنتیکی و ارثی دارد شناخته شده است. به این نوع از ریزش مو" ریزش مو با الگوی زنانه " گفته می شود که همانند" ریزش مو با الگوی مردانه" ژنتیکی بوده وجنبه فامیلی دارد. این نوع از ریزش مو شایع ترین فرم ریزش موی دائم شناخته شده در خانم ها می باشد.

  طاسی با الگوی زنانه FPHL نامیده می شود. شیوع FPHL شایع تر از آن است که تصور می شود.

  دو اوج زمانی برای بروز طاسی زنان وجود دارد: دهه ی سوم و پنجم زندگی. مواردی که زودتر شروع می شود شدیدتر است و این امر باید در کاشت مو در زنان جوان مد نظر باشد. پیش از اقدام به کاشت مو در زنان باید با اخذ شرح حال مناسب و معاینه ی دقیق، غربالگری screening انجام شود و در افرادی که نشانه یا علامتی به نفع بیماری های غدد درون ریز یا امراض پوستی وجود دارد بررسی های تکمیلی توسط خود پزشک یا پزشکان مشاور انجام گیرد. حتی گاهی استرس روانی یا جسمی شدید، موقتاً به ریزش موهای سر منجر می شود.

  تا زمانی که علت اصلی و چگونگی تداوم ریزش مو در یک خانم ( از لحاظ دائمی و یا موقتی بودن ریزش موها) با اطمینان تشخیص داده نشود، نمی بایستی هیچ گونه اقدام درمانی انجام گردد. در درمان ریزش موی موقت از پیوند موی طبیعی استفاده نمی گردد. به عبارت دیگر استفاده از پیوند موی طبیعی و یا سایر روش های جراحی به هیچ وجه نبایستی در درمان ریزش موی موقتی به کار گرفته شوند.

  پس از این که مشخص گردید که دلیل نازکی موهای یک خانم، ریزش مو با الگوی زنانه بوده وعلت دیگری ندارد پیوند مو بایستی به عنوان یک درمان مد نظر قرار گیرد.

  زنان کاندید کاشت مو

  انتخاب زنان برای کاشت مو به دو عامل بستگی دارد:

  ) نسبت موهای ناحیه ی دهنده donor به مساحت منطقه ی طاسی

  ) توقعات و انتظارات بیماران از این عمل.

  هرچه ناحیه ی دهنده donor کم پشت تر باشد کمتر می توان منطقه ی طاسی را پر کرد. اکثر خانم ها موی کافی در ناحیه ی دهنده donor برای انجام 1تا 3جلسه کاشت مو را دارند. شایان ذکر است که حتی در مواردی که ناحیه ی دهنده donor چندان پر پشت نیست می توان با گرافت های کمتر منطقه ی طاسی را تاحدودی پر کرد.

  البته همیشه نتیجه ی عمل باید نسبت به درد عمل و هزینه ی پرداخت شده توسط بیمار سنجیده شود. در برخی از خانم ها کم پشتی وسیع در کل سر مشهود بوده و بیش از50 درصد از موهای سر کرکی شده است. این وضعیت را آلوپسی منتشر بدون الگوی DUPA می نامند. متأسفانه این قبیل افراد برای کاشت مو مناسب نیستند.

  دومین عامل مهم انتظارات و توقعات خانم ها از عمل کاشت مو است. برخی از خانم ها به چیزی کمتر از پرپشتی کامل موها رضایت نمی دهند. این گروه توقع دارند پس از یک جلسه کاشت مو، پوست سر اصلاً دیده نشود. این یک توقع غیر منطقی است و در اغلب موارد امکان پذیر نیست و به همین دلیل نباید این افراد را برای عمل پذیرفت. باید به بیماران یاد آوری کرد که هدف از هرجلسه کاشت مو تنها افزایش تراکم، نسبت به جلسه ی قبلی است.

  البته اغلب خانم های کم مو چون از درمان های دارویی خسته شده اند حتی از بهبود اندک ظاهر خود استقبال می کنند.

  ضمناً باید به خانم ها یاد آوری شود که امکان دارد در حوالی منوپوز و پس از آن دچار ریزش بیشتر موها شوند و برای حفظ تراکم موی دلخواه نیاز به کاشت مجدد مو داشته باشند.

  تکنیک کاشت مو در زنان

  به طور کلی تکنیک کاشت مو در زن و مرد یکسان است. البته در خانم ها احتمال مسمومیت با لیدوکایین بیشتر از مردان است چون توده ی بدنی زنان کمتر از مردان است بنابراین باید لیدوکایین را به آرامی، سطحی و متناوب تزریق کرد.

  ناحیه ی دهنده از گوش تا گوش و از میان نواحی پر موی پشت سر و آهیانه می گذرد. در انتخاب ناحیه ی دهنده نحوه ی آرایش و مدل موهای خانم ها حائز اهمیت است مثلاً برخی از خانم ها موهای خود را از پشت سر به سمت بالا شانه کرده و در فرق سر سنجاق می کنند. در این حالت اسکار نواحی تحتانی خلف سر و یا آهیانه در معرض دید خواهد بود.

  اندازه ی نوار پوستی برداشته شده به دلیل فشارtension پوستی و خون رسانی محدود است. ناحیه ی دهنده در خانم ها کوچک تر از آقایان است.

  پس از برداشت نوار پوستی در اغلب بیماران اسکار ظریفی در ناحیه ی دهنده ایجاد می شود. در جلسات بعدی کاشت مو باید اسکار عمل قبلی برداشته شود و همواره یک اسکار در خلف سر دیده شود. این موضوع در گذشته رعایت نمی شد و اسکارهای متعددی در پشت سرایجاد می شد.

  باید زاویه و جهت کاشت گرافت ها با زاویه و جهت موهای باقیمانده روی سر بیمار مطابقت داشته باشد در غیراین صورت ماتریکس موهای مجاور صدمه خواهد دید. برای این منظور لازم است منافذ کاشت به آهستگی و با دقت تعبیه شود و چندین بار موها در جهات مختلف شانه شود تا زاویه ی رشد و جهت طبیعی موها مشخص شود. گاهی این مرحله چندین ساعت طول می کشد.

  تراکم موهای پشت سر به علت کشیده شدن پوست برای بستن زخم در ناحیه ی دهنده مختصری کاهش می یابد.

  پیوند مو قبل از 25سالگی

  بیماران باید در سن مناسب اقدام به پیوند مو بکنند؛ چرا که ریزش پیش رونده مو باعث می ‌شود بیمار 2 بار احتیاج به پیوند مو داشته باشد. بعد از 25 سالگی بیمار به مرحله بلوغ کامل رسیده است. در این زمان با بررسی میزان ریزش مو، پیش ‌بینی گسترش یافتن آن در آینده امکان ‌پذیر است. بیمار در این سن منطقی ‌تر فکر می ‌کند و با توجه به میزان طاسی فعلی خود، داشتن یک خط رویش موی جدید به شکل یک مرد یا زن بالغ جا افتاده باعث خشنودی و رضایت وی می‌ شود با وجودی که این خط رویش مو بالاتر از آن چیزی است که در جوانان می‌ بینیم. بیماران مسن، در اواخر دهه 6 و 7 و حتی 8 زندگی هم می ‌توانند، کاندید مناسبی برای پیوند مو باشند. ترمیم مو در مردان باعث ایجاد یک احساس بهتر می ‌شود ولی در زنان علاوه بر احساس بهتر، احساس طبیعی بودن را نیز به همراه دارد که خوشایندتر است. بر اساس آخرین مقاله در آمریکا، پیوند مو باید توسط متخصصان پوست که دوره‌های جراحی پوست و پیوند مو را گذرانده‌اند، با رعایت استانداردهای فیزیکی و تجهیزاتی مناسب انجام پذیرد.

  منابع:pezeshkemoo.com

  هفته نامه پزشکی امروز


كاشت مو (پیوند موى زنده ) چیست؟

  02188943653 - 09122115442


  شکل شماتیک کاشت مو

  به طور خلاصه كاشت مو یعنی انتقال مو از پشت سر به جلوى سر و جاهاى خالى سر و صورت.

  ·موهای پشت سر انسان نسبت به هورمون های مردانگی كه علت اصلی ریزش موی سر هستند مقاوم هستند و به هر جایی هم منتقل شوند این مقاومت را همراه خود می برند پس ما این موها را به مناطقی كه كم مو است منتقل كرده و با شكلی كه مناسب تر است ترتیب و نظم می دهیم و این موها دائمی هستند، ریزش ندارند،قابل شستشو، اصلاح و آرایش می باشند.


  در كاشت مو مرحله اول، برداشت مو می باشد و مرحله دوم كاشتن موهای برداشت و آماده شده می باشد.هر دومرحله با بیحسی موضعی انجام می شود.در طی عمل بیمار هوشیار است و مقداری دارو (بیحسی-آرامبخش-ضد تورم-آنتی بیوتیک)دریافت می کند.
  1- مرحله اول، برداشت مو می باشد كه به دو روش ذیل انجام می شود. قابل ذكر است كه هر دو روش نوعی جراحی محسوب می شود و بهتر است توسط جراح و در مكان مناسب با وسائل استریل (اتاق عمل جراحی) انجام شود.
  FUTیا میكروسرجری (با برش جراحی): باریكه ای از پوست و مو از پشت سر برداشته می شود و محل آن بخیه می شود سپس این باریكه در زیرمیکروسکوپ به قطعات كوچكی به نام گرافت Graft تقسیم می شود که این گرافتها کاشته می شوند .


  گرافتهای آماده کاشت در سرم و ظرف مخصوص گرافت های یک تا چهار تار موئی تکنسین ها مشغول آماده کردن گرافت ها زیر میکروسکوپ هستند
  FUE) FIT) : با ابزاری ظریف قطعات كوچكی از پوست و مو به نام گرافت Graft از پشت سر بیمار برداشته می شود محل به صورت سوراخ های كوچكی باقی می ماند كه خود بخود بهبود می یابد.
  شکل شماتیک تکنیک FIT

  روش اصلی و استاندارد در كاشت مو، روش FUT است و روش FIT روش فرعی و جانبی محسوب می شود. جلسه اول كاشت مو بهتر است به روش FUT انجام شود، زیرا اولا" در یك جلسه تعداد بیشتری گرافت بدست می آید، ثانیاً كیفیت گرافت ها بسیار مناسب تر از روش FITاست و موهای مناسب جهت خط موی جلوی سرfrontal hairline به روش FUT بدست می آید نه FIT، روش FUT یك خط بخیه ظریفmm2-1 در پشت سر بجا می گذارد كه بخوبی زیر موها پنهان می شود و روش FIT كم پشتی نامحسوسی در پشت سر باقی می گذارد، روشFUT بخیه زدن و بخیه كشیدن لازم دارد. اما روش FIT بدون برش و بخیه است. 

  برای جلسات بعدی كاشت مو در مورد نوع عمل (FUT یا FIT) تصمیم گیری می شود اما جلسه اول در جراحی كاشت موی وسیع (megasession) معمولا FUT است.

  در چند سال اخیر روش سومی در برداشت و کاشت مو ابداع شده است که به نام روش ترکیبی مشهور شده است . در روش ترکیبی هر دو عمل fut و fit با هم در یک جلسه برداشت و کاشت مو انجام می شود .روش ترکیبی تکنیک سومی نیست بلکه ترکیب دو تکنیک اصلی برداشت و کاشت مو می باشد .
  2-مرحله دوم، كاشت مو می باشد یعنی كاشت گرافت های ایجاد شده توسط روش های FUT یا FIT، روش برداشت به هر كدام از دو روشFUT یا FIT انجام شده باشد كاشت آنها تقریبا فرق خاصی ندارد و موها با تكنیك های خاص كاشت مو در مناطق دلخواه كاشته می شوند: 
  سوراخ های ظریفی در جلوی سر ایجاد شده و گرافت ها در این سوراخ ها كاشته می شوند.
  یکی از تکنیک های کاشت مو

  پس از اتمام یك جلسه كاشت مو (كه حدود 6-4 ساعت طول می كشد) پانسمان مناسبی روی سر گذاشته میشود كه روز بعد برداشته می شود.بیمار پس از عمل مرخص می شود، فردا جهت تعویض پانسمان و ویزیت جراح و شستشوی سر مراجعه می كند، روز دوم می تواند حمام برود 
  و روز دوازدهم بخیه ها كشیده می شود (درروش FUT).  دلمه هائی در محل کاشت ایجاد میشود که نباید دستکاری شود و این دلمه ها نیز تا روز پانزدهم از بین می رود. موهای كاشته شده به مدت دو هفته رشد می كنند كه موید گرفتن پیوندها است سپس درصد زیادی ازآنها از هفته سوم شروع به ریزش میكند اما ریشه موها زنده می باشد و موهای جدید ازماه دوم به بعد ظاهر میشود كه در ابتدا این موها نازك و كركی شكل است و سپس ضخیم می شود . در اکثریت افراد همراه با ریزش موهای کاشته شده تعدادی از موهای قبلی بیمار در اطراف محل کاشت نیز وارد فاز استراحت می شوند و ریزش پیدا می کنند و محل کاشت برای مدتی (شاید تا حدود چهار ماه ) کم پشت تر از سابق دیده می شود، این حالت که شوک نامیده می شود موقتی است و با بیرون آمدن موها از حالت استراحت و رشد موهای کاشته شده تراکم مورد انتظار ایجاد می شود.موهای کاشته شده در 6 ماه اول نازک ، کرکی و کم تراکم ظاهر می شوند و از ماه ششم به بعد تراکم ایجاد می شود و تا 12 ماه کامل می شود .

  دركل بدانیم:


  پیوند مو به فرد طاس و كم مو كمك می كند
  چهره بهتری داشته باشد، اما ممكن است فرد آنقدر مو نداشته باشد
  كه بتوان هر جایی را پوشاند!
  بخاطر داشته باشید:
  پیوند مو، قرار دادن موهای خود بیمار  با ترتیب و نظم دلخواه ما در مكان دلخواه ما است


  و زایش و ایجاد موی جدید نیست.
  برچسب‌ها: سلول های بنیادی در درمان طاسی سرجدیدترین روش کاشت موارزانترین هزینه کاشت مو