داروی فیناستراید برای ریزش مو،عوارض؛ مزایا،میزان تاثیر و نحوه مصرف


فیناستراید (با نامهای تجاری پروسکار، پروپشیا) فرم کلی داروی ریزش موی «پروپشیا» است. فیناستراید و پروپشیا به یک اندازه در پیشگیری از ریزش موها و کمک به رشد مجدد آنها تأثیر دارند.

افرادی که دچار ریزش مو شده اند، سعی بر این دارند که راه حل قطعی و نهایی را جهت درمان پیدا کنند یکی از راه حل های رایج درمان ریزش مو برای آقاین مصرف فیناستراید می باشد که از جانب اکثر پزشکان توصیه خواهد شد ، اما در این بخش ما پیشنهاد می کنیم که در صورتیکه شرایط مناسبی برای کاشت مو دارید سراغ کاشت مو به روش SUT رفته چرا که کاشت مو روشی دائمی و مادام العمر می باشد و هیچگونه ریسک خطری را برای افراد به دنبال نداشته و قابلیلیت درمان را ، هم برای آقایان و هم برای خانم ها انجام می دهد .

جهت کسب اطلاعات تکمیلی در مورد کاشت مو و ویزیت آنلاین کاشت مو روی لینک های زیر کلیک فرمایید

ویزیت آنلاین کاشت مو

شما عزیزان میتوانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با شماره های 02122088210 و 02188909050 تماس حاصل کرده و یا در تلگرام و واتساپ با شماره 09122115442 در ارتباط باشیددانستنی های مرتبط

هزینه کاشت ابرو چقدر است؟

براورد هزینه کاشت ابرو با این تكنیک ها...

هزینه (قیمت) کاشت موی طبیعی و مصنوعی

کاشت مو SUT فرآیندی است که پرطرفتار تری...فیناستراید از تبدیل تستوسترون به دی هیدروتستوسترون (DHT) در بدن جلوگیری میکند. DHT در بروز هیپرپلازی خوشخیم پروستات (BPH) نقش دارد.


از فیناستراید (پروپشیا) برای درمان ریزش موی الگوی مردانه استفاده میشود. از فیناستراید (پروسکار) برای درمان علائم هیپرپلازی خوشخیم پروستات در مردان مبتلا به بزرگی پروستات استفاده میشود. در گذشته از این دارو تنها برای درمان بزرگی پروستات استفاده میشد اما با پیشرفت علم پزشکی مشخصص گردید که فیناستراید قادر است ، قطع ریزش مو و کمک به رویش مجدد موها را نیز جزء درمان های خود محسوب کند.


مکانیزم اثر فیناستراید چیست؟

ریزش موی ناشی از طاسی الگوی مردانه زمانی رخ میدهد که هورمونی به نام DHT (دی هیدروتستوسترون) از رسیدن مواد مغذی حیاتی مورد نیاز فولیکولها به آنها جلوگیری میکند و سبب تضعیف فولیکول مو ها و در نهایت ریزش مو ها میگردد . اما فیناستراید مانع از تولید DHT شده و از این طریق از فولیکولهای مو محافظت میکند. کاهش DHT میتواند باعث توقف ریزش موی ناشی از طاسی الگوی مردانه شده و حتی به رشد مجدد موها کمک کند.


فیناستراید سطح DHT خون و پوست سر را به طور چشمگیری کاهش میدهد و تصور میشود که تأثیر دارو نیز به همین خاطر باشد. مصرف 1 میلیگرم فیناستراید در روز باعث کاهش سطح DHT خون تا 70% شده اما سطح تستوسترون خون را تا حدود 10% افزایش میدهد، که البته این مقدار در محدوده نرمال قرار دارد. دارد و با مصرف این دارو در یک دوره مشخص ، افراد شاهد رشد بی نظیر موها و کلفت شدن تار های موی خود میگردند که تراکم بالای موها را نشان می دهد.


نحوه مصرف فیناستراید چگونه است؟

فیناستراید، به صورت یک قرص در روز، همراه با غذا یا به تنهایی، مصرف میشود. برای رسیدن به نتیجه باید فیناستراید را به طور مرتب مصرف کنید. همچنین توصیه میشود مصرف قرص فیناستراید را در برنامه کارهای روزانه خود بگنجانید تا مطمئن شوید آن را فراموش نمیکنید. برای مثال، قرص را هر روز در یک زمان مشخص مصرف کنید، مثلاً صبحها یا شبها قبل از خواب. روزانه بیش از یک قرص مصرف نکنید زیرا این کار تأثیر دارو را زیاد نکرده و حتی برایتان مضر خواهد بود.


برای آنکه تأثیر فیناستراید در جلوگیری از ریزش موها و رشد مجدد آنها به طور دقیق قابل ارزیابی باشد، میبایست دارو را یک سال یا بیشتر مصرف کرده باشید که معمولا مصرف دو ساله آن توصیه می شود زیرا تاثیر به شدن تضمینی را بر جای خواهد گذاشت . البته، در طول شش ماه اول موهای موجود کمی کم پشت میشوند. گاهی اوقات دلیل این امر این است که ریزش مو در حال پیشرفت بوده و اثرگذاری فیناستراید هنوز شروع نشده است، در برخی موارد نیز دلیل آن ریزش یک سری موهای مینیاتوری شده است که البته ریزش آنها جا را برای رشد موهای جدید و سالم باز میکند و از ان رو موهای کم جان و نازک از دست رفته و موهای پر پشت و سالم جایگزین آن ها خواهند شد . صبور بودن در طول این دوره خیلی مهم است زیرا نتیجه این روش قطعی خواهد بود . همچنین، باید مصرف دارو را دست کم یک سال ادامه بدهید تا هم شما و هم پزشکتان بتوانید تأثیر آن را ارزیابی کنید و موهایی با تراکمی بالا را تجربه نمایید.


فیناستراید چقدر تأثیر دارد؟

تحقیقات بالینی انجام شده نشان داد که فیناستراید در 90% مردان مبتلا به طاسی الگوی مردانه تأثیر مثبت دارد. به طوری که بعد از 5 سال مصرف، در 48% مردان افزایش رشد مو مشاهده شد و 42% نیز هیچگونه ریزش مویی نداشتند، اما 10% باقیمانده دچار ریزش مو شده بودند. در مقابل، 6% از مردان درمان شده با دارو نما افزایش رویش مو داشتند و 19% نیز هیچگونه ریزش موی جدیدی را گزارش ندادند در حالی که ریزش موی 75% باقیمانده همچنان ادامه داشت.


دو سوم مردانی که فیناستراید را به طور صحیح مصرف میکنند موهایشان مجدداً رشد میکند. البته این دارو برای کنترل ریزش مو است نه درمان قطعی آن، پس اگر میخواهید نتایج به دست آمده حفظ شوند باید به مصرف آن ادامه دهید. فیناستراید بیشتر برای مردانی مؤثر است که دچار طاسی خفیف تا متوسط الگوی مردانه هستند.


چقدر طول میکشد تا اثرگذاری فیناستراید شروع شود؟

نتایج درمان فوراً قابل مشاهده نیستند. عموماً، اولین آثار دارو بعد از مصرف روزانه یک قرص به مدت 3 تا 6 ماه مشاهده میشوند که اثری رضایت بخش را نیز برجای میگذارد البته برای آنکه بتوانید از مؤثر بودن فیناستراید مطمئن شوید باید مصرف آن را تا یک سال ادامه دهید تا قطع کامل ریزش صورت گیرد و در دوازده ماه بعدی شاهد رویش مجدد موها در نهایت موهای پر تراکم شوید اما باید توجه داشته باشید که حتی اگر بهترین نتیجه ممکن را به دست آوردید نیز برای حفظ آن باید مصرف دارو را ادامه دهید.


آیا فیناستراید ریزش مو را به طور قطع درمان میکند؟

همانطور که پیشتر گفته شد، فیناستراید عارضه را کنترل میکند نه درمان. اگر مصرف فیناستراید را متوقف کنید، هورمون DHT که عامل ریزش مو است، بعد از مدتی دوباره به سطحی میرسد که میتواند باعث ریزش مو شود. برای پایین نگهداشتن سطح DHT باید مصرف روزانه فیناستراید را ادامه بدهید. با مصرف فیناستراید به این شکل، 90% احتمال دارد که ریزش مویتان تا آخر متوقف شده و حتی موهایی که قبلاً ریختهاند نیز دوباره رشد کنند.که این مسئله در شش ماه اول قابل حس شدن می باش و با گذشت دو سال از درمان به قطعیت خواهد رسید و علاوه بر قطع ریزش رویش مجدد موها به علت قوی شدن فولیکول ای مو را خواهد داشت.احتیاط ها

در ابتدای امر باید توجه داشته باشید که این دارو برای خانم ها در رمان ریزش موها کاملا بی فایده بوده و تنها اثر سوء دارد بنابراین مصرف آن ممنوع است و در دوران بارداری نیز از لمس آن باید اجتناب شود ، همچنین افراد باید دقت فرمایند که در صورت داشتن حساسیت به فیناستراید یا هرگونه آلرژی دیگری، قبل از مصرف آن موضوع را به پزشک یا مسئول داروخانه اطلاع دهید. این محصول حاوی برخی ترکیبات غیرفعال است که میتوانند باعث واکنشهای آلرژیک یا مشکلات دیگری شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد از مسئول داروخانه سؤال کنید.


قبل از مصرف این دارو، در صورت داشتن مشکلاتی از قبیل بیمارهای کبدی، سرطان پروستات، هرگونه عفونت، مشکلات ادراری و یا هر مشکل پزشکی دیگری که در گذشته داشته یا اکنون دارید، موضوع را با پزشک یا مسئول داروخانه در میان بگذارید. کودکان نباید از فیناستراید استفاده کنند . این دارو از طریق پوست نیز قابل جذب است. به همین دلیل، در صورت شکسته یا کنده شدن لایه پوششی قرص یا خرد شدن خود قرص، زنان باردار یا زنانی که قصد باردار شدن دارند میبایست از دست زدن به آن خودداری کنند. قرار گرفتن پسران در حال رشد در معرض فیناستراید میتواند منجر به اختلالات تناسلی در این کودکان شود نکته قابل توجه این است که مردان باید دقت داشته باشند که در طول دوران مصرف فیناستراید نباید اقدم به فرزند آوری داشته باشند زیرا عدم رعایت این مسئله بروز مشکل در جنین را به همراه خواهد داشت.


به طور کلی فیناستراید برای مصرف زنان توصیه نشده و استفاده از آن در دوران بارداری ممنوع است. اگر باردار شده یا احتمال میدهید که باردار شدهاید موضوع را سریعاً به پزشکتان اطلاع دهید. البته، از آنجا که این دارو معمولاً برای زنان تجویز نمیشود، استفاده از آن در دوره بارداری یا شیردهی بعید به نظر میرسد. در صورت داشتن هرگونه پرسشی در مورد دارو با پزشکتان مشورت کنید.


فیناستراید چه عوارضی دارد؟

فیناستراید نیز مانند همه داروها با ریسکها و برخی عوارض احتمالی همراه است، اما تعداد بسیار کمی از مردان، هنگام مصرف این دارو به این مشکلات دچار میشوند. برای مثال، گاهی اوقات مردانی که فیناستراید مصرف میکنند، دچار کاهش قوای جنسی یا مشکلات انزال ، بروز مشکل و کاهش مقدار منی میشوند. که امار دو در صد از مردان مصرف کننده فیناستراید ، که دچار کاهش در میل جنسی شده اند را نشان می دهد و قابل گفتن است که یک دوم افراد نیز در معرض مشکلات نعوظ قرار خواهند گرفت همچنین، راش یا حساس شدن اطراف نوک پستانها نیز برای برخی مردان رخ میدهد که این موضوع سبب نگرانی افراد گریبان گیر این عوارضات قرار گرفته است زیرا آن ها ترس از دائمی بودن این عوارضات را دارند متاستفانه در برخی افراد نیز بروز پرخاشگری و افسردگی های خفیف را نیز میتوان مشاهده نمود ف که در این مرحله تصص و راهنمایی ها متخصص میتوان راهنم کننده و نجات دهنده باشد.


چه جایگزینهایی برای فیناستراید وجود دارد؟

• روگین (که ماده فعال آن ماینوکسیدیل است) لوسیونی است که روزی دو بار روی پوست سر مالیده میشود. تأثیر این دارو کمتر از فیناستراید بوده و نیازی به نسخه پزشک ندارد. جدا از پروپشیا/ فیناستراید، روگین تنها دارویی ریزش مویی است که انجمن متخصصان پوست و موی انگلستان موافق استفاده از آن است.

• کلاه گیس ریزش مو را درمان نمیکند اما آن را به خوبی پنهان میکند. کلاه گیسهای جدید ظاهری بسیار طبیعی داشته و از اکثر درمانها ارزانتر هستند. البته ریزش مو همچنان ادامه خواهد داشت.و تضمینی برای خراب نشدن و جدا شدن ناگهانی آن از سر نمی باشد ، بنابراین استفاده از ترمیم مو پیشنهاد می شود تا موهایی کاملا طبیعی و با ضمانت دو ساله را به عزیزان هدیه دهد بدون اینکه نگران آسیب دیدن موها باشند .

• کاشت مو طبق تحقیقات بالینی انجام شده در 95% از موارد مؤثر است اما به شدت گران بوده و تضمینی هم برای موفقیت آن وجود ندارد. بنابراین توصیه می شود افراد از کاشت مو به روش sut برای درمان ریزش موهای خود استفاه کنند زیرا روشی موفق و کاملا تضمینی بوده و تراکم موهایی بالا با رشد سریع را برای خانم ها و آقایان به همراه دارد و روشی بدون بی هوشی و نیاز به جراحی می باشد .


بهترین راه حل برای تقویت مو و درمان ریزش مو چیست؟

طبق نظریه های کارشناسان در حال حاضر بهترین راه حل برای تقویت مو و درمان ریزش موی آقایان و خانم ها استفاده از پکیج های تقویتی است کلینیک رنسانس با در نظر گرفتن این موضوع پکیجی تحت عنوان PRP ، مزوتراپی، لیزرتراپی و ویتامین درمانی طراحی کرده که علاوه بر اینکه می تواند از ریزش موهای فرد جلوگیری کند باعث رشد و تقویت موی فرد هم می شود این موارد بدون ریسک و بی خطر می باشد و از طریق تزریق مواد و ویتامین های لازم برای رشد مو وارد سر فرد خواهند شد ، این روش ها نیمه تهاجمی و غیر تهاجمی شناخته شده است و به دلیل مزایای بی شمار و بدون عوارض بودن خود توانستند در تمام دنیا مورد استفاده در جهت درمان قرار بگیرند.


از مزایای استفاده از این پکیج و برتری آن نسبت به پکیج های مشابه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• محرک رشد مو

• مکمل کاشت مو و ترمیم مو

• تقویت موها

• افزایش قطر موهای نازک و تنک

• روش غیر تهاجمی و همچنین بدون عوارض های جانبی

• خون رسانی در نقاط مختلف سر

• مورد تایید سازمان غذا و دارو امریکا FDA

• تقویت کننده فولیکل های مو

• محدود بودن دوره درمان آن ها

• نیاز به جلسات محدود

• نتیجه ایی ، سریع

• پر تراکم شدن و تقویت مو ها

• بدون نیاز به دوره نقاهت


شما دوستان عزیز میتوانید جهت مشاوره تکمیلی در مورد درمان ریزش مو با استفاده از پکیج تقویتی با شماره های 02122088210 و 02188909050 تماس حاصل کرده و یا جهت مشاوره آنلاین عکس خود را از طریق تلگرام و واتساپ به شماره 09122115442 ارسال فرمایید.