استفاده از ماینوکسیدیل در درمان ریزش موی زنان

استفاده از ماینوکسیدیل در زنانی که ریزش موی مدل زنانه دارند موثر است. بنابراین جا دارد در اینجا برخی از مزایا و معایب آن را عنوان کنیم.

زنانی که طاسی مدل زنانه دارند روزانه حدود 150 تار موی خود را از دست می دهند. متاسفانه رشد مجدد موهای ریخته شده نیازمند گذشت زمان است بنابراین اگر درمان هرچه سریعتر شروع شود بهتر است. نشانه طاسی ژنتیکی ، نازک شدگی بیش از اندازه موها است که برای زنان ریزش مو اصولا در ناحیه جلوی سر است. خوشبختانه ماینوکسیدیل به توقف ریزش مو در این ناحیه کمک می کند.


چه کسانی به استفاده از ماینوکسیدیل نیاز دارند؟ ماینوکسیدیل چگونه عمل می کند؟

متخصصان معتقدند ماینوکسیدیل فقط در فرق سر استفاده می شود . تنها در شرایطی کارایی دارد که ریزش مو بصورت طاسی مدل زنانه باشد.

بطور طبیعی هر تار مو ماهانه 1 اینچ رشد می کند و هر تار موتا  6 سال رشد می کند سپس رشدش متوقف می شود بعد به مرحله استراحت می رود و در نهایت می افتد  و موی جدید جایگزین آن می شود . اما اگر طاسی مدل زنانه داشته باشید تارهای مو به مرور زمان کوچک و کوچکتر می شود بنابراین هرچقدر تار مو کوچکتر باشد زمان رشد ان نیز کوتاهتر است. اگر مو بصورت دسته ای بریزد موهای جایگزینش موهایی نازک و شکننده خواهد بود.

به گفته پزشکان عواملی مانند سن و سال، ژنتیک، تغییر در میزان هورمون مردانه بعد از یائسگی می تواند باعث طاسی مدل زنانه شود و ماینوکسیدیل دارویی است که طاسی ارثی را درمان می کند چون مرحله رشد تار مو را طولانی تر می کند.

در برخی زنان ماینوکسیدیل ، ریزش مو را کند و یا متوقف می سازد و در یک چهارم موارد نیز باعث رشد موهای جدید می شود.

اگرچه ماینوکسیدیل در داروخانه ها در دسترس است و نیازی به نسخه پزشک نیست اما توصیه می کنیم حتما درمورد استفاده از ماینوکسیدیل با متخصص پوست و مو مشورت کنید چون ممکن است دلیل ریزش موی شما مسائل مثل کم کاری تیروئید یا کمبود مواد مغذی مو باشد.
نکاتی در مورد معایب استفاده از ماینوکسیدیل:

اول اینکه ماینوکسیدیل دارویی طولانی مدت است و باید مدت زیادی استفاده شود بنابراین قیمت آن برای شخص گران تمام می شود. دوم اینکه استفاده از ماینوکسیدیل ممکن است باعث رشد موهای زائد شود مثلا در صورت برخی زنان هنگام استفاده از ماینوکسیدیل ممکن از موهای زائدی رشد کند البته اگر هنگامی که ماینوکسیدیل را روی سر خود می ریزند دقت نکنند و مقداری از آن روی صورت فرد ریخته شود. بابراین باید مراقب باشید.

همچنین در ابتدا ممکن است استفاده از ماینوکسیدیل باعث شود ریزش موها بیشتر شود اما جای نگرانی نیست چون در 2 تا 4 هفته اول موهای جدیدی زیر موهای قدیمی رشد می کنند و موهای قدیمی را میریزند.

از سوی دیگر نتجه گرفتن با روش ماینوکسیدیل زمان بر است و باید حداقل 4 ماه از ان استفاده کنید تا نتیجه بگیرید و در هر 5 خانم تنها یک نفر باعث رشد موهای جدید می شود و در بقیه موارد باعث کاهش یا توقف کامل ریزش مو می گردد.

استفاده از ماینوکسیدیل باعث ایجاد سوزش و التهاب در پوست سر نیز می شود.

بطور کلی می توان گفت استفاده از ماینوکسیدیل یک راه حل نسبتا آسان و ایمن برای مبارزه با ریزش مو است اما باز هم توصیه می شود قبل از اقدا به استفاده از ماینوکسیدیل با پزشکان متخصص مشورت کنید.


مرکز تخصصی موی رنسانس به صورت شبانه روزی با تیم مجرب پزشکی خود آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان است. برای تعیین وقت استفاده از جلسات مشاوره رایگان این مرکز می توانید همه روزه بجز روزهای تعطیل با شماره تلفن های 02188909050 و 02188909051تماس های بگیرید.