کاشت موی طبیعی (پیوند مو) در خانمها 88943653


  متاسفانه خانم ها به خاطر داشتن دو باور غلط کمتر برای کاشت موی طبیعی (پیوند مو) مراجعه می کنند. الف-اغلب خانم ها فکر می کننند کاشت موی طبیعی (پیوند مو) یک عمل مردانه بوده و برای خانم ها نامناسب است و حداکثر برای ترمیم ابرو یا مژه کاربرد دارد. ب-خیلی از خانم ها هم تصور می کنند موهای کاشته شده طبیعی نیست و به اندازه موهای بلند خانم ها رشد نمی کند. هیچ یک از این دو باور صحت نداشته و مبنای علمی ندارد.

  البته لازم به ذکر است که همه خانم هایی که با شکایت کم پشتی موهای سر برای کاشت مو به مطب مراجعه می کنند واجد شرایط کاشت مونیستند. دلایل این امر در نکات زیر نهفته است:

  1- ریزش موی وسیع و پخش :در کاشت موی طبیعی موها از پشت سر برداشته شده و به نواحی کم مو در جلوی سرمنتقل می شود. بنابراین خانم هایی که موهای ضخیم و پرپشتی در پشت سر دارند مناسب کاشت موی طبیعی (پیوند مو) هستند. ولی خانم هایی که موهای پشت سرشان هم ریخته و نازک و کم پشت شده مناسب کاشت نیستند.

  2- ریزش موی موقت: ریزش مو در مردان کاملاارثی است اما در خانم ها ممکن است دلایل دیگری وجود داشته باشد که موقتا موجب ریزش مو شده است . طبیعتا در این موارد نیازی به کاشت نیست. بلکه با برطرف کردن عامل مورد نظر ریزش موها نیز متوقف می شود.عواملی که به طور موقت موجب ریزش مو در خانم ها می شوند عبارتند از:کم خونی شدید ناشی از فقر آهن،تغییرات هورمونی،رژیم های غذایی غیر اصولی،مصرف برخی از داروها ، بعد از زایمان و در دوران شیردهی،بعد از قطع مصرف قرص های ضدبارداری،استرس های شدید روحی و جسمی و علل دیگر.

  3- انتظارات غیر واقعی: انتظارات بسیاری از خانم ها از کاشت موی طبیعی (پیوند مو) منطقی و دست یافتنی نیست. اغلب خانم ها انتظار پرپشتی کامل موها را دارند. این گروه توقع دارند با یک جلسه کاشت موی طبیعی (پیوند مو) موها مانند دوران بلوغ پرپشت شده وپوست سر دیده نشود. این یک توقع غیر منطقی است و در اغلب موارد امکان پذیر نیست . باید به بیماران یاد‌آوری کرد که هدف از کاشت موی طبیعی (پیوند مو) تنها افزایش تراکم نسبت به شرایط قبلی است و اگر تراکم یا پرپشتی بیشتری در نظر باشد باید این کار را تکرار کنند. البته تعداد کمی از خانم ها واقع گرا بوده و یا چون از درمان‌هایی دارویی خسته شده‌اند حتی از بهبود اندک ظاهر خود استقبال می‌کنند. توصیه می شود خانم ها قبل از کاشت موی طبیعی (پیوند مو) چندعکس از وضعیت فعلی موهای سر خود تهیه کنند تا بعد از کاشت موی طبیعی (پیوند مو) متوجه تغییرات مثبت در تراکم و پرپشتی موها بشوند.

  4- کوتاه کردن موها:معمولا در خانم ها ناحیه طاسی کاملا بدون مو نیست و موهای نازک و کوتاه زیادی وجود داردو پیش از کاشت لازم است موهای آن ناحیه کاملا کوتاه شود یا حتی تراشیده شود که مورد پسند خانم ها نیست.

  شایع ترین علت ریزش موهای سر در خانم ها

  شایع ترین علت ریزش موهای سر در خانم ها ارث بوده و ریزش مو با طرح زنانه (FPHL) نام دارد. ریزش موی ارثی از پدر یا مادر به ارث رسیده و یک مشکل ژنتیکی است بنابراین دائمی و پیشرونده بوده و در موارد شدید احتمال کم پشتی و طاسی سر نیزوجود دارد. حدود 20-30درصد ازخانم ها از بیماری ریزش موی ارثی رنج می برند. برای جلوگیری از طاسی می توان از ترکیب ماینوکسیدیل و کاشت موی طبیعی (پیوند مو) کمک گرفت.

  داروی مناسب برای ریزش مو

  تنها داروی مورد تایید مراکز علمی جهان از جمله سازمان FDAآمریکا دردرمان ریزش موی ارثی خانم ها ماینوکسیدیل است. این دارو موجب کاهش ریزش موها و ضخیم شدن پرزهای روی سر می شود. دارو باید به طور مستمر و بدون وقفه مصرف شود تا موثر واقع شود.البته استفاده از ماینوکسیدیل در دوران بارداری و شیردهی ممنوع است.معمولا 6ماه طول می کشد تا اثر دارو نمایان شود.

  گاهی اوقات مصرف منظم ماینوکسیدیل در درمان ریزش موی شدید خانم ها موثر واقع نمی شود.در این صورت به تدریج ظرف چند سال موها کم پشت و خالی خواهد شد. در این موقع وقتی بیماردر آیینه به جلوی سر خود دقت می کند کف سر کاملا دیده می شود. در این حالت درمان موثری غیر از کاشت موی طبیعی وجود ندارد. بنابراین کاشت موی طبیعی (پیوند مو) در اوایل روند ریزش موها مناسب نیست بلکه باید موها کم پشت و نازک شده باشند . از ان جا که نتیجه نهایی کاشت موی طبیعی پس از 9 ماه تا یک سال مشخص می شود بهتر است در این فاصله از قطره ماینوکسیدیل هم استفاده شود تا به حفظ موهای در حال ریزش کمک کند.

  البته در صورتی که ناحیه طاسی وسیع باشد. تعداد موهای ناحیه‌ی دهنده برای ترمیم کل ناحیه‌ی کم پشت کافی نیست بنابراین باید به آن نواحی که از لحاظ زیبایی مهم‌تراست مثل خط موی جلوی سریا فرق سر اولویت داده شود.پس از رشد موها در این نواحی می‌توان موهای پر پشت را روی نواحی کم پشت شانه کرد و حالت داد. خوشبختانه خانم‌ها می‌توانند با تغییر مدل موهای خود بیشترین بهره را از کاشت موی طبیعی (پیوند مو) ببرند.

  درمان طاسی بالای گوش ها

  علاوه بر طاسی های ارثی کاشت موی طبیعی (پیوند مو) در موارد دیگری هم سودمند است . مثلا خانم های جوانی که عادت دارند موهای خود را سفت بندند به مرور زمان ریشه موهای دو طرف سرشان سست شده و از بین خواهد رفت به نحوی که بالای گوش ها کاملا خالی می شود. در این حالت هیچ گونه درمان دارویی وجود ندارد و تنها راه علاج کاشت موی طبیعی است که عموما با نتایج شگفت آوری همراه است. موهای کاشته شده زنده و طبیعی بوده به اندازه موهای طبیعی خانم ها قابلیت رشد داشته می توان آنها را رنگ کرد، حالت داد و آرایش نمود.

  تغییر شکل و محل خط موی پیشانی

  یکی دیگر از کاربرد های جالب کاشت موی طبیعی تغییر شکل و محل خط موی پیشانی است. برخی از خانم ها به طور ارثی پیشانی بلند هستند وخط مو به ویژه در دو گوشه سر عقب رفته وحالت مردانه پیدا کرده است.به نحوی که وقتی موها را به عقب شانه کرده وپشت سر می بندند بلندی پیشانی نمایان می شود. این وضعیت چهره مردانه خشنی ایجاد می کند که خانم ها آن را دوست ندارند. در این حالت تنها راه علاج طراحی خط موی جدید زنانه وکاشت موهای ظریف به شکل متراکم است.

  وسواس کندن موها

  یکی از علل کم پشتی موهای سربیماری تریکوتیلومانی یا وسواس کندن موهاست . برخی از خانم ها در یک دوره از زندگی به خاطر اضطراب یا وسواس شدید دائما موهای جلوی سر خود را دور انگشتان دست پیچیده واز ریشه می کنند و با این کار تا حدی احساس آرامش می کنند. کندن موها با این ترتیب پس از چند سال ریشه موها را می سوزاند و از بین می برد.این گروه از خانم ها پس از درمان بیماری زمینه ای خود تحت نظر یک روانپزشک و مصرف داروهای ضد اضطراب یا روان درمانی می توانند از مزایای کاشت موی طبیعی (پیوند مو) بهره مند شوند.

  کاشت ابرو و مژه

  یکی دیگر از کاربردهای جالب کاشت موی طبیعی ترمیم ابرو و مژه است. خانم هایی که تاتوی ابرو کرده اند ممکن است موهای ابروهایشان بریزد و ابروها نازک و کم پشت شوند. برخی از خانم ها نیز دم ابروی خود را تراشیده و ابروی جدید ی با دم کشیده با کمک تاتو طراحی می کنند اما از این که مو روی تاتو ندارند احساس ناراحتی می کنند. در این موارد می توان بر روی تاتو مو کاشت وابروها را پرپشت کرد.اما نکته منفی در کاشت موی ابرو آن است که زاویه رویش یا خواب موها ی کاشته شده نسبت به پوست سر کاملا مانند حالت طبیعی نیست و احتمال دارد موها فاصله دار و کج و معوج درآید. ضمن اینکه رویش موهای کاشته شده همیشه سریع تر از موهای ابروست و باید مرتبا کوتاه شوند. بنابراین خانم ها باید در انجام کاشت ابرو بسیار محتاط باشند و حتما با متخصصان پوست و مو مشورت کنند و حتی عکس های بیماران قبلی را ببینند و با همسر خود صحبت کنند وخلاصه با دید باز تصمیم بگیرند. کاشت موی طبیعی در ناحیه مژه ها نیز کار سهل و آسانی نیست و با خطر ریزش مژه های طبیعی و یا آسیب به چشم همراه است ونتایج آن به خوبی کاشت ابرو نیست و کلا توصیه می شود خانم ها سراغ کاشت مژه نروند.

  شباهت کاشت مو در زنان و مردان

  عموما تکنیک کاشت موی طبیعی (پیوند مو) در زنان و مردان یکسان است. معمولا از تکنیک FUT ویا FIT استفاده می شود.این کار با کمک بیحسی موضعی و در حالی که فرد بیدار است انجام می شود و به جز تزریق داروی بیحسی سایر مراحل عمل بدون درد است. بیمار می تواند یک روز بعد از عمل پانسمان را عوض کرده و موها را بشورد. ممکن است چند روز تورم یا کبودی در پیشانی و دور چشم ها ایجاد شود.موهای کاشته شده پس از 2تا 3 ماه شروع به رشد می کند و پس از 9 ماه حجیم و خوش حالت می شوند.

  انتخاب درست پزشک معالج

  طبعا پیش از عمل لازم است بیمار توسط پزشک متخصص پوست و مو ویزیت شود و یک مشاوره کامل صورت گیرد. بهترین افراد برای انجام کاشت موی طبیعی متخصصان پوست و موی مجرب متعهد و خوشنامی هستند که سال ها در این زمینه فعالیت کرده اند و دانش ومهارت و تجربه لازم را در طول دوران تحصیل وکار کسب کرده اند. بدون شک متخصصان پوست و مو از دقت و ظرافت خاصی در کار خود برخوردارند که نظیر آن را کمتر می توان در رشته های جراحی پیدا کرد.


برچسب‌ها: درمان طاسیکاشت مو در خانمهاهزینه تقریبی کاشت موبهترین دکتر کاشت مو