محلول و داروی ماینوکسیدیل،عوارض؛مزایا، میزان تاثیر و نحوه مصرف برای رویش مجدد موی سر و ریش


ماینوکسیدیل (minoxidil) در ابتدا نام قرصی بود که با گشاد کردن رگ های محیطی بدن برای درمان فشار خون بالا مورد استفاده قرار میگرفت. به هر حال، یکی از عوارض جانبی مصرف این دارو رشد ناخواسته مو بود. این عارضه جانبی محققان را تشویق کرد داروی موضعی ماینوکسیدیل را برای درمان ریزش مو تولید کنند و نتایج تحقیقات نشان دهنده اثربخشی این دارو در درمانریزش مو است. زیرا در راستای گشاد کردن رگ ها و و ازایش یافتن گردش خون ، جریان در فولیکول موها نیز اثر گذاشته و موجب تحریک فولیکول ها در نهایت رشد موها خواهد شد در برخی کشورها، این دارو به شکلهای دیگر همچون فوم نیز ساخته شده و برای رفع مشکل ریزش مو در اختیار افراد قرار گرفته است.دانستنی های مرتبط

هزینه کاشت ابرو چقدر است؟

براورد هزینه کاشت ابرو با این تكنیک ها...

هزینه (قیمت) کاشت موی طبیعی و مصنوعی

کاشت مو SUT فرآیندی است که پرطرفتار تری...ماینوکسیدیل معمولا برای افرادی که دچار ریزش موی شدید شده اند کاربرد دارد اما باید بدانید که استفاده از محلول ماینوکسیدیل قطعی نبوده چرا که پس از قطع آن موها دوباره شروع به ریزش می کند. تنها راه حل قطعی و دائمی برای ریزش موی شدید کاشت مو می باشد. پیشنهاد می کنیم با رجوع به لینک های زیر در مورد کاشت مو اطلاعات جامعی کسب کرده و یا به شکل آنلاین ویزیت شوید. و توجه داشته باشید که بهترین ،کامل ترین و به روز ترین روش کاشت مو ، کاشت مو به روشsutمی باشد ، روششی که تنها د یک جلسه بالاتین مقدار تراکم مو را هم برای آقاین و هم برای خانم ها در نظر میگیرد ، این روش کاملا استاندراد و بدونهیچگونه عوارض بوده که با داشتن شرایط لازم ، استفاده از این روش برای افراد مبتلا به ریزش مو توصیه میشود.


ویزیت آنلاین کاشت مو

به منظور درمانریزش مو، برای افرادی که سن پایینی دارند کلینیک تخصصی رنسانس استفاده از پکیج تقویتیPRP، مزوتراپی، لیزرتراپی و ویتامین درمانی را پیشنهاد می کند چرا که استفاده از این روش ضمن جلوگیری از ریزش موی شما ، موهایتان را تقویت می کند بدون اینکه کوچکترین ریک خطری را بر جا بگذارد یا محدودیت هایی را به همراه داشته باشند ، این روش های نام برده غیر تهاجمی بوده و تنها قابلیت سود رسانی به مو ها را در کم ترین زمان ممکن بر عهده دارند.


شما عزیزان میتوانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد کاشت مو و پکیج تقویتی جهت درمان ریزش مو با شماره های 02122088210 و 02188909050 تماس حاصل کرده و یا عکس خود را از طریق تلگرام و واتساپ به شماره 09122115442 ارسال فرمایید تا مشاورین ما به بهترین شکل ممکن شما را راهنمایی کنند

تعریف


ماینوکسیدیل دارویی است که به دو صورت برای درمان دو مشکل مختلف تولید شده است. ماینوکسیدیل خوراکی برای درمان فشارخون بالا استفاده میشود و ماینوکسیدیل موضعی کاربرد مشخص در درمان ریزش مو و طاسی برای خانم ها و آقایان را دارد که علاوه بر قطع ریزش مو میتواند ریزش های سکه ایی را درمان کرده و به افراد شیمی درمانی شده برای بازگرداندن موهایشن کمک شایانی را به آن ها انجام دهد.


هدف

ماینوکسیدیل در ابتدا برای درمان ریزش موی آندروژنتیک مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) قرار گرفت. قبل از این زمان، از این دارو برای رفع مشکلات خونی به صورت قرص خوراکی جهت درمان فشار خون بالا استفاده میشد که عوارض جانبی آن شامل رشد مو و بهبود شرایط طاسی بود. شناخته شدن این دارو برای درمان طاسی به خاطر تاثیر کلی آن در راستای اهداف زیبایی و بازیابی کامل رشد مو بر روی سر میباشد. در حقیقت ماینوکسیدیل میتواند فرآیند رشد مو در نواحی مختلف سر را تحریک کرده و باعث شود رشد مو در نقاط دچار مشکل آغاز شود.


ملاحظات

افرادی که واکنش غیرعادی یا آلرژیک به داروی ماینوکسیدیل یا پروپیلن گلیکول (یک ماده شیمیایی غیرفعال در محلول ماینوکسیدیل) دارند، نباید از محلول موضعی ماینوکسیدیل استفاده کنند. علاوه بر این افرادی که واکنش آلرژیک قبلی به مواد نگهدارنده یا رنگ کردن مو داشتهاند نیز میتوانند در معرض ریسک واکنش آلرژیک به این ماده قرار داشته باشند.و با مصرف این محلول دچار سوزش شدید و یا زخم در منطقه شوند و باید توجه داشت که این مواد بر هیچ محل دیگر بدن قرار نگیرد زیرا عوارضی را بر جای خواهد گذاشت بنابراین حتما باید طبق دستور متخصص مربوطه مورد مصرف قرار گیرد.


افرادی که از کورتیزون یا داروهای مانند کورتیزون (کورتیکو استروئید)، وازلین، یا ترتینوئین روی سر خود استفاده میکنند، باید قبل از استفاده ماینوکسیدیل با پزشک معالج خود صحبت و مشورت نمایند. در حقیقت استفاده از هر یک از این داروها به همراه ماینوکسیدیل میتواند باعث جذب بیش از حد دارو توسط بدن شده و ریسک مشاهده عوارض جانبی را افزایش دهد. علاوه بر این، افراد دچار مشکلات یا التهاب پوست سر همچون آفتابسوختگی نیز ممکن است در نتیجه مصرف این دارو با مشکلات مشابه مواجه شوند.


به عنوان یک داروی خوراکی، ماینوکسیدیل تجویز شده برای فشار خون بالا میبایست فقط تحت نظارت پزشک مصرف شود تا به این ترتیب مقدار زیادی از دارو توسط بدن جذب نشود. در حقیقت مصرف مقادیر بیش از حد این دارو میتواند شدت علائم مشکل را تشدید کرده و عوارض جانبی همچون افزایش فشار خون را برای بیمار به همراه داشته باشد.


توجه داشته باشید تاثیرات ناشی از مصرف داروی ماینوکسیدیل میتواند از طریق شیردهی از مادر به کودک منتقل شود. بنابراین، زنان شیرده نباید از این دارو استفاده کنند.. همچنین افرادی که درای بیماری های پوستی ، اگزما ، عفونت های پوست ، بیماران قلبی ، افراید که سکته قلبی کرده باشند ، افرادی که نارسایی کلیه دارند ، بیماران کبد حتما باید توجه داشته باشند که در قدم اول خود باد به متخصص مشکلات گفته شده خود رجوع کنند و در جهت رضایت متخصص خود از معاینه ، استفاده از ماینوکسیدل را توسط متخصص مخصوص خود آغاز کنند.

مزایای محلول و داروی ماینوکسیدیل

به اعتقاد پزشکان استفاده از این محلول خصوصا برای آقایانی که سن زیادی ندارند و سن آنها حدودا 20 سال است و همچنین دارای موهای نازکی هستند، به میزان قابل توجهی تاثیر گذار است.
استفاده از این روش برای مشکلاتی که مربوط به طاسی سر می باشند نیز موثر است. از دیگر مزایای این محلول نیز سهولت در تهیه کردن آن می باشد و برای تهیه آن نیازی به دریافت نسخه از پزشک نیست. بلکه با مراجعه به هر داروخانه ای می توان به راحتی آن را تهیه کرد.

آماده سازی

قبل از استفاده ماینوکسیدیل موضعی، سر و موی فرد میبایست تمیز شده و خشک شوند.


مراقبتهای پس از درمان

دستها و سایر نقاط بدن که بیمار به دنبال رویش مو بر روی آنها نیست، لازم است بلافاصله پس از تماس با محلول موضعی ماینوکسیدیل شستشو داده شوند. در ادامه لازم است محلول ماینوکسیدیل در معرض هوا خشک شده و قبل از استفاده از پوشش بر روی سر، به سر کردن کلاه، یا رفتن به رختخواب، دارو به مدت دو تا چهار ساعت روی سر باقی بماند. علاوه بر این همواره امکان دارد به خاطر انجام این فعالیتها دارو از روی سر به لباس یا بالش منتقل شده و از این طریق در معرض سایر نقاط بدن که نیازی به رویش مو بر روی آنها نیست، قرار گیرد. علاوه بر این نباید از سشوار یا سایر روشهای خشک کردن سریع مو در زمان مصرف دارو استفاده شود، زیرا انجام این کار باعث ایجاد اختلال در جذب دارو توسط پوست خواهد شد. به این ترتیب افرادی که از این دارو استفاده میکنند نباید سر خود را به مدت حداقل 4 ساعت پس از مصرف این دارو شستشو دهند.


نتایج عادیداروی موضعی ماینوکسیدیل اثربخشی بسیار بیشتر در درمان طاسی ایجاد شده بر روی سر در مقایسه با سایر نقاط بدن دارد. ماینوکسیدیل دارای اثربخشی درمانی یکسان برای همه افراد نیست و نمیتوان از نتیجه آن بهطور دقیق مطمئن بود. تحقیقات کلینیکی انجام شده بر روی اثربخشی این دارو نشان دهنده تاثیر درمانی حدود 48% آن برای رفع طاسی با الگوی مردانه است که رشد متوسط تا متراکم مو را در نواحی تحت درمان به همراه دارد. نتایج حاصل از این بررسیها همچنین نشان دهنده رشد موی محدود در نتیجه مصرف این دارو در بین 36% افراد است. این شرایط در حالی است که 16% افراد بهبود مشخص در شرایط رویش موی خود در نتیجه مصرف این دارو مشاهده نکردهاند. لازم به ذکر است یافتههای به دست آمده درباره اثربخشی این دارو در بین زنان مشابه مردان میباشد.


در هر دوی زنان و مردان، رشد مجدد مو معمولاً فقط زمانی آغاز میشود که بیمار حداقل به مدت 4 ماه به صورت منظم از این دارو استفاده کند. به هر حال، اولین نشانههای ناشی از تاثیرگذاری این دارو تقریباً با گذشت 90 روز از شروع مصرف دارو مشاهده خواهد شد. در این زمان فرد متوجه میشود میزان ریزش موی وی بهطور قابل توجه کمتر از زمان شروع درمان میباشد.


مصرف ماینوکسیدل به صورت محلول دو در صد و یا پنج در صد می باشد ، که هر روزه مصرف یک میلی لیتر آن توصیه می شود به این صورت که در محل تحت درمان قرار گیرد و به سمت اطراف آن منطقه پخش شود و به مدت چهار ساعت بر روی سر قرار گیرد.


هنگامی که رشد مجدد مو شروع شود، اولین موهای رشد کرده در محل تحت درمان ممکن است نرم بوده و به سختی قابل رویت باشند. برای برخی بیماران، این شرایط میتواند نشان دهنده اثربخشی درمان باشد. این شرایط در حالی است که برای سایر افراد، ممکن است رشد مجدد مو با رنگ و ضخامت مشابه سایر موها بر روی سر آغاز شود.


آیا امکان استفاده از ماینوکسیدیل برای درمان ریزش موی صورت و ریش وجود دارد؟

بله، برای برخی افراد میتوان از این روش بهطور قطعی جهت درمان ریزش مو در ناحیه صورت نیز استفاده کرد. همانطور که در تصاویر زیر دیده میشود، این دارو میتواند دارای اثربخشی مناسب برای رفع ریزش موی منطقهای ریش و سبیل باشد. به هر حال توجه داشته باشید ممکن است این درمان برای برخی افراد نتایج مناسب به همراه نداشته باشد. در حقیقت این دارو فقط برای رویش مو در نواحی خاص بدن که در آنها پیاز مو واقعاً وجود دارد، موثر است. به همین خاطر اگر در نواحی دچار مشکل پیازهای مو از بین رفته و وجود نداشته باشند، استفاده از این دارو نمیتواند به رشد مجدد مو در این نواحی کمک کند. به این ترتیب بهترین پیشنهاد برای این افراد استفاده از روش کاشت موی ریش و سبیل خواهد بود.که از طریق پیوند فولیکول های موهای مقاوم بدن فرد بر منطقه مورد نظر صورت میگیرد و از این رو ریش و سبیل به صورت کاملا طبیعی رشد عالی خود را در کنار تراکمی به اندازه ، به انجام می رسانند.

شرایط نگهداری از محلول و داروی مایندوکسیدیل

بعد از استفاده از این محلول باید درب آن را محکم ببندید و از دسترس کودکان خارج کنید.
همچنین این محلول را از حرارت و نور و رطوبت دور نگه دارید و آن را در دمای اتاق قرار دهید.
قبل از اینکه برای خرید این محلول اقدام کنید، باید تاریخ انقضای آن را چک نمایید.
استفاده از محلول و داروی ماینوکسیدیل برای چه افرادی ممنوع است؟
در رابطه با موارد منع مصرف این دارو باید گفته شود که افرادی که دارای شرایط زیر هستند، باید از استفاده از این دارو خودداری کنند:
بانوان باردار نباید از آن استفاده کنند
افرادی که دارای محدودیت سنی کمتر از 18 سال و بیشتر از 65 سال هستند
افرادی که دارای بیماری هایی هستند که در صورت استفاده از این محلول امکان ایجاد زخم بر روی سر آنها وجود دارد

فوم و محلول ماینوکسیدیل دارای چه تفاوت هایی با هم هستند؟

استفاده از فوم ماینوکسیدیل برای افرادی که دارای طاسی سر هستند و یا افرادی که موهای خود را از ته تراشیده اند، مناسب است و از طرف مقابل استفاده از محلول ماینوکسیدیل برای چنین افرادی مناسب نیست، زیرا به علت طاسی سر، مایع از روی سر آنها سر می خورد و بر روی پیشانی شخص می ریزد.
همچنین لازم به ذکر است که آن دسته از افرادی که دارای موهای بلند و معمولی هستند، نباید از فوم استفاده کنند، زیرا به دلیل وجود مو بر روی سر، فوم به سر آنها جدب نمی شود. به همین جهت استفاده از محلول برای آنها مناسب تر است.
از آنجایی که استفاده از فوم باعث ایجاد خارش کمتری در سر می شود، استفاده از آن برای افرادی که دارای بیماری های حساسیتی هستند، مناسب تر است.
با توجه به این موارد نمی توان تعیین کرد که مصرف فوم بهتر است یا محلول، زیرا در برخی از افراد استفاده از فوم مناسب تر است و در بسیاری از افراد نیز استفاده محلول.


خطرات

رایجترین عارضه مصرف ماینوکسیدیل ایجاد احساس خارش و التهاب پوستی در ناحیه تحت درمان است. علاوه بر این رشد مجدد ناخواسته مو ممکن است در نواحی اطراف نقاط تحت درمان یا محلهایی که دارو به صورت ناخواسته چندین بار به آنها رسیده، مشاهده شود. این رشد ناخواسته مو در نواحی دیگر ممکن است بهطور خاص زمانی برای خانمها نگران کننده باشد که رشد مو در ناحیه صورت مشاهده گردد. توجه داشته باشید احساس خارش و التهاب پوستی با گذشت حدود دو هفته از درمان به تدریج از بین خواهد رفت. به هر حال در صورتی که این علائم پس از این مدت ادامه پیدا کرد، مصرف دارو میبایست تا زمان مشاوره با پزشک متوقف شود.


سایر عوارض جانبی بسیار نادر مصرف دارو موضعی یا خوراکی ماینوکسیدیل که در نتیجه جذب بیش از حد این دارو توسط بدن ایجاد میشود، به شرح زیر هستند:

• اختلالات گوارشی

• احتباس شدن آب و سدیم

• افزایش برگشتن کراتین

• افزایش برگشتن اوره خون و نیتروزن

• احساس خارش

• التهابات پوستی

• ایجاد تغییر در قدرت بینایی و تاری دید

• درد در ناحیه سینه

• فشار خون بسیار پایین

• کاهش میل جنسی

• ضربان قلب نامنظم یا سریع

• لایه لایه شدن پوست

• سردرد

• گیجی و سردرگمی

• بیحسی یا سوزش دستها، پاها، یا صورت

• ناتوانی و ضعف محدود یا کامل

• افزایش سریع وزن

• ورم دستها، پاها، یا صورت

 آیا بانوان نیز می توانند از محلول 5 درصد ماینوکسیدیل استفاده کنند و یا خیر؟

محلول 5 درصد ماینوکسیدیل قوی ترین نوع این محلول است و از آنجایی که دوز این دارو بالاتر از سایر محلول ها است، معمولای برای آقایان استفاده می شود، زیرا آنها دارای موهای ضخیم تری هستند و ریزش مو در آنها عمیق تر اتفاق می افتد.
البته این مطالب بیانگر این موضوع نیست که بانوان نمی توانند از این محلول استفاده کنند، بلکه ممکن است در صورت مراجعه به پزشک پوست و مو، استفاده از این دوز ماینوکسیدیل به بانوان نیز تجویز شود.


درمان ریزش مو و تقویت مو:

درمان ریزش مو و تقویت مو علاوه بر کاشت مو در کلینیک رنسانس به روش های مختلفی انجام می شود که هر کدام از آن ها بالطبع نمی توانند این دو فاکتور را کنار هم داشته باشند اما اگر طراحی روش های فوق تحت عنوان پکیجی باشد قطعا نتیجه آن مثبت و بسیار عالی خواهد شد در ادامه روش های درمان ریزش مو و تقویت مو در کلینیک رنسانس را به شکل اختصار شرح می دهیم:


پی آر پی:

درمان با پلاسمای غنی شده از پلاکت که هدف آن تحریک پوست سر و همچنین فولیکول های مو می باشد را پی آر پی می گویند در این متد مقداری از خون گرفته شده و پس از جدا سازی پلاکت ها به منظور غربالگری در سانتریفیوژ قرار گرفته می شود که در نهایت پلاسمای غنی از پلاکت در نقاط مد نظر تزریق می شود.


این یک روش صد در صد غیر تهاجمی می باشد ، روشی بدون هیچگونه خطر که محرک فولیکول و جریان گردش خون به منظور رشد موها در سر خواهد شد ، روشی استاندارد که رشد و تقویت موهای سر را مسبب می شود و مورد توجه بسیای از افراد قرار گرفته است .


مزوتراپی:

به فرآیندی که طی آن میکرو تزریق های متعدد را بر روی سطح پوست انجام می شود را مزوتراپی می گویند که مزیت اصلی آن در این است که ماده های تقویتی مستقیما وارد منطقه مورد نظر شده و همچنین از طریق نواحی دیگر تزریق نمی شود که باعث کاسته شدن اثر آن گردد از مهمترین کاربرد های مزوتراپی می توان به درمان ریزش مو و همچنین تقویت مو اشاره کرد.


. مزو تراپی تزریق مستقیم مواد مقوی مورد نیاز جهت رشد موها بر سر می باشد که سبب رشد و تقویت موها می شود این روش مواد لازم را بدون واسطه بر سر ، بر قسمت فولیکول موها از طریق تزریق یک سوزن بسیار ریز می رساند ، این روش بدون درد و بدون عوارض می باشد زیرا تمامی موارد مطابقبا نیاز سر فرد تزریق میشود که این موضوع در جلسه مشاوره از طریق معاینه آزمایشات فرد توسط متخصص اندازه گیری و محاسبه می شود و از این رو هیچ خطری موهای فرد را تهدید نخواهد کرد.


لیزرتراپی:

ایمن ترین فرآیندی که به جهت ریزش مو و تقویت مو معرفی شده است لیزرتراپی می باشد، لیزرتراپی باعث توقف ریزش مو شده و حتی در برخی از مواقع این روند را معکوس می کند، بعبارتی دیگر باعث تقویت مو و همچنین رشد مو می شود.شایان ذکر است این فرآیند بدون درد و عوارض های جانبی بوده و همچنین به مرور زمان باعث پر پشت شدن مو نیز می شود این روش تضمین شده در تمام دنیا می باشد که بدون نیاز به هیچگونه جراحی و یا تزریقی بهترین درمان را برای افراد انجام می دهد بدون اینکه کوچکترین دردی را متحمل شوند لازم به ذکر است که این روش نیازی به بی حس کننده و یا بی هوشی برای شروع درمان خود ندارد و روشی کاملا استاندارد و بدون هیچگونه عوارضی می باشد و هیچ فردی در استفاد از آن محدودیت ندارد.


ویتامین درمانی:

از گذشته تا کنون ویتامین ها نقش موثری در ریزش مو و همچنین تقویت مو داشته و دارند اما نکته قابل توجه این است که چه نوع ویتامین و به چه مدت زمان باید مصرف کرد که موثر باشد توجه داشته باشید اکثر افرادی که تمایل به مصرف ویتامین ها را دارند خود سرانه آن را مصرف کرده و از تمامی ویتامین ها را استفاده می کنند در حالی که مصرف ویتامین ها باید تحت نظر پزشک و مهمتر از آن متناسب با شرایط بدنی فرد باشد باید بدانیم که ابتدا افراد باید تحت معاینه متخصص مربوطه قرار گیرند تا با معاینه از سوی آزمایشات لازم مشخصص گردد که فرد به چه ویتامینی احتیاج داشته و آن ویتامین چه مقداری باید مورد مصرف قرار گیرد که اثر موفقیت آمییز بر جای گذارد . باید توجه داشته باشید علاوه بر مضر بودن کمبود ویتامین ها ، مصرف و دریافت زیاد آن ها نیز ضررات بسیاری را بر جای میگذارد بنابراین حتما باید به متخصص در جهت ویتامین درمانی رجوع کرد.


دوستان عزیزی که تمایل به مشاوره تلفنی و یا حضوری دارند می توانند با شماره های 02122088210 و 02188909050 تماس حاصل کرده و یا عکس خود را از طریق تلگرام به شماره 09122115442 ارسال فرمایند تا مشاورین ما به بهترین شکل ممکن شما عزیزان را راهنمایی کنند.