قرص دارویSaw Palmetto (ساو پالمتو) برای ریزش مو،عوارض جانبی و مزایا

آیا داروی Saw Palmetto یک راه حل مؤثر برای ریزش مو است و آیا واقعأ موهای نازک شما را تقویت می‌کند؟
در اینجا به دنبال این هستیم که چرا داروی Saw Palmetto بطور معمول به عنوان یک درمان برای ریزش مو توصیه می‌شود و دلیل آن چیست؟ با ما همراه باشید 

قرص دارویSaw Palmetto  (ساو پالمتو) چیست؟

عصاره‌ی داروی Saw Palmetto از میوه‌ی سرنوآ ریپنز تشکیل شده است. ساو پالمتو که به صورت بوته یا درخت در مناطق گرم از جمله سواحل جنوب شرقی ایالت متحده می‌روید، گرفته می‌شود. این نام را از برگ‌های گیاه ساو پالمتو گرفته شده است و به معنی نخل اره ای می باشد. این گل‌ها میوه‌های توت مانندی به رنگ زرد تولید می‌کنند که بعد از رسیدن به رنگ قهوه‌ای یا سیاه در می‌آیند. سپس آنها خشک می‌شوند و برای موارد دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرند. Saw Palmetto سال‌های زیادی در درمان‌های گیاهی سنتی نقش داشته است و معمولا درمان مشکلات ادراری و عوامل مؤثر بر سیستم تولید مثل استفاده می‌کردند


قرص دارویSaw Palmetto  (ساو پالمتو) برای ریزش مو 

توصیه‌ی داروی Saw Palmetto برای ریزش مو زمانی به انجام رسید که متوجه شدند ترکیب تستوسترون با آنزیم ریداکتاز آلفا نوع ll را در بدن متوقف می‌کند(توجه: درحالیکه تستوسترون یک هورمون مردانه شناخته می‌شود، اما زنان نیز آن‌ را در بدن خود دارند). هنگامی که تستوسترون در بدن با ریداکتاز آلفای نوع ll ترکیب می‌شود دی‌هیدروتستوسترون را ایجاد می‌کند. دی‌هیدروتستوسترون هم در زنان و هم در مردان به ایجاد طاسی کمک می‌کند، زیرا به گیرنده‌های فولیکول پوست سر می‌چسبد و باعث کاهش آن‌ها می‌شود. با انسداد تشکیل DHT ( دی‌هیدروتستوسترون)، به این باور رسیدند که Saw Palmetto مشابه داروی فیناستراید عمل می‌کند، دارویی که بطور معمول برای درمان طاسی به عنوان داروی پروپتیا به مردان می‌دهند. به زنان هرگز پروپتیا را تجویز نمی‌کنند زیرا باعث ایجاد نقایض مادرزادی می‌شود و ممکن است بر تعادل هورمون‌ها اثر بگذارد. بنابراین Saw Palmetto به عنوان یک جایگزین مناسب با خواص مشابه به منظور کاهش ریزش مو تجویز می‌شود.

آیا شواهد پزشکی وجود دارد که نشان دهد استفاده از Saw Palmetto به ریزش مو کمک می‌کند؟

شواهد علمی نامشخصی برای استفاده از Saw Palmetto وجود دارد و قبل از توصیه‌ی پزشکان نیاز به مطالعه‌ی بیشتری دارد. یکی از مطالعات انجام شده در مورد Saw Palmetto برای ریزش مو، با تمرکز بر ده مرد مبتلا به کم پشتی نشان داد که Saw Palmetto برخی شرایط آنان را بهبود بخشیده. اما ده شرکت کننده خیلی کم است و نتیجه‌ی معنا داری از تحقیق نمی‌تواند داشته باشد. در یک تحقیق مطمعن‌تر طی آن به مدت ۲۴ هفته به ۵۰ مرد سرنوآ ریپنز داده شد، رشد مو بطور قابل ملاحظه‌ای در هفته ۱۲ و ۲۴ افزایش یافت. گزارش شده است که بیماران از این محصول رضایت داشته و عوارض جانبی محدودی را تجربه کرده‌اند. در تحقیقات جداگانه‌ای که اینجا گزارش شده است، به یک گروه از مردان و زنان، شامپو، مکمل خوراکی و لوسیون‌های خوراکی غنی شده با سرنوآ ریپنز داده شد و باز هم برخی از پیشرفت‌ها اشاره شد و نتیجه‌گیری منتشر شد. این مطالعه اثر بخشی عصاره‌ی سرنوآ ریپنز بر طاسی سر مانند ریزش موی هورمونی مخصوصأ وقتی که با فعالیت آنزیم ریداکتاز  5a در ارتباط باشد، را تأیید می‌کند. اما بار دیگر فقط یک گروه کوچکی از افراد طی یک دوره‌ی بسیار کوتاه (فقط ۳ ماه) مورد مطالعه قرار گرفتند. این به اندازه‌ی کافی طولانی نمی‌باشد که بتوان مزایای طولانی مدت Saw Palmetto را بر ریزش مو اندازه گرفت. 

آیا قرص Saw Palmetto برای ریزش موی شما مناسب است؟

مهمترین عامل در جستجوی راهی برای درمان ریزش مو که اغلب نادیده گرفته می‌شود، ابتدا پیدا کردن علت آن است. تنها یک راه حل برای حل کردن انواع ریزش مو وجود ندارد، در عوض لازم است که تعیین کنید چه چیزی این مشکل را ایجاد کرده و سپس به دنبال راه حل مناسب باشید. برای مثال اگر شما مایل هستید که مدام موهای خود را ببندید، یک بافت بزنید یا اکستنشن کنید، ممکن است از ریزش در اثر کشیدگی رنج ببرید. لطفأ برای اطلاعات بیشتر و روش‌های درمان صفحه‌ی ریزش در اثر کشش را ببینید. متناوبأ ممکن است از وضعیت پوست سر خود رنج ببرید، مانند امراض قارچی پوست که بر رشد موی شما تأثیر می‌گذارد. یا شاید سطح آهن شما کم باشد یا سطوح هورمونی شما خارج از تعادل باشند یا حتی ممکن است مشکل تیرویید داشته باشید.بعید است که Saw Palmetto یک راه حل برای هرکدام از مشکلات فوق باشد، و در کل واقعأ یک نتیجه‌ی احتمالی است اگر از خصوصیات ریزش موی زنانه رنج می‌برید. اما حتی پس از آن گزارش‌ها با اشاره‌ی محدود به موفقیت قاطی می‌شود. بعضی از زنان حتی پس از استفاده‌ی موضعی از Saw Palmetto (بطور مستقیم با پوست سر به جای استفاده از آن بصورت خوراکی) افزایش ریزش موی بیشتری را گزارش کردند.

پس آیا Saw Palmetto ارزش امتحان کردن را دارد؟

ممکن است شما بخواهید امتحان کنید که آیا Saw Palmetto برای شما فایده دارد؟ اما به شدت توصیه می‌کنیم که برای اولین بار در مورد آن با پزشک خود صحبت کنید. اگر چه گزارش‌های کمی از واکنش Saw Palmetto گزارش شده است اما کاملأ بدون خطر هم نمی‌باشد.

عوارض جانبی داروی Saw Palmetto چیست؟

. Saw Palmetto می‌تواند باعث ناراحتی معده شود که این اثر با مصرف آن به همراه غذا و معده‌ی پر به حداقل می‌رسد.
. اگر هرگونه شرایط ویژه‌ی پزشکی مربوط به قلب، ریه، کبد یا معده دارید باید مراقب باشید.
. اگر جراحی یا کار دندانپزشکی دارید احتیاط کنید.
. اگر دچار اختلال خونریزی هستید یا داروهایی را مصرف می‌کنید که احتمال خونریزی را زیاد می‌کند یا از رقیق‌ کننده‌های خون مانند وافارین یا آسپیرین استفاده می‌کنید باید مراقب باشید.
. Saw Palmetto می‌تواند بر هورمون‌ها اثر بگذارد یا بطور بالقوه موجب عدم تعادل هورمونی یا دخالت در کنترل زایمان یا HRT شود.
. اگر شما دچار سرطان مربوط به هورمون‌ها هستید باید از Saw Palmetto پرهیز کنید.
. بعضی از طعم‌های Saw Palmetto دارای مقدار زیادی الکل هستند، که این دلیل دیگر پرهیز آن هنگام بارداری، پرستاری، رانندگی یا استفاده از ماشین‌آلات می‌باشد.
. تانن‌های موجود در ساو پالمتو می‌توانند مانع جذب آهن در بدن شوند، کمبود آهن می‌تواند ریزش مو را افزایش دهد.

مزایای داروی Saw Palmetto

اگر شما تصمیم دارید Saw Palmetto  را امتحان کنید، ابتدا باید با پزشک خود صحبت کنید. همچنین باید بدانید از آنجا که حمایت پزشکی برای استفاده از آن به عنوان درمان ریزش مو وجود دارد و هنوز بطور گسترده مورد مطالعه قرار نگرفته است، دوز رسمی، بخصوص برای بانوان وجود ندارد.

دوز Saw Palmetto

Saw Palmetto در فرم‌های مختلفی وجود دارد. شما می‌توانید توت‌های خشک آن، قرص، کپسول پودری و یا تزریق مایع آن را استفاده کنید. همچنین ممکن است چای آن را از توت‌های خشک ریخته شده بر زمین تهیه کنند اما آن خیلی مانند ماده‌ی مؤثر آن که در آب حل نمی‌شود، مؤثر مطرح نشده است. نه چای و نه عصاره‌ی مایع آن در مطالعه تست نشده است. با رضایت پزشک خود ممکن است بخواهید قرص یا کپسول آن را که توسط یک شرکت معتبر ساخته شده را تهیه کنید. شما باید با دقت برچسب محصول را بخوانید و اطمینان حاصل کنید که محتوی استاندارد شده‌ی آن حاوی ۸۵ تا ۹۵ درصد اسید چرب و استرول باشد. این خیلی مهم است زیرا مارک‌های مختلف اغلب حاوی مقادیر مختلف ماده‌ی فعال هستند. راه طبیعی کپسول Saw Palmetto. بعضی از آن‌ها ممکن است علامت استاندارد داشته باشند اما مقادیر آن کمتر است. برچسب را بررسی و اطمینان حاصل کنید که اسیدهای چرب و استرول آن از ۸۵‎٪ کمتر نیست. دوز یکسانی از Saw Palmetto را برای ریزش مو توصیه می‌کنند و آن ۱۶۰ میلی‌گرم دوبار در روز می‌باشد. و آن می‌تواند در قالب کپسول‌های نرم یا سخت ژله¬ای از فروشگاه‌های بهداشتی و داروخانه¬ها خریداری شود.