باید و نبایدهای مراقبت از مو

1- موهای خود را هر چند وقت یكبار بشوییم؟
این بستگی به جنس موهای شما دارد. اگر پوست سر شما چرب است ، بهتر است هر روز موهای خود را شامپو كنید. موهای خشك یا رنگ شده را می توان با فاصله ی بیشتری شامپو كرد . با افزایش سن ، پوست سر چربی كمتری ترشح می كند و می توان موها را دیرتر شست. چنانچه پوسته یا شوره سر دارید، می تواند علل مختلفی داشته باشد و بهتر است برای رفع ان به پزشك متخصص پوست مراجعه كنید.
2- نحوه ی شامپو كردن
برای شستن موها بهتر است شامپو را به كف سر بمالید و پوست سر را با ان تمیز كنید. شستشوی زیاد ساقه ی موها ممكن است باعث خشك و كدر شدن آن بشود.

3- استفاده از نرم كننده
برای موهای خشك و آسیب دیده بهتر است از شامپوهای حاوی نرم كننده استفاده شود. یا اینكه بعد از شامپو كردن و آبكشی از نرم كننده استفاده كنید. نرم كننده باعث افزایش درخشندگی، كاهش الكتریسیته ساكن، افزایش مقاومت و تا حدی حفاظت در برابر اشعه UV می شود.
4- نحوه ی استفاده از نرم كننده
نرم كننده را باید به نوك موها زد و بعد از چند دقیقه ابكشی كرد . موهای نرم و نازك با استفاده از نرم كننده كم پشت تر دیده می شوند، بهتر است نرم كننده در تمام طول ساقه ی مو استفاده نشود تا حجم موها حفظ شود.
5- از چه نوع شامپویی استفاده كنیم؟
شامپوی متناسب با جنس موی خود انتخاب كنید . مثلا شامپوی موی چرب برای موهای چرب . اگر از شامپوهای دارویی كه توسط پزشك تجویز شده استفاده می كنید مثل شامپوهای ضد شوره ، باید كف شامپو قبل از ابكشی 10-5 دقیقه روی كف سر بماند.
6- شنا كردن
هنگام شنا كردن موهای خود را با كلاه مخصوص شنا بپوشانید تا از اثرات مضر كلر محفوظ بمانند. بعد از شنا از شامپوهای همراه با نرم كننده قوی استفاده كنید تا موهای شما خشك و خشن نشوند.