5 ویتامین و 3 ماده مغذی مفید برای رشد موها

اغلب مردم ظاهر زیبای مو را نشانه سلامت مو  می دانند. باید گفت مانند بقیه اندامهایتان، مو نیز برای سالم ماندن نیاز به مواد مغذی دارد.  در واقع بسیاری از ریزش های مئ به کمبود مواد مغذی ارتباط دارد. در حالی که عوامل مثل سن، ژنتیک و هورمون ها نیز بررشد مو تاثیر دارند، خوردن مواد مغذی کلیدی ترین عامل است.

در زیر 5 ویتامین و 3 ماده مغذی مفید برای رشد مو را معرفی می کنیم:


ویتامین A

همه سلولها برای رشد به ویتامین A نیاز دارند. در مورد مو نیز ویتامین A باعث رشد سریعتر بافت ها می شود همچنین به غدد پوست کمک می کند تا یک مواد روغنی تولید کند که این ماده روغنی پوست سر را مرطوب می کند و کمک می کند مو سلامت بماند. کمبود ویتامین A در رژیم غذایی چندین مشکل بوجود می اورد مثل ریزش مو. در است است که بدن به ویتامین A نیاز دارد اما زیاد ان نیز خطر ساز است تحقیقات نشان داده حتی باعث ریزش مو نیز می شود.

سیب زمینی شیرین، هویج، کدو تنبل، اسفناج و کلم پیچ حاوی موادی است که در بدن تبدیل به ویتامین A می شود. ویتامین A  در فراروده های حیوانی مثل شیر، تخم مرغ و ماست زیاد است.


ویتامین های گروه B

یکی از بهترین ویتامین ها برای رشد مو ویتامین های گروه B است . اگرچه تجویز ویتامین های گروه B در گذشته به عنوان یک گزینه درمانی ریزش مو استفاده می شده است.

ویتامین های گروه B کمک می کند تا گلبولهای قرمز خون تشکیل شود که این گلبولها مواد مغذی و اکسیژن لازم را به سطح چوست و تارهای حمل می کند و این فرایند برای رشد مو بسیار مهم است.

غذاهای حیوانی حاوی B12  هستند بنابراین اگر گیاه خوار هستید برای جلوگیری از ریزش مو حتما B12 را تامین کنید.


ویتامین C

آسیب دیدن رادیکالهای ازاد می تواند رشد موها را متوقف سازد ویتامین C یک انتی اکسیدان قوی است . از سوی دیگر بدن ما به ویتامین C نیاز دارد تا ویتامینی به نام کلاژن تولید کند. کلاژن در اقع بخش مهمی از ساختار مو است.

ویتامین C  همچنین به بدن کمک می کند اهن جب کند و همانطور که می دانید اهن نیز برای رشد مو بسیار مهم است.

فلفل، توت فرنگی و مرکبات منبع خوب ویتامین C  هستند.


ویتامین D

میزان کم ویتامین D با طاسی ارتباط مستقیم دارد تحقیقات نشان داده این ویتامین می تواند به ایجاد تارهای موی جدی کمک کند.

درست است که ویتامین C در تولید مو نقش دارد اما نقش واقعی ویتامین D در رشد مو هنوز ناشناخته مانده است. اغلب افراد کمبود ویتامین D دارند . وینتامین D بدن عمدتا از تماس مستقیم با اشعه خورشید تامین می شود. ماهی، جگر و قارچ منبع غنی این ویتامین هستند.


ویتامین E

ویتامین E نیز مثل ویتامین C یک انتی اکسیدان است . تحقیقات انجام شده نشان می دهد افرادی که طی 8 ماه از ویتامین E استفاده کرده اند تا 34 درصد موهای ریخته شده شان مجدد رشد کرده است.

آووکادا؛ استفاج و تخمه افتاب گردان منبع غنی ویتامین E است.


آهن:

اهن به گلبولهای قرمز خون کمک می کند تا اکسیژن به سلولها برسد بنابراین اهن برای همه اعضای بدن کارایی مهم است.

فقر اهن که موجب کم خونی می شود، علت اصلی ریزش مو است بخصوص در زنان. تخم مرغ، اسفناج و گوشت حاوی اهن فراوان هستند.


روی:

روی نقش مهمی در رشد بافت مو تعمیر بافت مو ایفا می کند. همچنین کمک می کند غدد چرب اطراف تار مو خوب کار کند.

ریزش مو یک نشانه رایج فقر روی است.  پس بهتر از روی را در رژیم غذایی تان بگنجانید. گوشت و اسفناج حاوی روی است.


پروتئین:

مو کلا از پروتئین ساخته شده است در نتیجه مصرف کافی پروتئین برای رشد مو ضروری است. مطالعات نشان  داده کمبود چروتئین می تواند رشد مو را کاهش دهد و باعث ریزش مو شود.

بطور کلی می توان گفت غذا بهترین منبع ویتامین های مورد نیاز برای رشد مو است هرچند اگر رژیم مناسبی نداشته باشیم مکمل های غذایی می تواند مفید باشد. بر اساس تحقیقات انجام شده مکمل ها در افرادی که با کمبود ویتامین مواجه هستند بهتر جواب می دهد. بنابراین با مراجعه به پزشک متخصص می توانید از چند و چون وضعیت رژیم غذایی خود و وضعیت موی خود مطلع شوید و اگر دارای موهای بیماری هستید برای درمان تقویت و یا ترمیم آن به مراکز معتبر و تخصصی مو مراجعه نمایید.


مرکز تخصصی موی رنسانس با چندین سال سابقه در امر کاشت و ترمیم مو با جدید ترین روشهای روز دنیا پاسخگوی نیاز شما عزیزان می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص وضعیت موهای خود و روشهای ترمیم و کاشت مو می توانید همه روزه به جز روزهای تعطیل با شماره های 02188909050 و 02188909051 تماس حاصل کرده و از مشاوره رایگان این مرکز استفاده نمایید و یا عکس خود را از طریق تلگرام به شماره 09122115442 ارسال کنید.