نکاتی در مورد حالت دنده های مو و عوارض

بی‌آنکه از خطرات استفاده طولانی‌مدت این محصولات آگاه باشند و فرق بین این مواد و کاربردها و مضرات هر یک از آنها را به درستی بشناسند، موهای خود را در معرض استفاده هر روزه از آنها قرار می‌دهند. دکتر تورج مکرمی، ‌متخصص پوست، مو و زیبایی در خصوص کاربرد این محصولات و شیوه صحیح مصرف آنها نکات مهمی‌را مطرح می‌کند؛ با ما همراه شوید.

 

حالت‌دهنده‌ها، ‌از گذشته تا حال 

حالت‌دهنده‌ها قدمتی به دوران باستان دارند؛ در آن دوران از استوانه‌های فلزی، روغن‌ها، مواد معطر برای حالت‌ دادن به مو استفاده می‌شد. کتیرا یکی از حالت‌دهنده‌های قدیمی‌مو است. گیاه کتیرا از نظر جذب فوق‌العاده آب و تشکیل موسیلاژ (نوعی حالت ژلاتینی) هنگامی‌که به موهای خیس مالیده شود با تشکیل یک لایه نازک و پیوسته امکان حالت‌پذیری و شانه‌خوری بهینه موها را پدید می‌آورد؛ همچنین به دلیل خاصیت ترمیم‌کنندگی موها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اما امروزحالت‌دهنده‌ها در اشکال گوناگون به بازار راه یافته‌اند؛ ژل‌ها، اسپری‌ها‌ و واکس‌های مو از انواع حالت‌دهنده‌های مو هستند که هر یک به منظوری خاص ولی با هدفی یکسان که همانا دستیابی به موهایی خوش‌حالت‌تر و زیباست مصرف می‌شوند.

 

ژل‌ها :


ژل‌های مو ترکیبات شیمیایی هستند و ساختار پلیمری دارند. در فناوری ساخت ژل‌ها، پلیمرهایی با وزن مولکولی بالا در آب حل شده‌اند که وظیفه این پلیمر‌ها آن است که رشته‌های مو را به هم متصل کنند؛ ضمن آنکه پوشش پلیمری محیط بر تارهای به هم چسبیده مو، باعث افزایش حجم کلی ‌آنها نیز می‌شود. وقتی ژل روی ساقه مو قرار می‌گیرد حلال آن تبخیر شده و فقط لایه نازکی از پلیمر سطح مو را می‌پوشاند. 
پوشش پلیمری باعث اتصال موها به یکدیگر می‌شود و در نهایت موهای فرد غیرقابل انعطاف شده و حالت می‌گیرد؛ البته بعضی از ژل‌ها قوام ژل‌‌های حقیقی را نداشته و فقط محلول روغن در آب هستند که استفاده از آنها صرفا باعث نرم شدن موها، ایجاد درخشندگی و راحت شانه شدن می‌شود.

 

عوارض ژل‌ها :


از‌ آنجا که ژل از سطح سر جذب نمی‌شود مشکلی برای ریشه موها که در عمق پوست سر قرار دارد ایجاد نمی‌کند ولی اگر طولانی‌مدت روی پوست سر قرار گیرد طبعا مواد شیمیایی به ساقه مو آسیب رسانده و موجب شکنندگی موها یا موخوره، از بین رفتن درخشندگی و شفافیت موها و یا ایجاد دانه‌های شوره‌مانند می‌شود.

 

از آنجا که تماس هر ماده شیمیایی با پوست احتمال حساسیت و علائم پوستی نظیر قرمزی، خشکی و خارش را در پی دارد توصیه می‌شود ژل‌ها تا حد امکان به ساقه پوست سر مالیده شود و از تماس آنها با پوست سر و صورت اجتناب شود. 
حالت‌دهنده‌های مو از قبیل ژل یا موس و‌... تاثیر چندانی در ریزش موی سر ندارند و در اکثر موارد ریزش مو یک پدیده ارثی است که از سنین نوجوانی آغاز شده و با افزایش هورمون‌های مردانه به‌ویژه هورمون BHT همراه است.

 

موس یا فوم :


یکی از حالت‌دهنده‌های مو فوم‌ها - موس- هستند که ساختار شیمیایی آن شبیه ژل ‌است؛ با این تفاوت که قوام ژله‌ای ندارد و کف‌مانند است. فوم‌ها مانند ژل، مو را خیلی خشک و غیرقابل انعطاف نمی‌کند؛ موس‌ها ظاهر غیرطبیعی‌ای را که ژل‌ها درست می‌کنند ندارند و موها را همیشه در حالتی طبیعی قرار می‌دهند.

 

موس‌ها در مقایسه با انواع ژل‌ها و حالت‌دهنده‌های مو دوام کمتری دارند و پس از گذشت مدتی کوتاه خشکی مو از بین می‌رود. البته همین دوام کم موس‌ها عیب بزرگ آنها هم محسوب می‌شود؛ به همین دلیل آرایشگران توصیه می‌کنند هیچ‌وقت موس‌ها را به تنهایی و بدون استفاده از سشوار و باقی دستگاه‌های حالت‌دهنده مو به کار نبرید ولی از سوی دیگر متخصصان پوست و مو درباره عوارض استفاده بیش از حد از وسایلی مانند سشوار هشدار می‌دهند زیرا باعث آسیب جدی به موها می‌شوند.

 

ذکر این نکته نیز ضروری است که هر حالت‌دهنده‌ای برای شما ساخته نشده؛ موس‌ها بسته به ضخامت موهای افراد و میزان چربی آنها در انواع مختلفی عرضه می‌شوند و بهتر است نوع مناسب آن را با توجه به نوع موی خود انتخاب کنید.

 

اسپری‌های حالت‌دهنده  :


اسپری‌های مو، حالت تثبیت‌کنندگی دارند. استفاده از اسپری‌ها راحت‌تر و نسبت به دیگر حالت‌دهنده‌ها طرفدار بیشتری دارند؛ محلول‌هایی که با سرعت، پوشش نازکی روی مو تشکیل می‌دهند و استحکام بیشتری دارند. بعضی از اسپری‌های مو پایه الکلی دارند و در زمانی که به مو می‌رسند الکل تبخیر شده و پوشش نازکی روی موها نشسته و موها را در جای خود تثبیت می‌کند.

در انتخاب اسپری، در نظر گرفتن ضخامت مو خیلی مهم است و باید دقت شود تعادل مناسبی بین لطافت موها و نوع اسپری برقرار باشد؛ به این معنی که نه موها را خیلی خشک می‌کند و نه آن قدر نرم و بی‌اثر که کارآیی نداشته باشد.

 

واکس مو :


واکس مو یکی از محصولات مدل دهنده مو به شمار می‌آید که قوامی‌شبیه موم دارد. از این رو به آن واکس (موم) گفته می‌شود. این محصول با چسباندن تارهای مو به یکدیگر بافتی طبیعی به آن می‌بخشد.
 راست نگه داشتن موها یکی دیگر از کاربردهای واکس مو است. واکس مو جنبه براق‌کنندگی مو را دارد و اصلا سبب ایجاد موخوره نمی‌شود زیرا موها حالت‌ خشک‌ و شکننده پیدا نمی‌کنند.

 

توصیه پزشکی :


ژل‌ها را تا حد امکان به ساقه مو مالیده و از تماس آنها با ریشه مو اجتناب کنید.
تا جایی که امکان دارد از ژل‌ استفاده نشود و از ترکیبات گیاهی نظیر کتیرا برای حالت‌دادن به موها استفاده کنید. حتی زیاده‌روی در مصرف کتیرا نیز سبب فرسایش ساقه موها و آسیب به آنها می‌شود.

پس از هر بار استفاده در پایان روز موها را به طور کامل بشویید.
در زمانی که موها حالت گرفته اقدام به شانه زدن آنها نکنید زیرا این مساله باعث ریزش مو در اثر شکنندگی ساقه می‌شود.


ژل، موس، اسپری و کرم همگی در درازمدت برای سلامت موها مضر هستند؛ اما عوارض حالت‌دهند‌ه‌ها فرق چندانی با یکدیگر ندارند و توصیه می‌شود در طولانی‌مدت مصرف نشوند. 
بهتر است از مارک‌های معتبر و استاندارد و مرغوب که در داروخانه‌ها و مراکز معتبر فروش هستند این محصولات را خریداری کنید و به وجود برچسب وزارت بهداشت محصول دقت کنید. از دستفروشان و عطاری‌هایی که به صورت فله‌ای اقدام به فروش ژل‌های دست‌ساز می‌کنند خرید نکنید. 

ضخامت، خشکی و چربی ‌موها را در انتخاب نوع حالت‌دهنده‌ای که مصرف می‌کنید در نظر بگیرید.


اگر حالت‌دهنده مصرف می‌کنید، بخوانید


موس یا فوم :


پس از حمام و شانه کردن موها و زمانی که مو کمی‌نم دارد موس را به کف دست اسپری می‌کنید و موها را در دست گرفته و به حالت چنگ‌انداختن به آنها حالت می‌دهید. موس موها را غیرطبیعی نمی‌کند و حالت نرمی ‌و لطافت موها حفظ می‌شود.

 

اسپری مو :


اسپری مو به دو صورت مصرف می‌شود؛ یا به جهت تثبیت‌کنندگی و یا به جهت حالت‌دهی به مو. اگر می‌خواهید حالت موها را تثبیت کنید از اسپری تثبیت‌کننده  استفاده کنید؛ به این صورت که پس از قطعی شدن وضعیت موها از فاصله کمی تافت را به مو اسپری کنید؛ البته دقت کنید چشم‌ها کاملا بسته باشند تا از نفوذ مواد به داخل چشم جلوگیری شود.

اسپری‌های حالت‌دهنده به مو اغلب مورد استفاده آقایان است و برای دادن حالت‌های خاص به مو به کار می‌روند و در بعضی از انواع شینیون‌ها استفاده می‌شوند این اسپری‌ها برای موهای خیلی لخت  که با هیچ محصول دیگری حالت‌ نمی‌گیرند کاربرد دارند.

 

کرم‌های حالت‌دهنده مو :


اغلب در جاهای مرطوب مصرف می‌شوند و چربی کمتری نسبت به واکس مو دارند. مقدار مورد نیاز برای افرادی که موهای ظریف و نازک دارند یک سکه کوچک و اگر موهای ضخیم دارید به‌اندازه یک سکه بزرگ است. کرم‌حالت‌دهنده مو معمولا موها را لیز و چسبناک می‌‌کند و اگر بیش از حد استفاده شود موجب می‌شوند موها چرب و کثیف به نظر برسند؛ اینکه چه میزان از این کرم‌ها را استفاده کنید کاملا وابسته به جنس و بافت موهایتان دارد. 
این کرم‌ها را اول روی کف دست بریزید و بعد روی مو پخش کنید. کرم‌زدن را از پنج‌سانتی متری ریشه‌ها شروع کنید.

بعد موها را جمع کنید تا کرم، روی همه موها مالیده شود. روی نوک موها نیز تمرکز خاصی داشته باشید تا پایین آنها نیز به خوبی حالت بگیرند. اگر از کرم روی موهای خشک استفاده می‌کنید، کرم را بیشتر روی موهای بالایی بمالید تا حالت آنها بهتر خود را نشان دهد.

رنگ مو و دکلره کردن مو


رنگ مو :

  رنگ های مو حاوی مواد شیمیایی مختلفی هستند. رنگ های دائمی توسط میلیون ها نفر در سرتاسر دنیا استفاده می شوند. حسن رنگ موی دائمی مقاومت آن در برابر شستشوست. البته به تدریج با رشد موها لازم است که بخش های سفید مجددا رنگ شود. رنگ مو علاوه بر جلب رضایت افراد از موها در برابر تابش نور آفتاب نیز محافظت می کند.از انجا که برای رنگ کردن مو از مواد اکسیدان از قبیل پارافنیلن دی آمین یا ترکیبات مشابه استفاده می کنند تا ساقه مو متخلخل شود و رنگ مو نفوذ کند این مواد به مو صدمه می زنند و باعث شکنندگی، موخوره و خشکی مو می شوند. در باره سرطان زا بودن استفاده طولانی مدت از رنگ مو هنوز شواهد ودلایل قانع کننده وجود ندارد. از انجا که رنگ مو روی ساقه مو اثر می کند و کاری با ریشه مو ندارد باعث ریزش مو نیز نمی شود.

  امروزه با پیشرفت تکنولوژی ساخت رنگ مو درکارخانه های معتبر عوارض این محصولات به حداقل رسیده است ولی توصیه کلی متخصصان پوست ان است که نباید رنگ کردن موتبدیل به عادت شود زیرا دفعات مکرر تماس با مواد شیمیایی برای پوست و مو مضر است. برخی از خانم ها تا ریشه موهایشان کمی در می اید بلافاصله ان را رنگ می کنند که این کار اصلا توصیه نمی شود. به طور کلی اینکه رنگ کردن موها چندوقت به چند وقت خوب است به نوع رنگ و جنس موها و سرعت رشد موها بستگی دارد و کلا هرچه این فاصله بیشتر باشد بهتر است.هم رنگ مو و هم مواد دکلره کننده به علت داشتن ترکیبات شیمیایی باعث آسیب جدی به موها می شوند که در درازمدت موجب خشکی، شکنندگی و کدر شدن موها و موخوره می شود.

  قبل از رنگ کردن موها و یا دکلره کردن انها لازم است تست اولیه ای روی تکه کوچکی از موها انجام دهید.بعلاوه قبل از استفاده از هر نوع رنگ و اکسیدان باید تست پوستی انجام شود.در صورت حساسیت دچار درماتیت یا التهاب پوستی خواهید شدو این حساسیت می تواند خفیف یا خیلی شدید باشد.حساسیت ممکن است در حد قرمزی و خارش پوست و یا حتی شدید تر به صورت تورم پوست سر و اطراف چشم و سوختگی و زخم های دارای ترشح باشد. افرادی که به یک مارک خاص حساسیت نشان می دهند ممکن است به همه رنگ ها حساسیت داشته باشند. در این موارد توصیه می شود از دیگر رنگ های نیمه دائمی ان هم به شرط تست پوستی استفاده کنند.

  حنا از زمان های دور به عنوان یک نوع رنگ مو شناخته شده است و یکی از قدیمی ترین ترکیبات ارایشی و بهداشتی گیاهی در جهان به شمار می رود. حنا موهای سیاه را رنگی نمی کند ولی موهای روشن یا سفید را رنگی می کند. با مخلوط کردن حنا با گیاهان دیگر می توان رنگ های مختلفی را تهیه کرد.

  بسیاری از خانم های باردار دوست دارند که در این دوران موهایشان را رنگ کنند اما بهتر است بدانند که تماس با هرگونه مواد شیمیایی در این دوران ممنوع است. زیرا وقتی موها را رنگ می کنند مواد شیمیایی موجود در رنگ از طریق پوست سر وارد بدن می شود و احتمالا بر جنین تاثیر منفی می گذلرد. حنا و سایر رنگ موهای گیاهی ضرری برای جنین ندارند و خانم ها می توانند در صورت تمایل در این دوران یا در دوران شیر دهی موهایشان را با حنا رنگ کنند. هنوز تحققیقات ثابت شده ای در باره ضررهای رنگ موی شیمیایی در دوران شیردهی منتشر نشده است.

  دکلره کردن

  رنگ موی بیشتر ایرانی ها تیره است و برای تبدیل ان به موهای بلوند روشن یا زیتونی-دودی لازم است ابتدا موهایتان را بی رنگ یا دکلره کنید و سپس رنگ موی مورد نظر خود را استفاده کنید. دکلره کردن باعث نفوذ مواد شیمیایی از قبیل اکسیدان در ساقه مو و از بین رفتن رنگ طبیعی آن می شود.برای این که موها صدمه کمتری ببیند از محصولات با کیفیت و شناخته شده استفاده کنید .هرگز بیشتر از یک بار در ماه موهای خود را دکلره نکنید چون دفعات زیاد این کار مو را خشک و شکننده و مستعد اسیب جدی می کند. در هنگام استفاده از مواد اکسیدان اگر غلظت موادی که روی سر گذاشته می شود بیش از اندازه باشد این مواد باعث ایجاد سوختگی پوست کف سر می شوند به دلیل اینکه به سرعت با پروتئین های پوست و مو ترکیب می شوند و می توانند حالت سوختگی را روی پوست بوجود بیاورند. اگر کسی دچار چنین سوختگی شود باید بلافاصله به متخصص پوست و مو مراجعه کند تا پزشک درمان سوختگی شیمیایی را انجام دهد.

  در ضمن توصیه می شود برای خشک کردن موها از حرارت ملایم سشوار استفاده شود تا موها اسیب نبینند. در صورت بالا بودن حرارت سشوار موها ی سردچار شکننگی و خرد شدن و حتی ریزش می شود. بهتر است از اتوی داغ نیز کمتر استفاده کنید. استفاده از نرم کننده باعث لطافت بیشتر موها و اسانی شانه کردن آنهامی گردد.

اصلاح ریش وسبیل در آقایان  آقایان برای اصلاح ریش و سبیل از تیغ یا ریش تراش برقی استفاده می کنند. تیغ مورد استفاده باید تیز باشد تا پوست صدمه نبیند قبل از تراشیدن ریش بهتر است چند دقیقه با اب گرم و خمیر ریش یا صابون اصلاح پوست صورت و گردن را ماساژ دهیم تا رطوبت پوست افزایش یافته و سطح پوست و موها نرم و صاف شود و اصلاح کردن راحت تر انجام شود و شخص دچار سوزش و التهاب نشود. در کسانی که ریش نمی گذارند اصلاح یک روز درمیان ضرورت دارد البته برخی از اقایان بدلیل تحریک شدن سطح پوست این کار را هرچند روز یک بارانجام می دهند. تراشیدن موها یه ارامی و در مسیر رویش موها اصلاح را اسان تر می کنند. البته برخی از اقایان ترجیح می دهند ریش خود را در خلاف مسیر موها بتراشند تا صورت کاملا تمیز شود. بعد از اصلاح از لوسیون های مخصوص و حوله گرم استفاده شود. لوسیون های بعد از اصلاح باعث بهبود التهاب یا قرمزی پوست صورت رفع خشکی پوست و اثرات ضد باکتری می شوند. توصیه می شود از خمیر ریش و یا لوسیون های بعد از اصلاح مرغوب و شناخته شده استفاده شود تا با پوست صورت سازگاری داشته باشدو باعث ایجاد حساسیت یا لک های پوستی نشود. بعد از اصلاح می توان از ادکلن استفاده کرد اما به دلیل الکل موجود در عطر و ادوکلن ممکن است پوست خشک و حساس شود. پوست صورت برخی اقایان حساس تر از دیگران بوده و براحتی در اثر تراشیدن ریش و سبیل دچار التهاب و سوزش و یا بریگی های متعدد می شود این افراد می توانند از ریش تراش برقی مناسب استفاده کنند.

  در بعضی از اقایان تراشیدن موهای زیر چانه باعث ایجاد جوش هایی در زیر گردن می شود.این مساله ناشی از سوراخ شدن پوست توسط موهای نوک تیز زیر پوستی است.این افراد نباید موهای گردن را در خلاف جهت مسیر رویش بتراشند وبهتر است از کرم های حاوی اسیدهای میوه استفاده کنندو اگر مشکل شان رفع نشد سراغ لیزر موهای ان ناحیه بروند.

  توصیه میشود اقایان برای اصلاح صورت از تیغ های یک بار مصرف در منزل استفاده کنند و به خاطر احتمال انتقال برخی از بیماری های ویروسی خطرناک از قبیل ایدز یا هپاتیت از لوازم مشترک در ارایشگاه استفاده نکنند.

  اقایانی که محاسن دارند با شستشوی روزانه و شانه کردن موها در رعایت بهداشت شخصی بکوشند.مرکز تخصصی کاشت و ترمیم مو رنسانس


02188943653
02188943726

09122115442    دکتر صداقت