طاسی ارثی

طاسی ارثی یکی به زبان لاتین (Andrigenic Alopecia) می باشد و در اصطلاح پزشکی ریزش مو؛ طاسی است که این می تواند طاسی ارثی  دائمی- موقت باشد. 
طاسی ارثی یک نوع از ریزش مو است که درواقع رایجترین نوع طاسی در بین مردان است بطوری که 95% موارد طاسی مردان از نوع طاسی ارثی است. البته در تعداد کمی از زنان نیز این نوع طاسی مشاهده می شود.
دلیل این نوع طاسی، تاثیر طولانی مدت هورمون های مردانه بر فرد است که بطور ژنتیکی مستعد ریزش مو است. در برخی مواقع عواملی مثل تغییرات فصلی ، مصرف دارو، کم کاری تیروئید و بیماریهای پوستی بر ریزش مو تاثیر می گذارد.
از سوی دیگر ، نازک شدن موها بر کم پشت شدن مو، ضعیف شدن مو و ریزش تدریجی مو تاثیر می گذارد.

دلایل طاسی ارثی

در طاسی ارثی دلایل زیادی می تواند تاثیر داشته باشد که در این بخش به 3 دلیل آن یعنی استعداد ژنتیکی، هورموندهای جنسی و سن و سال اشاره می کنیم.

استعداد ژنتیکی

هردکدام از سلولهای فرد دارای 46 کروموزم است که بصورت جفت-جفت هستند. 22 تای آنها در بین زنان و مردان مشترک است و 23 تا مابقی در بین زنان و مردان متفاوت است. 
هرکروموزم نیز شامل هزاران ژن است که انها نیز بصورت جفت جفت هستند که یکی از این ژنهای جفت، خصوصیات موروثی را تعیین می کند بنابراین اگر در خانواده مادری فردی، سابقه ریزش مو وجود داشته باشد، این سابقه به فرزند پسر منتقل می شود اگرچه داشتن استعداد ریزش مو به معنای این نیست که حتما فرد دچار ریزش مو می شود.
از سوی دیگر ، دلایل ژنتیکی یک عامل اساسی در ریزش مو است بنابراین این عامل ژنتیکی نه تنها مسئول ریزش مو است بلکه بر میزان ریزش مو نیز تاثیر می گذارد.

هورمونهای جنسی

سیستم غدد درون ریز در مردان شامل یک دسته غدد است که در چندین قسمت بدن فرد قرار دارند که وظیفه شان تولید هورمونهایی است که فعالیت دیگر ارگان ها و بافت های بدن را تنظیم می کند.
همچنین واحدهای فولیکولی مو واحدهایی بیولوژیکی است که شامل عصب ها، رگهای خونی و کلاژن هستند. که هر واحد فولیکولی یک تعریف ژنتیکی از پیش تعیین شده دارد. در طاسی ارثی، تارهای مو در جلوی سر مستعد "دی هیدروتستوسترون" هستند که فعالیت طولانی آنها در تارهای مو منجر به ، به حداقل رسیدن تارهای مو می شود. در نتیجه تارهای مو بتدریج نازک می شود و برخی از آنها فیرفعال می شود و توانایی تولید موی سالم را از دست می دهد.و اینگونه می شود که فرد در ابتدا دچار کمی تراکم مو و ریزش مو می شود.

سن و سال

زمان دقیق شروع ریزش مو در افراد مختلف متفاوت است همانطور که قبلا گفته شد آندروژن و عامل وراثتی تاثیر زیادی بر ریزش مو دارد. اما حتی در مواردی که ریزش مو وراثتی نیست، با بالا رفتن سن مو ضعیف می شود چون برخی تارهای مو فیرفعال می شود و تولیدشان متوقف می گردد بنابراین مو دچار ریزش می شود. 

بهترین راه حل برای طاسی ارثی چیست؟

همانطور که می دانید راه حل های مختلفی برای طاسی ارثی وجود دارد، اگر طاسی ارثی در مراحل اولیه بوده و یا به شکل کامل موها ریزش پیدا نکرده اند ما استفاده از پی آر پی، لیزرتراپی، مزوتراپی و ویتامین درمانی را پیشنهاد می کنیم اما اگر طاسی ارثی به شکلی باشد که موها ریزش پیدا کرده باشند بهترین راه حل کاشت مو است.

شایان ذکر است بهترین روش در جهان کاشت مو SUT بوده و تنها مجری انحصاری آن در ایران کلینیک رنسانس می باشد شما عزیزان میتوانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های 02122088210 و 02188909050 تماس حاصل کرده و یا از طریق فرم زیر ثبت نام فرمایید
همچنین در صورتیکه امکان حضور در کلینیک را ندارید میتوانید عکس خود را از طریق تلگرام و واتساپ به شماره 09122115442 ارسال فرمایید