روش‌های رایج کاشت موی طبیعی

جدیدترین روش کاشت مو روش فولیکولار یونیت است که به دو شکل جراحی FUT یا غیرجراحی FIT انجام می‌شود. این دو روش مکمل هم هستند و با بی‌حسی موضعی و یا زیر بیهوشی عمومی انجام می‌شوند. در افرادی که طاسی وسیع سر دارند می‌توان با استفاده از مجموع دو روش (روش ترکیبی FUT+FIT) در یک تا سه روز حداکثر تعداد موها را کاشت. با این کار تا درصد طاسی‌های وسیع با تراکم مناسب ( تا درصد تراکم طبیعی) پر می‌شود. این کار قبلاً در دو یا سه مرحله‌ با فواصل زمانی یک سال انجام می‌شد.


بانک مو چیست؟


نواری به پهنای سانتی‌متر در پشت سر و سانتی‌متر در بالای گوش‌ها را در نظر بگیرید. این ناحیه بانک مو نام دارد. بانک موی هر فرد متعلق به خود اوست و از موهای دیگران نمی‌توان برای کاشت مو استفاده کرد. همانطور که اطلاع دارید موهای این ناحیه دائمی بوده و نمی‌ریزد. در روش جراحی FUT نوار باریکی با برش جراحی برداشته می‌شود و جای خالی آن بدون فشار بخیه می‌شود. با استفاده از تکنیک‌ باز حین برداشتن نوار پوستی از آسیب دیدگی ریشه‌ی موها جلوگیری می‌شود و بیشترین تعداد موها برداشته می‌شود. نکته‌ی مهم آن است که با استفاده از متدهای جدید جراحی رد بخیه به شکل یک خط ظریف زیر خواب موها پنهان می‌شود. ضمناً امروزه متخصصان پوست به خوبی می‌دانند که عمق برش پشت سر نباید از میلیمتر تجاوز کند تا صدمه یی به عروق و اعصاب وارد نشود و بیمار دچار درد و خونروی نشود. در مرحله‌ی جداسازی گرافت‌ها با استفاده از میکروسکوپ‌ و زیر نور کافی موها از نوار پوستی جدا می‌شوند البته نباید اتلاف موها از درصد بیشتر باشد. اکثر گرافت‌هایی که دراین روش تولید می‌شود از یا تار مو تشکیل شده است.


در روش غیر جراحی FIT ، فولیکول‌ها با استفاده از سوزن‌های ظریفی به نام پانچ با قطر یک میلیمتر و یا کمتر یک به یک با ریشه از  بانک مو خارج می‌شود. در این روش اتلاف موها بیش از درصد است. FIT را می‌توان با دست و یا میکروموتور یا با روش به اصطلاح اتوماتیک انجام داد که هیچ تفاوتی با هم ندارند ولی لیزر نقشی درعمل ندارد واستفاده از لیزر تبلیغات محض است. در این جا سوراخ‌های ظریقی پشت سر باقی می‌ماند که به علت کوچکی نیاز به بخیه ندارد. جای سوراخ‌ها ظرف یک هفته تا ده روز کاملاً جوش می‌خورد. معمولاً گرافت‌هایی که در این روش تولید می‌شود بسیار ظریف و شکننده هستند به همین جهت کاشت این گرافت‌ها نیاز به مهارت زیادی دارد و باید از دستکاری و یا فشار زیاده از حد به گرافت‌ها خودداری شود.

نحوه‌ی کاشت موها در هر دو روش یکسان است. ابتدا خط موی جدیدی روی سر طراحی می‌شود سپس سوراخ‌ها یا شکاف‌هایی برای کاشت گرافت‌ها در منطقه‌ی‌ طاسی ایجاد می‌شود. طول این شکاف‌ها یک تا دو میلیمتر است. معمولاً با روش FUT تا گرافت ظریف که از یک تار مو تشکیل شده است در خط مو کاشته می‌شود. سپس تا گرافت در ناحیه‌ی جلو و وسط سر کاشته می‌شود و در نهایت فرق سر با روش FIT و با تا گرافت پر می‌شود.

یکی از نکات بسیار مهم در کاشت موی طبیعی میزان پرپشتی موهای کاشته شده است. پرپشتی موها به تعداد موهای کاشته شده، مساحت ناحیه‌ی طاسی و ضخامت موها بستگی دارد. اگر با دقت به سطح پوست سر نگاه کنید متوجه می‌شوید که موها نه به صورت تک تک بلکه در قالب دسته‌های باریک از روزنه‌های پوست خارج می‌شوند. به هر یک از این دسته‌ها گرافت ‌گفته می‌شود. هر گرافت از یک تا تار مو تشکیل شده است. به طور طبیعی در هر سانتی متر مربع از پوست سر تا گرافت (تقریباً تار مو) وجود دارد. گرافت‌هایی که فقط یک تار مو دارند در خط رویش مو قرار دارند و گرافت‌های درشت‌تر که دو یا سه و گاهی چهار تار مو دارند در قسمت‌های عقب‌تر هستند. به طور طبیعی فاصله‌ی‌ گرافت‌ها از یکدیگر تقریباً یک میلیمتر است.

در کاشت موی طبیعی هر یک از گرافت‌ها در داخل سوراخ‌ها یا برش‌هایی که از قبل در پوست سر ایجاد شده قرار داده می‌شود. طول هر برش یک و نیم میلیمتر و عمق آن میلیمتر است. به طور معمول در یک جلسه کاشت مو گرافت (تقریباً تا تار مو) در هر سانتی‌متر مربع  از پوست سر کاشته می‌شود. به این ترتیب تراکم ایجاد شده تقریباً درصد تراکم‌موهای طبیعی است و فاصله‌ی ‌گرافت‌ها تا میلیمتر است. این میزان کاشت تراکم متوسطی ایجاد می‌کند و خوشبختانه اغلب بیماران به خصوص کسانی که تار موی ضخیم دارند از نتیجه‌ی‌ کار رضایت نسبی دارند.


اگر موهای سر شخصی نازک باشند و یا وسعت طاسی کم باشد می‌توان تراکم گرافت‌ها را افزایش داد تا بر حجم موها افزوده شده و نتیجه‌‌ی عمل زیباتر شود. از لحاظ تئوری با کوچک‌تر کردن اندازه‌ی سوراخ‌ها و نزدیک ترکردن آنها به یکدیگر می‌توان تراکم گرافت‌ها را حتی به یا و یا بیشتر رساند. اما در عمل تراکم  بیش از گرافت در هر سانتیمتر مربع از لحاظ بصری تأثیر چندانی در پرپشت ‌نشان دادن موها ندارد زیرا چشم‌ انسان خیلی متوجه افزایش تراکم موهای کاشته شده نمی‌شود. نکته‌ی مهم‌تر آن  است که در کاشت مو با تراکم‌های زیاد معمولاً فقط تا درصد گرافت‌ها رشد می‌کنند و مابقی از بین می‌روند زیرا وقتی تعداد زیادی شکاف در یک سطح کوچک ایجاد می‌شود عروق پوست به شدت آسیب می‌بیند. رویش گرافت‌ها وابسته به خونرسانی پوست سر است و از بین رفتن تعداد قابل توجهی از گرافت‌ها به دلیل خونرسانی ناکافی پوست سر است.

به طور کلی هر چند تراکم‌های خیلی زیاد ضرورتی ندارد ولی با این حال با رعایت چند نکته‌ی بسیار مهم می‌توان به موفقیت صد در صد در رویش‌ موهای کاشته شده دست یافت که در ادامه به این نکات اشاره می‌شود.


-   گرافت‌ها بسیار ظریف و استخوانی باشند یعنی در مرحله‌‌ی آماده سازی گرافت‌ها با استفاده از میکروسکوپ تا حد امکان بافت‌های اطراف فولیکول‌ها برداشته شود. در طول عمل گرافت‌ها در کاسه‌ی شیشه‌یی پر از سرم نمکی غوطه‌ور شوند تا کاملاً مرطوب باقی بمانند.

-  طول شکاف‌های کاشت مو از . میلیمتر بیشتر نباشد. شکاف‌ها خیلی ‌عمیق یا خیلی ‌سطحی نباشند. عمق شکاف‌ها متناسب با طول فولیکول‌ها در پوست سر تعیین شود.

- زاویه‌ی شکاف‌ ها در نواحی مختلف سر تا درجه نسبت به پوست سر انتخاب شود. با این زاویه ‌موهای کاشته شده پرپشت‌تر به نظر می‌رسند.

-  از تیغ‌های بسیار نازک و تیز برای برش‌ دادن پوست استفاده شود به نحوی که هنگام شکاف زدن هیچ‌گونه مقاومتی در پوست احساس نشود. طبعاً در این حالت بافت پوست و عروق کمتر آسیب می‌بیند.

-  قبل از شکاف زدن در ناحیه‌ی طاسی سرم نمکی با حجم زیاد در زیر پوست ناحیه‌ی طاسی تزریق شود. ضمناً از ماده‌ی منقبض کننده ‌رگ‌ها با غلظت بسیار کم استفاده شود.

-  در حین برداشتن نوار پوستی از دور سر در روش جراحی FUT مراقب شریان‌های تغذیه‌ کننده‌ی پوست سر باشید. بریده شدن این شریان‌ها موجب کاهش خون‌رسانی پوست سر و کاهش بقای گرافت‌ها خواهد شد.

در طاسی‌های وسیع به دلیل محدود بودن تعداد گرافت‌ها نمی‌توان تراکم‌های خیلی‌زیاد ایجاد کرد. در این موارد حداکثر تراکم در یک تا دو سانتی‌متر جلوی سر در خط رویش مو ایجاد شده و به تدریج در نواحی عقب‌تر از تراکم کاسته‌ می‌شود تا سطح بیشتری پوشش داده  شود. مثلاً اگر در یک شخص ناحیه‌ی جلو و وسط سر طاس باشد (حداقل سانتی‌متر مربع) با کاشت گرافت می‌توان به تراکم گرافت در هر سانتی‌متر مربع در کل منطقه‌ی طاسی دست یافت. طبیعی است که کاشت این تعداد گرافت‌ فقط باکمک روش ترکیبی (استفاده‌ی همزمان از هر دو روش جراحی FUT و غیر جراحی FIT) مقدور است.

نکته‌ی بسیار مهم آن است که در افراد پرخطر موها با تراکم تا کاشته شوند. زیرا خونرسانی پوست سر کافی نیست و کاشت مو با تراکم زیاد نه تنها با موفقیت همراه نیست بلکه احتمال آسیب دیدن پوست به صورت زخم یا نکروز هم وجود دارد. افراد پرخطر عبارتند از افراد سیگاری، افراد مبتلا به دیابت کنترل نشده، افراد مسن، کاشت مو در سوختگی‌ها یا جوشگاه‌های قدیمی، کاشت مو در نواحی از پوست که به شدت در اثر تابش نورآفتاب آسیب دیده است و در جلسه‌ی دوم کاشت مو. بنابراین در افراد پرخطر باید در قدم اول با سوزن زدن در نقاط مختلف ناحیه‌ی طاسی شدت خونروی پوست سر را چک کرد. سپس متناسب با آن تراکم، عمق  و اندازه‌ی‌ شکاف‌ها را تعیین کرد. توجه به رنگ پوست نیز نشانه‌ی مفیدی است اگر پوست سر رنگ پریده و یا زرد نباشد و با فشار نوک انگشت رنگ طبیعی آن بلافاصله برگردد خونرسانی پوست کافی است. وجود چند تار موی زبر در ناحیه‌ی طاسی نیز نشانه‌ی خوب دیگری است.

افزایش تراکم و پرپشتی موها راهکارهای دیگری هم دارد. مثلاً به جای آن که اصرار داشته ‌باشیم موها با تراکم زیاد طی یک جلسه کاشته شود می‌توانیم این کار را در دو مرحله انجام دهیم. معمولاً در عمل اول موها با تراکم گرافت (تقریباً تا تار مو) در هر سانتی‌متر مربع کاشته می‌شود و درصورت لزوم در عمل دوم لابلای موها پر می‌شود تا تراکم افزایش یابد. راه حل دیگر آن است که از گرافت‌های سه تار مویی یا چهار تار مویی استفاده شود. البته این کار نیازمند تجربه و دقت زیاد است تا نمای عروسکی ایجاد نشود.

روش‌های مکمل از قبیل PRP، مزوتراپی و لیزرهای کم توان جانشین کاشت مو نبوده و تأثیر آنها در بهبود نتیجه‌ی‌ کاشت مو از نظر علمی ثابت نشده است تحقیقات روی سلولهای بنیادی و نقش کلیدی آنها در کاشت مو همچنان ادامه دارد ولی هنوز به نتیجه‌ی عملی در انسان نرسیده است. این امید وجود دارد که در آینده با شناسایی ژن‌های مسؤول طاسی قبل از سن بلوغ و حذف یا اصلاح آنها با ژن درمانی مشکل طاسی به طور کامل برطرف شود. در این صورت اصلاً نیازی به کاشت مو نخواهد بود.

بهترین افراد برای انجام کاشت موی طبیعی متخصصان پوست و موی مجرب، متعهد و خوشنامی هستند که سال‌ها در این زمینه فعالیت کرده‌اند و دانش و مهارت‌ لازم را در طول دوران تحصیل و کار کسب کرده‌اند. اگر به مرکزی مراجعه کردید که پزشک متخصص پوست فقط در حد مشاور است و همه‌ی کارها را دستیاران انجام می‌دهند دوباره فکر کنید. سرمایه‌گذاران و صاحبان برخی از کلینیک‌ها فقط از پروانه‌ی مطب و نام و اعتبار متخصصان پوست استفاده می‌کنند و کل عمل توسط افراد غیر متخصص انجام می‌شود که فقط چند روز آموزش دیده‌اند. این کار اخلاقی و قانونی نیست و با عوارض جبران ناپذیری همراه است. ضمناً از نظر علمی چیزی به نام متخصص کاشت مو وجود ندارد و تنها متخصصان پوست مورد تأیید انجمن پوست و موی ایران هستند.
مرکز تخصصی کاشت و ترمیم مو رنسانس


02188943653
02188943726

09122115442    دکتر صداقت